Ostrzeżenia, które wysyła ciało, aby wskazać na problemy z tarczycą

Problemy z tarczycą powodują zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać na zdrowie na różne sposoby. Oto kilka takich znaków ostrzegawczych.
Ostrzeżenia, które wysyła ciało, aby wskazać na problemy z tarczycą
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy z tarczycą są częstsze, niż możesz sobie wyobrazić. W rzeczywistości szacunki wskazują, że cierpi na nie około 10% populacji.

Czy jest ci bardzo zimno? Czy czujesz się bardziej zmęczony niż zwykle, nawet gdy śpisz 8 godzin lub więcej dziennie? Martwisz się o swoje wahania nastroju? Wskazane może być udanie się do lekarza, ponieważ wszystkie te objawy są objawami różnych problemów z tarczycą. Zostań z nami i dowiedz się wszystkiego.

Czym jest tarczyca?

Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna wyjaśnia, że tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla zlokalizowanym w szyi, na poziomie obojczyka.

Do czego służy tarczyca? Wytwarza hormony, które zarządzają podstawowymi procesami organizmu, takimi jak spalanie kalorii i rytm bicia serca. Z tego powodu problemy z tarczycą muszą być prawidłowo diagnozowane i leczone.

Jak możesz sobie wyobrazić, problemy z tarczycą są różne i bardzo różne, chociaż najbardziej znana jest niedoczynność tarczycy, czyli niedobór hormonów tarczycy. Ponadto istnieją inne problemy, takie jak:

  • Nadczynność tarczycy: nadmierna produkcja hormonu tarczycy.
  • Wole: powiększenie gruczołu.
  • Guzki: obecność grudek.
  • Zapalenie tarczycy: obrzęk tarczycy.
  • Rak tarczycy.

Osoby cierpiące na problemy z tarczycą mogą odczuwać zarówno objawy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów braku równowagi w ciele, może to również wpłynąć na zdrowie emocjonalne.

Przykładem może być przypadek osoby z niedoczynnością tarczycy. Oprócz innych objawów nastąpi nie tylko wzrost masy ciała, ale także może wystąpić depresja.

Chociaż każdy z wymienionych problemów wpływa na organizm w inny sposób, mają one wspólne objawy. Oto 10 najczęstszych objawów problemów z tarczycą.

Jeśli wystąpi kilka z nich, zaleca się, abyś udał się do lekarza w celu szybkiej oceny. Poniższe objawy należy traktować wyłącznie jako informacje.

10 objawów, które mogą wskazywać na problemy z tarczycą

Lekarz bada szyję pacjentki

Wymienione poniżej objawy mogą sygnalizować obecność choroby tarczycy. Mogą jednak również wskazywać na obecność innego zaburzenia. Profesjonalna konsultacja jest niezbędna do uzyskania szybkiej diagnozy.

1. Problemy z tarczycą: zmęczenie i zmęczenie

Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w poziomie energii organizmu. Dlatego zmęczenie często może być oznaką, że coś jest nie tak.

Osoba, która ma problemy z tarczycą, może czuć się znacznie bardziej zmęczona lub łatwo się męczyć. Będzie potrzebowała dużo snu: nawet przy 8 do 10 godzinach odpoczynku dziennie plus drzemka może nie czuć się wystarczająco wypoczęta.

2. Przyrost lub utrata masy ciała

Osoba się waży

Tarczyca odpowiada za regulację tempa metabolizmu, czyli procesu spalania kalorii przez organizm. Dlatego też, gdy istnieje zmiana w masie ciała danej osoby, często wymagana jest ocena tarczycy.

To badanie przeprowadzone przez Narodową Bibliotekę Medyczną USA wyjaśnia, że w celu wykrycia ważne jest wykonanie badań krwi tarczycy, które obejmują:

  • Hormon stymulujący tarczycę (TSH): najdokładniejszy pomiar aktywności tarczycy.
  • T3 i T4: mierzą różne hormony tarczycy.
  • TSI: mierzy immunoglobulinę stymulującą tarczycę (TSI).
  • Test na przeciwciała przeciwtarczycowe – mierzy liczbę przeciwciał (markerów we krwi).

