Jaki partner jest dla Ciebie najlepszy?
Niestety nie istnieje żadna magiczna recepta na szczęśliwą miłość. Nikt z nas nie jest w stanie wybrać sobie osoby, w której się zakocha. To po prostu dzieje się… Miłość spada na nas jak grom z jasnego nieba w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Bez względu na to, jak nasz nowy partner zawróci nam w głowie, zawsze warto jednak zachować odrobinę zdrowego rozsądku. Aby wybrać odpowiedniego towarzysza życia, w pierwszej kolejności musisz dobrze poznać samą siebie, dzięki czemu uświadomisz sobie, jaki powinien być idealny partner, przy którym będziesz czuła się szczęśliwa.
Jaki partner może sprawić, że będziesz naprawdę szczęśliwa?
Aby się tego dowiedzieć, powinnaś kierować się odrobiną logiki i obiektywizmem w ocenach. Pamiętaj, że nie warto spędzić całego życia czekając na “odpowiednią osobę, którą kiedyś sobie wyśniłaś i jest dla Ciebie absolutnym ideałem”. Świat niestety pełen jest ludzi niedoskonałych, którzy jednak łączą się w pary i w oczach swojego partnera nagle stają się idealni, dzięki czemu są w stanie zbudować fundamenty prawdziwego szczęścia.
Jednym słowem, nie chodzi o szukanie ideału, ale o znalezienie kogoś, czyje niedoskonałości harmonijnie uzupełniają się z Twoimi niedoskonałościami. Kogoś, kto zaspokoi Twoje potrzeby i czyje zalety wypełnią braki w Twojej duszy. Łatwo zrozumieć, że każdy z nas dąży do stworzenia szczęśliwego związku oraz do przeżywania przygody swojego życia: budowania fundamentów miłości, a następnie do rozwijania łączącego Was uczucia, by w końcu stworzyć szczególną i niepowtarzalną więź. Jednakże, nie zawsze łatwo jest znaleźć naszą drugą połówkę. Jaki zatem powinien być Twój partner, abyś mogła stworzyć z nim szczęśliwy związek?
1. Jesteś typem introwertycznym?
Mówi się, że najlepszy partner dla osoby o introwertycznej osobowości to introwertyk. Zawsze jednak warto dobrze rozważyć zarówno dobre strony takiego związku, jak i te słabe. Zwykle bywa, że zamknięta w sobie i wstydliwa kobieta czuje się onieśmielona w towarzystwie śmiałego, towarzyskiego, przebojowego i otwartego na świat ekstrawertyka. Nie ma co ukrywać, nie jest to wygodna dla introwertyczki sytuacja. Najlepiej w takim przypadku postawić na coś pośredniego – niech wybrany przez Ciebie parter nie będzie w 100% ekstrawertyczny, ważne jednak, by był w stanie zniwelować Twoją nieśmiałość. W takim związku będziesz miała szansę, by otworzyć się nieco na innych, jednak przy zachowaniu szacunki i bez skrępowania.
2. Jesteś osobą dynamiczną, niespokojną i ekstrawertyczną?
Chociaż może wydać się to dziwne, najlepszy partner dla osoby o dynamicznej osobowości również powinien być ekstrawertykiem i towarzyszyć jej w szaleńczym trybie życia. Jeśli jesteś kobietą, która lubi przebywać wśród ludzi, często jeździć na wycieczki, wychodzić na kolację, na spotkania z przyjaciółmi i robić tysiąc innych rzeczy, nie stworzysz harmonijnego związku z pasywnym partnerem, który zdecydowanie woli spędzać czas w domowych pieleszach przed telewizorem. W takim związku kłótnie na temat stylu życia mogą stać się elementem dnia codziennego.
3. Brakuje Ci wiary w siebie?
Jeśli masz problemy z podejmowaniem decyzji, częściej wątpisz niż jesteś czegoś pewna, nie masz odwagi angażować się w nowe projekty, boisz się zmian, itp., najlepszym dla Ciebie partnerem okaże się osoba, która potrafi zagwarantować Ci poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Partner dojrzały, pewien siebie (jednak nie do tego stopnia, że dumnie wynosi się ponad innych).
