Organizacja szafy – 10 kroków, które ci w tym pomogą
Idealnie poukładane ciuchy, wszystkie na widoku i na wyciągnięcie ręki… Taka organizacja szafy to wciąż marzenie dla większości z nas. Zwykle ubieramy się w pośpiechu, a nie mogąc znaleźć ulubionej bluzki czy spodni, przekopujemy całą zawartość półek i szuflad, nie mając czasu na odłożenie rzeczy na swoje miejsce.
W ciągu dnia też nie mamy czasu ani ochoty na porządkowanie ubrań, a co dopiero wieczorem, gdy zmęczeni przychodzimy do domu i marzymy tylko o ciepłym prysznicu. Zrzucamy z siebie ciuchy i nie za bardzo interesujemy się tym, by odłożyć je na miejsce.
Zresztą, jeśli nie mają one przypisanej przestrzeni w szafie, lądują byle gdzie. I tak zamyka się koło wiecznie nieuporządkowanej garderoby.
Najbardziej frustrujący jest fakt, że często sprzątamy szafę i układamy ubrania, a efekt naszego wysiłku utrzymuje się zaledwie przez kilka dni, a nierzadko nawet i godzin. Odpowiednia i efektywna organizacja szafy jest jednak możliwa.
Trzeba tylko stosować się do kilku podstawowych zasad utrzymywania porządku na co dzień.
Odkryj dziś z nami 10 kroków, które zaprowadzą cię do własnej, idealnie zorganizowanej garderoby. Po lekturze poniższych wskazówek raz na zawsze zapomnisz o zmorze porozrzucanych i nie mieszczących się w szafach ubrań. Pomogą ci one uporządkować ciuchy oraz lepiej zarządzać przestrzenią w szafach, półkach i szufladach.
Organizacja szafy – jak się za nią zabrać w 10 prostych krokach?
Skuteczna organizacja szafy polega na podzieleniu ubrań i akcesoriów wedle konkretnych kategorii. W ten sposób łatwiej ci będzie odnaleźć to, czego akurat szukasz, ponieważ każda z kategorii będzie miała swoje ściśle przypisane miejsce.
Dlatego też zaleca się układanie poszczególnych ciuchów na poszczególnych, oddzielnych stosach: dżinsy, eleganckie spodnie, bluzki, spódnice, t-shirty, ciepłe swetry, cienkie swetry, bluzy, legginsy, odzież sportową, paski, torebki itp.
Metoda ta jednak sama w sobie nie jest skuteczna w 100%. Co więcej możemy zrobić, aby uzyskać jak najlepszą organizację szafy?
Przeczytaj koniecznie artykuł: Buty – 20 kreatywnych pomysłów, by je uporządkować
1. Chowaj akcesoria w okrągłych pojemnikach
Nie wyrzucaj okrągłych pojemników: czy to dużych puszek po ciastkach, plastikowych naczyń albo kartonowych pudełek po perfumach bądź kapeluszach. Posłużą ci one jako miejsce do przechowywania akcesoriów modowych i biżuterii.
Dzięki segregacji pasków, apaszek, bransoletek, szalików, rękawiczek i innych dodatków w odpowiednich pojemnikach, twoja garderoba będzie idealnie zorganizowana i przejrzysta. Jeśli masz ochotę, możesz opisać pojemniki – dzięki temu znajdziesz potrzebne rzeczy w mgnieniu oka.
2. Zwijaj T-shirty w ruloniki (szafa)
Zazwyczaj składamy T-shirty na płasko albo wieszamy je na wieszakach. Nie jest to jednak najlepsza metoda na przejrzystą organizację garderoby. Najprostszym i najtrafniejszym wizualnie sposobem na zyskanie przestrzeni w szafie jest zwinięcie T-shirtów w ruloniki i posegregowanie ich w kategorie kolorystyczne.
3. Układaj T-shirty w pionie (szuflada)
Zwijanie bawełnianych koszulek w ruloniki dobrze sprawdza się, jeśli przechowujesz je na półce w szafie. Jeśli jednak chowasz je w szufladzie, trafniejsze okaże się ich złożenie i umieszczenie wewnątrz mebla w pozycji pionowej.
Dzięki temu trikowi zyskasz sporo miejsca w szufladzie, a twoje T-shirty będą idealnie poukładane i dostępne w każdym momencie, bez konieczności przekładania stosów z innymi ubraniami.
4. Szaliki i apaszki wieszaj na wieszakach lub haczykach
Dodatkowe haczyki i wieszaczki to świetne uzupełnienie każdej szafy. Znakomicie sprawdzą się one do przechowywania pasków, szalików, apaszek, krawatów i innych długich akcesoriów, które wrzucone do półki czy szuflady plączą się między sobą i z innymi przedmiotami.
Do przechowywania akcesoriów możesz również użyć różnych pojemników, jak te wspomniane w punkcie pierwszym.
Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, założenie jest jedno: idealna organizacja szafy oraz zyskanie dodatkowej garderobianej przestrzeni.