Nagły przyrost masy ciała może być oznaką niedoczynności tarczycy, która pojawia się, gdy gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. I odwrotnie, spadek masy ciała może wskazywać na nadczynność tarczycy, czyli nadmierną produkcję.

3. Wahania nastroju

Kiedy odczuwasz dyskomfort w ciele, normalne są emocjonalne wzloty i upadki. Zaburzenia mogą powodować ogólnie większą wrażliwość, depresję, lęk i stres.

W każdym z tych przypadków wskazane jest skorzystanie z pomocy psychologicznej i oczywiście zachowanie zdrowych nawyków oraz stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących odpowiedniego leczenia hormonalnego.

4. Uogólnione bóle i bóle

Częste bóle mięśni, stawów i ścięgien mogą być objawem zaburzeń hormonalnych tarczycy. Samo w sobie nie jest to znaczący objaw, dlatego przed rozważeniem przypadku problemów z tarczycą należy wziąć pod uwagę inne objawy.

5. Trudności reprodukcyjne

Zaburzenia równowagi hormonalnej tarczycy mogą powodować u kobiet większe trudności z poczęciem, a także zaburzenia miesiączkowania, a nawet brak popędu seksualnego.

6. Problemy z tarczycą: uczucie zimna

Zmarznięty mężczyzna

Tarczyca jest organem regulującym temperaturę ciała, a tym samym odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury, aby organizm mógł normalnie funkcjonować.

Fakt odczuwania zimna w dłoniach lub stopach, a także w całym ciele, często może wskazywać na trudności w pracy tarczycy, a co za tym idzie w metabolizmie.

7. Zły wygląd paznokci, skóry i włosów

Do tej pory wspomnieliśmy o wielu możliwych objawach, ale chcemy pokazać podstawy naukowe, które za tym stoją. Dlatego w tym miejscu ważne jest podkreślenie tego badania przeprowadzonego przez USA. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, który wyraźnie wskazuje, co następuje:

„Objawy niedoczynności tarczycy pojawiają się powoli, zwykle na przestrzeni lat. Na początku możesz czuć się zmęczony lub ospały. Później mogą pojawić się inne oznaki i objawy spowolnienia metabolizmu, w tym przerzedzenie, suchość włosów”.

Można wywnioskować, że podobnie jak w przypadku innych chorób, gdy skóra, włosy i paznokcie źle wyglądają, mogą to być znaki ostrzegawcze, że coś jest nie tak.

Sucha skóra, problemy z wypadaniem włosów i popękane paznokcie są częstymi objawami niedoczynności tarczycy. Objawy te stopniowo nasilają się i wymagają leczenia, aby nie stały się chroniczne.

8. Problemy z tarczycą: zaparcia

To samo cytowane powyżej badanie wyjaśnia, że wraz ze spadkiem aktywności hormonalnej tarczycy wszystkie procesy organizmu ulegają spowolnieniu, a narządy mają trudności z prawidłowym wykonywaniem swoich funkcji.

W przypadku funkcji trawiennych pojawiają się problemy z prawidłowym przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia, a także trudności z eliminacją odpadów przez przewód pokarmowy. Rezultatem może być ciężki przypadek zaparcia.

9. Problemy poznawcze

Często osoby z problemami tarczycy skarżą się na słabą pamięć i trudności z koncentracją. Wynika to ze zmniejszonej produkcji hormonów tarczycy, które spowalniają różne funkcje organizmu. Odpowiednie leczenie może pomóc w poprawie sytuacji.

10. Głos i gardło

Gdy istnieje problem z tarczycą, tarczyca prawdopodobnie ulegnie obrzękowi lub powiększeniu. Kiedy tak się dzieje, mogą wystąpić między innymi takie problemy jak ból gardła, chrypka, dyskomfort, obrzęk szyi lub chrapanie.

