Owoc mnicha — poznaj jego zalety i przeciwwskazania
Każdego dnia pojawia się coraz więcej alternatyw dla zastąpienia białego cukru, czy to miód, syrop z agawy, czy nowsze dodatki, takie jak erytrytol i stewia. Jednak teraz na scenie pojawia się kolejna roślina z Chin: owoc mnicha.
Chociaż wciąż nie ma go tak często, jego zastosowanie stopniowo rozprzestrzenia się w słodkich napojach i innych produktach. Być może niektóre z nich już wypróbowałeś. Teraz możesz poznać lepiej owoc mnicha.
Czym jest owoc mnicha?
Owoc mnicha (Siraitia grosvenorii ) to winorośl z rodziny Cucurbitaceae. Pochodzi z południowych Chin, gdzie jest znany jako Luo Han Guo. Uważa się, że jego nazwa wywodzi się od faktu, że jej pierwszymi hodowcami byli mnisi buddyjscy.
Pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z XIII wieku w księgach mnichów chińskich z regionu Guilin. Był (i nadal jest) używany jako tradycyjny lek na przeziębienia, ból gardła i zaparcia. Jednak ze względu na trudność uprawy roślina nie rozprzestrzeniła się na inne części. W XX wieku stał się znany w Anglii. Jednak dopiero w latach 80. pojawiły się pierwsze odkrycia dotyczące jego zdolności słodzącej.
Owoce są małe i okrągłe (około 5 do 7 centymetrów średnicy). Posiada twardą i cienką skórkę pokrytą cienkimi włoskami. Kolor jest żółty, zielony i brązowy. Środek można spożywać na świeżo, a ze skórki przyrządza się napary.
Punktem kulminacyjnym jego smaku jest podkreślona słodycz, zwłaszcza gdy mowa o proszkowym i płynnym ekstrakcie z owoców. Głównym odpowiedzialnym za tę właściwość są mogrozydy, związki glikozydowe ekstrahowane z różnych roślin i stosowane jako substytuty cukru.
Przeczytaj rónież: Stewia – naturalny słodzik dla cukrzyków
Owoc mnicha — korzyści
Chociaż jego stosowanie w Chinach sięga wielu wieków wstecz, jest to słodzik, który nie został zbadany tak bardzo, jak inne dostępne na rynku. Większość testów została przeprowadzona na zwierzętach. To nowy produkt. Dlatego nie było możliwe przetestowanie efektów długofalowych. Mimo wszystko rzućmy okiem na niektóre korzyści ze stosowania go.
Jest odpowiedni dla osób z cukrzycą
Standardy opieki medycznej nad cukrzycą American Diabetes Association stwierdzają, że dla tych, którzy są przyzwyczajeni do produktów słodzonych cukrem, nieodżywcze słodziki mogą być dobrą alternatywą dla cukru, miodu i syropu z agawy.
Chociaż wydaje się, że ich stosowanie nie wpływa na regulację glukozy, ułatwiają one spożywanie mniejszej ilości kalorii i węglowodanów. Dlatego są dobrym rozwiązaniem, jeśli spożywane są słodzone napoje i żywność. Jednak ta sama agencja zdecydowanie zachęca do zmniejszenia spożycia słodzonych napojów i żywności. Sugeruje zamiast tego wybór alternatyw bez tych dodatków.
Zero kalorii i neutralny smak
Ekstrakt z owoców mnicha nie zawiera kalorii ani węglowodanów. Dlatego jest często jednym ze słodzików wybieranych przez osoby stosujące diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, takie jak dieta ketogeniczna. Ponadto jego smak jest dość neutralny i pod wpływem ciepła nie traci właściwości. Dlatego jest idealnym zamiennikiem cukru zarówno do słodzenia, jak i gotowania oraz pieczenia.
Nie powoduje problemów trawiennych
W zasadzie nie można powiedzieć o żadnych niepożądanych skutkach jego spożycia. Jest to ważne, ponieważ niektóre słodziki tego samego typu mogą powodować gazy, wzdęcia lub biegunkę u niektórych osób.
Owoc mnicha – korzystne właściwości
Skład owocu mnicha charakteryzuje się obecnością węglowodanów i niektórych minerałów. Zawiera jednak również inne składniki, takie jak flawonoidy, kwasy fenolowe, glikozydy i terpeny, które są podstawą jego działania leczniczego.
Oprócz właściwości uznanych przez chińską farmakopeę, inne badania określiły niektóre z jej zalet. Jak podkreślają w czasopiśmie Future Medicinal Chemistry, są to jedne z najbardziej niezwykłych korzyści płynących z owoców mnicha:
- Wykazano, że mogrozydy obniżają całkowity cholesterol i triglicerydy we krwi u myszy z cukrzycą.