W tym przypadku wskazane jest szukanie partnera wyciszonego, o ojcowskiej osobowości, który lubi zapewniać innym ochronę i wsparcie. Kogoś, kto sprawi, że Twoje lęki staną się mniejsze, zaczniesz coraz bardziej wierzyć w siebie i zwiększysz swoją samoocenę. Krótko mówiąc, najlepszy dla Ciebie partner to osoba dojrzała i poważna.
4. Jesteś impulsywna, samodzielna i lubisz trzymać nad wszystkim kontrolę
Wiele kobiet szuka partnera, ale nie chce czuć się do niego “przywiązane”. Być może wyda Ci się taka postawa niekompatybilna z ideą posiadania partnera i zaangażowania, jednak taki model zaczyna pojawiać się coraz częściej we współczesnym społeczeństwie. Mowa o kobietach, które cenią przede wszystkim życie zawodowe, lubią sprawować kontrolę nad swoim życiem, samodzielnie podejmują decyzje, mają wysokie poczucie własnej wartości.
Jeżeli Twój charakter jest właśnie taki, nie szukaj partnera z takim samym nastawieniem do życia jak Twoje. Taki związek mógłby być bardzo intensywny, ale ulotny i mógłby nie wytrzymać próby czasu. Dwie osobowości, które lubią przejmować kontrolę i są niezwykle samodzielne, zwykle nie potrafią stworzyć harmonijnego związku. Stąd też Twój idealny partner powinien być osobą o spokojnym usposobieniu, rodzinny o niezbyt skomplikowanym charakterze, osobą która będzie Cię wspierała przy podejmowaniu decyzji. Ale przede wszystkim taką, która będzie szanowała dynamikę Twojego życia, aspiracje… Jednym słowem, ktoś o nieskomplikowanej osobowości, nad kim będziesz mogła dominować.
Szukaj partnera, który da Ci szczęście
Zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co opisaliśmy powyżej w rzeczywistości wcale nie jest takie proste. Nierzadko zdarza się, że zakochujemy się w osobach, które kompletnie do nas nie pasują. Nie ma jednak powodów do obaw, bez względu na to, jak bardzo różnicie się od siebie, kieruj się trzema poniższymi wskazówkami:
- Nawet jeśli Twój partner ma całkowicie przeciwstawną osobowość do Twojej, nie ma się czym przejmować, jeśli wzajemnie darzycie się szacunkiem, partner słucha tego, co mówisz, a także jest w stanie obiektywnie oceniać zarówno Twoje dobre, jak i złe strony.
- Szukaj partnera, który każdego dnia będzie dawał Ci powody do radości i uśmiechu. Kogoś, kogo widząc każdego ranka, sprawi, że pomyślisz: “Nie potrzebuję niczego więcej, jestem szczęśliwa“.
- Trzymaj się partnera, który sprawia, że stajesz się lepszą osobą. Najlepszy towarzysz to osoba, z którą łatwo jest żyć i która sprawia, że łatwiej stawić czoła przeciwnościom losu. Optymista, który bez względu na swój charakter, idealnie dopasuje się do Twojej osoby.
Pamiętaj, że zasługujesz na szczęście i cudownego partnera.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aron, A., Fisher, HE y Strong, G. (2006). Amor romántico. En AL Vangelisti & D. Perlman (Eds.), El manual de relaciones personales de Cambridge (p. 595-614). Prensa de la Universidad de Cambridge. https://doi.org/10.1017/CBO9780511606632.033
-
Beall, A. E., & Sternberg, R. J. (1995). The social construction of love. Journal of Social and Personal Relationships, 12(3), 417-438. https://psycnet.apa.org/doi/10.1177/0265407595123006
- Bianca P. Acevedo, Arthur Aron, Helen E. Fisher, Lucy L.Brown. (2012). Neural correlates of long-term intenso romantic love, Social Cognitive and Affective Neuroscience , Volume 7, Issue 2, February 2012, Pages 145-159, https: //doi.org/10.1093/scan/nsq092
- Brown, LL, Acevedo, B. y Fisher, HE (2013). Correlaciones neurales de cuatro dimensiones de temperamento amplio: prueba de predicciones para un nuevo constructo de personalidad. PLoS ONE, 8 (11), e78734. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0078734
-
Rinaldi, S. (1998). Love dynamics: The case of linear couples. Applied Mathematics and Computation, 95(2-3), 181-192. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0096300397100819
- Úrsula Nuber (1997). Elección de pareja: la felicidad se puede conseguir. https://www.yourlovecode.com/doc/psychologie_heute_es.pdf