Osiągnij dobry sen i bądź wypoczętym – 11 porad

Przebywanie na świeżym powietrzu, czy wypicie czegoś ciepłego przed pójściem spać mogą Ci pomóc zapaść w dobry sen. 
Osiągnij dobry sen i bądź wypoczętym – 11 porad
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Dobry sen zapewni nam nie tylko dobry odpoczynek, ale także sprawi, że będziemy aktywni w następnym dniu. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a obudzisz się świeżo i zrobisz znacznie więcej w ciągu dnia.

1. Śpij wystarczająco

Mimo, że każde ciało jest zdolne do regulacji czasu jaki potrzebny jest mu na regenerację, uznaje się że dorosły człowiek powinien spać 7 do 8 godzin nieprzerwanie.

Jeśli zauważysz, że śpisz coraz mniej, deficyt snu na pewno się skumuluje i szybko zobaczysz negatywne skutki. Zmniejszy się twoja efektywność w pracy i będziesz senny przez cały dzień.

2. Kawa nie jest rozwiązaniem

Kiedy nie dosypiasz często czujesz potrzebę sięgnięcia po dodatkową filiżankę kawy? Powinieneś zacząć się kontrolować. Dodatkowa filiżanka kawy to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Musisz pamiętać, że kofeina nie pozwala na wchłanianie się adenozyny. Oznacza to, że nie pozwoli ci się uspokoić, a w efekcie doprowadzisz do większych problemów ze snem.

3. Oddychaj świeżym powietrzem

Wyjście na spacer przed pójściem spać może być świetnym sposobem by osiągnąć dobry sen. Wystarczy półgodzinny spacer i na pewno szybko zobaczysz rezultat.

Kobieta odpoczywa pod drzewem na łące dobry sen świeże powietrze

4. Wypij ciepły napój

Najlepiej po spacerze na świeżym powietrzu wypij coś ciepłego, taki napój który będzie odpowiedni przed snem. Zaleca się w tym przypadku ziołowe herbaty lub mleko z miodem.

5. Używaj do snu poduszek

Używaj do snu poduszek, nawet jeśli uważasz że to mało ważne, będzie to miało pozytywny wpływ na twój odpoczynek. Jeśli śpisz na plecach, połóż jedną poduszkę pod kolanami, a drugą na wysokości talii.

Jeśli śpisz z boku, najlepiej umieścić poduszkę między nogami. Jeśli wolisz spać na brzuchu, połóż ją pod podbrzuszem. W ten sposób osiągniesz poprawną pozycję i zmniejszysz obciążenie kręgosłupa.

6. Nie wpuszczaj do łóżka swojego pupila

Choć czasem jest to kuszące, aby mieć blisko siebie swojego ukochanego zwierzaka, statystyki nie kłamią, okazuje się, że aż 64% osób, które sypiają ze swoim pupilem – narzeka na sen.

Pies w łóżku

7.Czosnek pod poduszką na dobry sen

Chociaż wydaje się, że nie ma to wiele wspólnego z zasypianiem, najlepszą rzeczą, jaką można zrobić na dobry sen, to położyć czosnek pod poduszką. Tą metodę stosuje się od starożytności.

Powód? Siarka, którą wydziela czosnek, odpowiada za uspokojenie i poprawę jakości snu.

8. Wyłącz urządzenia mobilne

Urządzenia mobilne nie pozwalają nam spać dobrze, a na pewno utrudniają prawidłowy sen. Światło które emitują jest bardziej niebezpieczne, niż ci się wydaje.

Sen kontrolowany jest przez melatoninę, czyli hormon który zaczyna być produkowany po zmroku. Patrząc na telefon lub komputer zaburzasz pracę tego hormonu i nie pozwalasz organizmowi w prawidłowy sposób zapaść w sen.

Zostaw mobilne urządzenia poza sypialnią. Twój mózg powinien wiedzieć, że jesteś w miejscu w którym się śpi.