Co zrobić, gdy pojawią się objawy?

USG tarczycy

W wielu przypadkach problemy z tarczycą są wykrywane w zaawansowanych stadiach, ponieważ ich wczesne objawy są często mylone z innymi schorzeniami.

Bardzo ważne jest poznanie tych objawów, które są kluczem do wczesnej diagnozy. Ignorowanie objawów możliwej choroby tarczycy może powodować komplikacje zdrowotne, które mogą być trudne do kontrolowania.

Jeśli doświadczasz kilku z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby mógł wykonać odpowiednie badania. Ponadto, jeśli masz w rodzinie problemy z tarczycą, nie jest złym pomysłem regularne badania kontrolne, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade, M. G. G., Caldas, A. V. M., & Pin, Á. L. P. (2023). Enfermedad tiroidea subclínica y su relación con los trastornos menstruales. Revista Científica Arbitrada Multidisciplinaria PENTACIENCIAS-ISSN 2806-5794.5(1), 348-358.
  • Araujo, Maryory, et al. (2018). Depresión en pacientes con hipotiroidismo y su asociación con el estado nutricional. Revista Venezolana de Endocrinología y Metabolismo 16.2 (2018): 97-108.
  • Benítez González, Yoandra. (2015). Tratamiento de la constipación, adecuado manejo en el adulto mayor. Correo Científico Médico19(2), 323-325. Recuperado en 10 de abril de 2023, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1560-43812015000200016&lng=es&tlng=pt.
  • Berta, E., Lengyel, I., Halmi, S., Zrínyi, M., Erdei, A., Harangi, M., Páll, D., Nagy, E. V., & Bodor, M. (2019). Hypertension in Thyroid Disorders. Frontiers in Endocrinology10. https://doi.org/10.3389/fendo.2019.00482
  • Buey, G. Gutiérrez, and J. C. Galofré. “Protocolo del manejo de la disfunción tiroidea en el paciente anciano.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.13 (2016): 763-767.
  • Busnelli, V. (2022). ¿Es estrés o tu tiroides?: Cómo detectar los problemas de la glándula que dirige tu orquesta hormonal. Editorial El Ateneo.
  • de la Rosa Camejo, G., Chacón, Y. J. A., Alfonseca, A. A. C., Suárez, M. B., & Pérez, Y. M. (2020). Las alteraciones neurológicas en pacientes con hipotiroidismo. Revista científica estudiantil 2 de Diciembre3(1 (2020)), 32. https://revdosdic.sld.cu/index.php/revdosdic/article/view/32
  • Dunn, D., & Turner, C. (2016). Hypothyroidism in women. Nursing for Women’s Health20(1), 93–98. https://doi.org/10.1016/j.nwh.2015.12.002
  • Hernández, M., & Antonio, J. (2019). Ecografía del bocio y las enfermedades difusas que afectan al tiroides. Universidad Internacional de Andalucía.
  • Kuś, A., Kjaergaard, A. D., Marouli, E., Del Greco M, F., Sterenborg, R. B. T. M., Chaker, L., Peeters, R. P., Bednarczuk, T., Åsvold, B. O., Burgess, S., Deloukas, P., Teumer, A., Ellervik, C., & Medici, M. (2021). Thyroid function and mood disorders: A Mendelian randomization study. Thyroid: Official Journal of the American Thyroid Association31(8), 1171–1181. https://doi.org/10.1089/thy.2020.0884
  • García Andrade, M. G., Mendoza Caldas, A. V., & Pin Pin, Ángel L. (2023). Enfermedad tiroidea subclínica y su relación con los trastornos menstruales . Revista Científica Arbitrada Multidisciplinaria PENTACIENCIAS – ISSN 2806-5794.5(1), 348–358. Recuperado a partir de https://www.editorialalema.org/index.php/pentaciencias/article/view/451