- Owoc mnicha może przeciwdziałać działaniu wolnych rodników i zapobiegać peroksydacji lipidów. Wiąże się to z mniejszym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak miażdżyca czy choroby zapalne.
- Mogozydy działają przeciwzapalnie, zapobiegając uwalnianiu niektórych cząsteczek, takich jak prostaglandyny.
Owoc mnicha jako słodzik
Cały owoc ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia, a znalezienie go z dala od krajów, w których jest uprawiany, jest nadal trudne. Dlatego rzadko spożywa się całe świeże owoce. Zamiast tego jest zwykle używany w herbatach ziołowych.
Słodzik wytwarza się z ekstraktu z suszonych owoców. Może być stosowany w żywności i napojach, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przy dozowaniu należy wziąć pod uwagę, że jest od 150 do 250 razy słodszy od cukru stołowego.
Możliwe zastosowania:
- W kawie, herbacie lub dowolnym naparze jako substytut cukru.
- W napojach bezalkoholowych, lemoniadach i sokach.
- Do słodzenia produktów mlecznych, takich jak jogurt, kefir, koktajle mleczne czy lody.
- Zastępuje cukier w przygotowywaniu wszelkiego rodzaju słodyczy i deserów: ciastek, herbatników, ciastek, budyniu itp. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że konsystencja, smak i wygląd mogą się różnić.
Owoc mnicha — możliwe niedogodności
Większość organów regulacyjnych twierdzi, że mnich jest produktem bezpiecznym i odpowiednim nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Tak jest w przypadku Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Jego stosowanie jest dozwolone jako substytut cukru i jak dotąd nie zaobserwowano żadnych szkodliwych skutków jego spożycia. Należy jednak zauważyć, że jest to bardzo nowy produkt i nie znamy jeszcze jego długofalowego działania. Najbardziej widoczne ryzyko może mieć postać reakcji alergicznej. Osoby z alergią na rośliny z tej samej rodziny (dynia, arbuz lub melon) powinny być może ostrożniej je spożywać.
Owoce mnicha są delikatne, bardzo szybko fermentują, a ich uprawa jest problematyczna. Oto kilka powodów, które tłumaczą trudność znalezienia go w sklepach i wyższą cenę. Ekstrakt z owoców mnicha to ciekawy słodzik dla osób z cukrzycą. Jednak niektóre produkty, w których jest stosowany, mogą dodawać inne słodziki, które wpływają na poziom glukozy we krwi.
Kilka ostatnich przemyśleń na temat mnicha owocu
Owoc mnicha to naturalny słodzik z rośliny uprawianej w Chinach. W ostatnich latach zyskał sławę jako zdrowszy substytut cukru ze względu na niektóre z jego zalet. Jest to bezpieczny dodatek odpowiedni dla diet o bardzo niskiej zawartości węglowodanów.
Jednak jego uprawa i eksport są nadal ograniczone w porównaniu ze zwiększonym popytem na ten produkt. Z tego powodu nie jest łatwy do znalezienia w większości sklepów. Jest natomiast ważny w przemyśle spożywczym do słodzenia napojów. Jest to nowy produkt w branży, a jego zalety nie zostały przetestowane na ludziach. Dlatego najlepszą radą jest stosowanie go z ostrożnością i w niewielkich ilościach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Diabetes Association. Lifestyle management: standards of medical care in diabetes – 2019. American Diabetes Association Diabetes Care. Enero 2019. 42 (Suppl 1): S46- S60.
- Gong X, et al. The fruits of Siraitia grosvenorii: a review of chinese food-medicine. Frontiers in Pharmacology. Noviembre 2019. 10: 1400.
- Liu C, et al. Pharmacological activities of mogrosides. Future Medicinal Chemistry. Febrero 2018. 10 (8).
- Kumar Thakur B, et al. Introduction, adaptation and characterization of monk fruit (Siraitia grosvenori): a non-caloric new natural sweetener. Scientific Reports. Marzo 2021. 11: 6205.
- Nutra Source Inc. Determination of the Generally Recognized as Self (GRAS) status of Siraitia Grosvenori swingle (luo han guo) fruit extract as a food ingredient. Mayo 2017. Office of Food Additive Safety. Food and Drug Administration.
- Younes M, et al. Safety use of Monk fruit extract as a food additive in different food categories. EFSA Journal. Diciembre 2019. 17 (12): e05921.