9. Miej  blisko siebie lawendę

Lawenda ma właściwości kojące. To jest coś, co zostało udowodnione już dawno temu. Poleca się umieszczanie gałązek lawendy obok łóżka lub stosowanie świec i olejków tej rośliny. Dzięki nim będziesz w stanie walczyć z bezsennością i osiągnąć dobry sen.

dory sen lawenda

10.  Sprawdź temperaturę w sypialni

Temperatura jaką mamy w sypialni będzie kluczowa dla osiągnięcia właściwego snu. Stąd jest to aspekt, który należy wsiąść po uwagę. Prawidłowa temperatura powinna oscylować między 16 a 20 ° C.

Zaduch i gorąc sprawią, że będziesz spać niespokojnie i obudzisz się w środku nocy.

11. Weź zalecaną dzienną ilość magnezu

Nasze ciało potrzebuje określonej dziennej ilości magnezu, którą wykorzystuje m.in. do snu w nocy. W związku z tym nie zapomnij uwzględnić żywności z większą zawartością magnezu w diecie lub uzupełnij braki suplementami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buysse DJ. Sleep health: can we define it? Does it matter?. Sleep. 2014;37(1):9–17. Published 2014 Jan 1. doi:10.5665/sleep.3298
  • Banno M, Harada Y, Taniguchi M, et al. Exercise can improve sleep quality: a systematic review and meta-analysis. PeerJ. 2018;6:e5172. Published 2018 Jul 11. doi:10.7717/peerj.5172
  • Howell, A. J., Digdon, N. L., Buro, K., & Sheptycki, A. R. (2008). Relations among mindfulness, well-being, and sleep. Personality and Individual Differences45(8), 773–777. https://doi.org/10.1016/j.paid.2008.08.005
  • Steptoe, A., O’Donnell, K., Marmot, M., & Wardle, J. (2008). Positive affect, psychological well-being, and good sleep. Journal of Psychosomatic Research64(4), 409–415. https://doi.org/10.1016/j.jpsychores.2007.11.008
  • Patel, SI, Miller, BW, Kosiorek, HE, Parish, JM, Lyng, PJ y Krahn, LE (2017). El efecto de los perros sobre el sueño humano en el entorno del sueño doméstico. Procedimientos de Mayo Clinic, 92 (9), 1368–1372. https://doi.org/10.1016/j.mayocp.2017.06.014
  • Omiya, K., Akashi, YJ, Yoneyama, K., Osada, N., Tanabe, K. y Miyake, F. (2009). Respuesta de la frecuencia cardíaca a la estimulación nerviosa simpática, el ejercicio y la concentración de magnesio en diversas afecciones del sueño. Revista internacional de nutrición deportiva y metabolismo del ejercicio, 19 (2), 127–135. https://doi.org/10.1123/ijsnem.19.2.127
  • Roehrs, T. y Roth, T. (2008). Cafeína: sueño y somnolencia diurna. Sleep Medicine Reviews, 12 (2), 153–162. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2007.07.004
  • Milton Carlos Guevara Valtier, Juana Mercedes Gutiérrez Valverde, María de los Ángeles Paz Morales, Georgina Mayela Núñez Rocha, María Cristina Enríquez Reyna. Intervención no farmacológica para mejorar la calidad del sueño de adultos con sobrepeso y obesidad. NURE investigación: Revista Científica de enfermería, ISSN-e 1697-218X, Vol. 12, Nº. 79 (Noviembre – Diciembre), 2015. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6273190
  • Peñuela-Epalza, ME, Páez-Jiménez, DA, Castro-Cantillo, LDC, Harvey-Ortega, JC, Eljach-Cartagena, JA, y Banquett-Henao, LA (2015). Prevalencia de insomnio en adultos de 18-60 años y exposición a campos electromagnéticos en hogares de la ciudad de Barranquilla, Colombia. Biomédica, 35 (0). https://doi.org/10.7705/biomedica.v35i0.2459

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.