Operacja zaćmy - skutki uboczne, o których warto wiedzieć

W dzisiejszych czasach operacja zaćmy niesie za sobą niewiele skutków ubocznych. Dowiedz się, jakie mogą wystąpić i co można zrobić.
Operacja zaćmy - skutki uboczne, o których warto wiedzieć
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Operacja zaćmy jest jedną z najstarszych, a jednocześnie jedną z najczęstszych procedur w praktyce medycznej, z pewnymi skutkami ubocznymi. Jednak, choć wraz z postępem w medycynie, liczba powikłań uległa zdecydowanemu zmniejszeniu, operacja zaćmy nadal może powodować niektóre z nich.

Zaćma jest jednym z głównych schorzeń okulistycznych u osób starszych. W tej patologii różne stopnie zmętnienia pojawiają się w soczewce krystalicznej, naturalnej soczewce wewnątrzgałkowej, która przepuszcza światło do siatkówki, aby obserwować otaczający nas świat. Funkcja ta jest możliwa dzięki przezroczystości soczewki krystalicznej, dlatego nieprzezroczyste obszary powodują pogorszenie ostrości wzroku.

Operacja zaćmy

Ocena przedoperacyjna jest niezbędna w przypadku każdej operacji. I ta rzeczywistość nie różni się od okulistyki. Dokładna ocena pozwala nam rozpoznać czynniki ryzyka każdego pacjenta, przewidując różne sytuacje, zarówno podczas zabiegu, jak i w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Podobnie ocena przedoperacyjna jest niezbędna, aby w każdym przypadku wybrać najlepsze podejście chirurgiczne.

Istnieją warunki, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych przy operacji zaćmy. Dlatego umiejętność ich identyfikacji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu. Również jasność, z jaką informacje są przekazywane pacjentowi, pozwala uniknąć nierealistycznych oczekiwań.

Wśród stanów, które zwiększają ryzyko powikłań w operacji zaćmy, są:

  • Jaskra
  • Retinopatia cukrzycowa
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zespół pseudoeksfoliacji
  • Wady rozszerzenia źrenic

Przeczytaj również: 

Również podczas samego zabiegu mogą wystąpić niepożądane sytuacje, które mają wpływ na wyniki. Powikłania te są jeszcze rzadsze i częściowo zależą od zastosowanej techniki. Jednak większe prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjentów z czynnikami ryzyka wskazuje, że powikłania śródoperacyjne są bezpośrednio związane z sytuacją przedoperacyjną.

Zobaczmy zatem, jakie skutki uboczne są najczęściej odnotowywane podczas operacji zaćmy. Pierwsze 5, o których opowiemy, są po akcie chirurgicznym, a 3 ostatnie dotyczą tych powikłań, które pojawiają się już w momencie interwencji.

Mężczyzna z zaćmą
Zaćma wpływa na jakość życia osób starszych, u których jej występowanie jest częstsze ze względu na proces starzenia.

1. Zmętnienie torebki tylnej (PCO)

Jest to główne powikłanie w operacji zaćmy i jest przyczyną pogorszenia ostrości wzroku poprzez wywołanie niewyraźnego widzenia. Tylna torebka soczewki jest jedną ze struktur pozostawionych podczas operacji ekstrakcji, ponieważ podtrzymuje soczewkę wewnątrzgałkową.

Pochodzenie komplikacji

Zmętnienie torebki tylnej występuje, gdy komórki, które zostały usunięte podczas zabiegu, pozostają resztkowe. Migracja tych pierwiastków do wnętrza kapsułki, która ma konformację zapewniającą przezroczystość, utrudnia przechodzenie światła.

Korekta niekorzystnego efektu

Kapsulotomia przy użyciu technologii laserowej YAG jest pierwszym wyborem leczenia zmętnienia torebki tylnej. Jest to jednak zabieg, który wykonuje się w przypadku znacznych zaburzeń widzenia, co widać w przypadku lampy szczelinowej.

Wyniki są doskonałe, ale jak każda procedura, wiąże się z pewnym ryzykiem:

  • Przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  • Podwichnięcie soczewki wewnątrzgałkowej.
  • Obrzęk plamki żółtej.

Zobacz też: 

2. Zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe

Inną przyczyną niewyraźnego widzenia po operacji zaćmy jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP), które zwykle jest przemijające. Wśród przyczyn opisano masę cząsteczkową materiału użytego w zabiegu, położenie soczewki wewnątrzgałkowej oraz zastosowanie kropli steroidowych po zabiegu.

Wzrostowi IOP można zapobiec poprzez pooperacyjne wskazanie doustnie lub miejscowo leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jednak obserwacja pacjenta ma kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre wymagają przedłużonego leczenia przeciwjaskrowego, a nawet kolejnej operacji.