  • Gutiérrez Buey, G., & Galofré, J. C. (2016). Protocolo del manejo de la disfunción tiroidea en el paciente anciano. Medicine12(13), 763–767. https://doi.org/10.1016/j.med.2016.06.007
  • MedlinePlus. (s.f.). Enfermedades de la tiroides. Consultado en línea el 10 de abril de 2023. https://medlineplus.gov/spanish/thyroiddiseases.html
  • Mora, Silvia Lorena, and Carmen Patricia Villamil Mora. “Problemas frecuentes de tiroides.” (2015).
  • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (s.f.). Pruebas de la tiroides. Consultado el 10 de abril de 2023. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/pruebas-diagnosticas/pruebas-tiroides
  • Office of Women’s Health. (s.f.). Enfermedad de la tiroides. Departamento de Salud y Servicios Humanos de los Estados Unidos. Consultado el 10 de abril de 2023. https://espanol.womenshealth.gov/a-z-topics/thyroid-disease
  • Pueyo, M. N., Melón, J. A., Gimeno, M. C. G., Hernández, I. L. M., Almunia, D. C., Alonso, S. L., Doste, G. C., Jiménez, M. J., & Otero, E. B. (2021). Relación entre disfunción tiroidea y fertilidad. European journal of health research7(1), 6. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7815827
  • Radu, L., Groppa, L., & Vudu, L. (2016). Musculoskeletal impairment in prymary hypothyroidism. Revista Medico-Chirurgicala a Societatii de Medici Si Naturalisti Din Iasi120(2), 244–251. https://revmedchir.ro/index.php/revmedchir/article/view/245
  • Ríos-Prego, M., Anibarro, L., & Sánchez-Sobrino, P. (2019). Relationship between thyroid dysfunction and body weight: a not so evident paradigm. International Journal of General Medicine12, 299–304. https://doi.org/10.2147/IJGM.S206983
  • Rivera, G. L., Adum, I. G., Rodríguez, M. F., & Mariani, R. (2017). Síndrome de Hoffman: reporte de un caso de miopatía tiroidea. Medicina21(2), 95–99. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8290119
  • Sherman, S., Tzur Bitan, D., Kridin, K., Pavlovsky, L., Hodak, E., & Cohen, A. D. (2021). Hidradenitis suppurativa is associated with hypothyroidism and hyperthyroidism: a large-scale population-based study. International Journal of Dermatology60(3), 321–326. https://doi.org/10.1111/ijd.15319
  • Silva, T. S., Faro, G. B. de A., Cortes, M. G. B., & Rego, V. R. P. de A. (2020). Primary hypothyroidism with exuberant dermatological manifestations. Anais Brasileiros de Dermatologia95(6), 721–723. https://doi.org/10.1016/j.abd.2019.07.010
  • Taylor, P. N., Albrecht, D., Scholz, A., Gutierrez-Buey, G., Lazarus, J. H., Dayan, C. M., & Okosieme, O. E. (2018). Global epidemiology of hyperthyroidism and hypothyroidism. Nature Reviews Endocrinology14(5), 301-316.
  • Velandia-Rátiva, A. N., Zarta-Rengifo, L. V., Guerrero-Peña, J. D., Rangel-Castellanos, K. T., Vargas-Rodríguez, L. J., & Rozo-Ortiz, E. J. (2022). Alteraciones cardíacas en los pacientes con enfermedad tiroidea. Revista colombiana de cardiologia29(1), 85–93. https://doi.org/10.24875/rccar.m22000122
  • Wémeau, J.-L., Bauters, C., do Cao, C., Ladsous, M., & Proust, E. (2022). Bocio. EMC – Tratado de Medicina26(3), 1–7. https://doi.org/10.1016/s1636-5410(22)46831-0
  • Women’s International Pharmacy. (2017). Hipotiroidismo. Consultado el 10 de abril de 2023. https://www.womensinternational.com/blog/portfolio-items/hipotiroidismo/#:~:text=Si%20la%20temperatura%20est%C3%A1%20entre,(hipertiroidismo)%20o%20una%20infecci%C3%B3n.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.