5. Klasyfikuj ubrania oznaczając wieszaki kolorowymi wstążkami
Oznaczenie wieszaków i haczyków na ubrania wedle własnego systemu to bardzo przydatna pomoc dla tych, którzy nie mają nawyku odkładania ubrań na ich miejsce. Jeśli do wieszaczków przyczepisz odpowiednie oznaczenie, łatwiej będzie ci przypomnieć sobie, gdzie odwiesić daną rzecz.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Filozofia feng shui – stwórz dom pełen harmonii
6. Wyposaż szafę w odpowiedni drążek
Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych rodzajów drążków o regulowanej długości. Z łatwością dopasowują się one do rozmiaru każdej szafy. Jeśli brakuje ci miejsca do wieszania ubrań, koniecznie zamontuj sobie taki drążek.
Takie rozwiązanie pomoże ci uzyskać wiele nowej przestrzeni na wieszanie ciuchów, dzięki czemu będziesz dysponować większą ilością miejsca na ubrania i akcesoria, których się nie przechowuje na wieszakach.
7. Wykorzystaj stare drążki na zasłonkę pod prysznic
Jeśli remontujesz łazienkę i zmieniasz kabinę prysznicową, nie wyrzucaj starego drążka na zasłonkę. Daj mu nowe życie i zamontuj go w swojej szafie. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na wieszanie na przykład dżinsów i innych spodni.
8. Do łączenia wieszaków wykorzystaj zawleczki od puszek po napojach
Każda puszka napoju jest wyposażona w zawleczkę, którą trzeba pociągnąć i nacisnąć, aby dostać się do napoju. Chociaż pomysł zbierania tych małych elementów może wydawać się nieco bezsensowny, można je wykorzystać naprawdę z pomysłem.
Te metalowe zawleczki stanowią świetny łącznik pomiędzy wieszakami, dzięki któremu możemy zyskać wiele nowej przestrzeni do wieszania ubrań. Taka organizacja szafy jest nie tylko niesamowicie praktyczna, ale także estetyczna.
Łącz wieszaki za pomocą zawleczki z puszki po napojach tak jak pokazano na powyższym zdjęciu.
9. Przechowuj kozaki na wisząco
Kozaki i inne zimowe obuwie potrafią nieźle zagracić każdą szafę: są obszerne i zajmują naprawdę wiele miejsca. Jeśli chcesz zyskać dodatkową przestrzeń i lepiej zadbać o swoje kozaki, zaopatrz się w długie haki albo drewniane drążki i nałóż na nie buty.
Nie będą ci one zajmowały miejsca w szafie, a jednocześnie będą świetnie poukładane i dobrze widoczne w momencie, gdy będziesz się decydować, które z nich wybrać do swojej kreacji.
10. Bieliznę przechowuj w pojemnikach
Niewielkie kartonowe pojemniki świetnie sprawdzają się jako miejsce na przechowywanie bielizny. Wybierz odpowiedni rozmiar, by bez problemu zmieściły ci się one w szafie bądź szufladzie.
Staraj się przechowywać poszczególne elementy oddzielnie: majtki, skarpetki, biustonosze, rajstopy, bieliznę sportową itp. Jeśli opiszesz każdy pojemnik, szybko i sprawnie znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebować.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Dżinsy ci się zużyły doszczętnie? Nie wyrzucaj ich!
Na zakończenie
Kiedy zabierzesz się za gruntowne porządki w szafie, z pewnością dojdziesz do wniosku, że nie masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie graty. W takim przypadku powinnaś zrobić solidną selekcję ubrań i rozstać się z tymi, których w ostatnich latach nie założyłaś ani razu.
Możesz również poszukać innych sposobów na lepsze wykorzystanie przestrzeni w szafach i półkach. Wykaż się kreatywnością i znajdź nowe, praktyczne rozwiązania. Możesz również pomyśleć o dodatkowych meblach, na przykład:
- Półkach ściennych
- Haczykach i wieszakach stojących
- Półkach na buty
- Szufladach, które zmieszczą się pod łóżkiem
- Organizerach z drewnianymi szufladkami
Masz ochotę wypróbować powyższe sztuczki? Przekonaj się sam, że każdą szafę można świetnie zorganizować tak, że znajdziesz wszystko w mgnieniu oka i nie będziesz musiała nigdy więcej marnować czasu na poszukiwania ulubionej bluzki czy spódnicy pomiędzy niekończącymi się stertami ciuchów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ballesteros, J., Ramón, & Martinez, A. (2005). Intoxicaciones agudas en el hogar; exposiciones por inhalación. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud.
- Cabezas, J. (2014). Guía de limpieza y desinfección en el hogar. https://doi.org/10.1016/j.xphs.2015.11.028
- Lozada-Urbano, M., Rivera, R., Miranda, D., Gallegos-Vergara, C., Reyes-Villegas, M. Y., & Xirinachs-Salazar, Y. (2014). Validation of a scale to assess contamination at home, study in rural Peru. Archivos de Medicina. https://doi.org/10.3823/1228