3. Ciało obce w operowanym oku

Częstym powikłaniem jest obecność wewnątrzgałkowego ciała obcego po operacji zaćmy. Materiał ciała obcego jest zmienny, przy czym w literaturze opisano:

  • Rzęsy
  • Metaliczny gruz
  • Włókna bawełniane
  • Plastikowe odpady
  • Resztki komórkowe z operacji
  • Fragmenty soczewki wewnątrzgałkowej

Przegląd sprzętu, zarówno przed operacją, jak i po jej zakończeniu, a także dokładne badanie pooperacyjne zmniejszają częstość występowania tego powikłania. Generalnie zaleca się usunięcie ciała obcego, ponieważ w zależności od rodzaju materiału i jego lokalizacji może to spowodować poważne problemy:

  • Infekcje
  • Nadciśnienie oczne
  • Uraz mobilizacji fragmentów

4. Odwarstwienie siatkówki

Po operacji zaćmy istnieje zwiększone ryzyko odwarstwienia siatkówki w porównaniu z populacją ogólną. Objawy obejmują obecność małych plamek unoszących się w polu widzenia, zwanych mętami (miodesopsias), wrażenie błysków światła (fotopsja) i postępującą utratę wzroku w postaci zasłony.

5. Zapalenie wnętrza gałki ocznej: jedna z najbardziej przerażających komplikacji

Jedną z przyczyn bólu i efektu czerwonych oczu jest zapalenie wnętrza gałki ocznej, czyli infekcja gałki ocznej. Dzieje się tak, gdy drobnoustroje wnikają przez nacięcie chirurgiczne, kolonizując wnętrze oka.

Środki aseptyczne mają podstawowe znaczenie w jej zapobieganiu, podobnie jak stosowanie miejscowych antybiotyków przed zabiegiem chirurgicznym. Leczenie należy rozpocząć natychmiast, ponieważ pogarsza zdolność widzenia.

6. Pęknięcie torebki po operacji zaćmy

Chociaż jest to jeden z opisanych skutków ubocznych podczas operacji zaćmy i pierwszy z 3 występujących śródoperacyjnie, to powikłanie to jest dość nietypowe. Wśród jego przyczyn jest rozdarcie tylnej torebki przez narzędzia używane podczas zabiegu, a nawet uraz powstały podczas zakładania soczewki wewnątrzgałkowej.

Jest to poważne powikłanie, ponieważ naprawa jest wyzwaniem chirurgicznym. Zwłaszcza że zwykle występuje u pacjentów z trudnymi do opanowania stanami wyjściowymi. Ponadto pęknięcie torebki prowadzi do innych działań niepożądanych, takich jak odwarstwienie siatkówki i obrzęk plamki.

7. Dializa strefowa

Dializa strefowa jest rzadkim powikłaniem operacji zaćmy, występującą częściej u pacjentów z czynnikami ryzyka. Aby naprawić tę zmianę w obrębie obwódki, zaleca się umieszczenie pierścienia naprężającego w celu zamocowania soczewki.

Operacja katarakty
Każda operacja oka powinna być wykonywana zgodnie z wysokimi standardami jakości. Jest to bardzo wrażliwy obszar, który wymaga dużej pielęgnacji.

8. Krwotok nadnaczyniówkowy i operacja zaćmy

Rzadkim powikłaniem w dzisiejszych operacjach jest krwotok nadnaczyniówkowy. Pęknięcie naczyń krwionośnych przez nacięcie prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego i wycieku treści z oka przez samą ranę. Kluczowe znaczenie ma natychmiastowe zatrzymanie krwawienia podczas zabiegu chirurgicznego.

Inne skutki uboczne operacji zaćmy

Powikłania śródoperacyjne, choć rzadkie, prowadzą do złego wyniku zabiegu. Dlatego tak ważna jest ocena przedoperacyjna. Podobnie, wyższa częstotliwość takich powikłań podczas operacji zaćmy została potwierdzona w krajach rozwijających się. Wynika to z ograniczeń technologicznych tych populacji oraz ograniczonego dostępu do szkoleń i aktualizacji.

Jak w każdym zabiegu chirurgicznym, objawy mogą pojawić się w okresie rekonwalescencji z powodu manipulacji strukturami oka. Należą do nich ból, uczucie ciała obcego i suchość oka. Również podawany lek może wywołać przemijające działania niepożądane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chan, E.; Mahroo, O.; Spalton, D.; Complications of Cataract Surgery; Clinical and Experimental Optometry; 93 (6); 379 – 389; 2010.
  • Villaseñor, J.; Hernández, F.; Martínez, C.; Villar, J.; Síndrome de Pseudoexfoliación y Catarata: Resultados Visuales en Cirugía de Catarata; Revista Mexicana de Oftalmología; 80 (2): 86 – 88; 2006.
  • Benito, B.; Narvaez, C.; Jódar, M.; Sáenz, F.; Santos, E.; Cueros Extraños Intraoculares tras Cirugía de Catarata; Sociedad Española de Oftalmología; 2018.
  • Ferro, J.; Endoftalmitis post Cirugía de Cataratas: Prevención y Tratamiento; Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología; 78 (8); 2013.
  • Galvis, V., Wong, C., Espinoza, J. V., & Tello, A. (2007). Subluxación de un lente intraocular fáquico y catarata secundaria: informe de caso. MedUNAB10(2), 137-140.
  • Diez, J. V., Fernández, F. H., Franco, C. M., & Kuri, J. V. (2006). Síndrome de pseudoexfoliación y catarata: resultados visuales en cirugía de catarata. Revista Mexicana de Oftalmología80(2), 86-88.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.