Olejek sosnowy na złagodzenie objawów przeziębienia
Olejek sosnowy ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Właśnie dlatego warto wykorzystywać go pod postacią aromaterapii czy używanych miejscowo maści, aby złagodzić objawy przeziębienia.
W większości przypadków zwykłe przeziębienie można wyleczyć w domu, dbając o siebie i o właściwą dozę odpoczynku. Jednak poza tym możesz wypróbować naturalne remedia, takie jak olejek sosnowy, które przyspieszą proces leczenia i pomogą szybciej złagodzić objawy.
Możesz wykorzystać właściwości olejku sosnowego stosując go w formie używanych miejscowo maści lub aromaterapii. Substancje lotne, z których się składa, sprawiają, że poprawia odtykanie dróg oddechowych oraz pomaga zmniejszać bóle głowy.
Poza tym uważa się, że olejek sosnowy ma również właściwości przeciwwirusowe, które mogą przekładać się w sposób bezpośredni na leczenie infekcji. Jednak aby je potwierdzić należy przeprowadzić więcej badań. Mimo tego i tak warto dowiedzieć się jak go stosować w skuteczny sposób.
W jaki sposób olejek sosnowy pomaga leczyć przeziębienie?
Olejek sosnowy to produkt pozyskiwany z igieł Pinus sylvestris. Nie jest to żadna nowość w świecie medycyny i już od jakiegoś czasu jest wykorzystywany w produkcji leków. Jego skład przypomina olejek z drzewa herbacianego i olejek eukaliptusowy.
Z tego względu nie powinno nas zaskakiwać, że olejek sosnowy zawiera składniki aktywne o działaniu antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym. Dzięki zawartości fenoli stanowi doskonały sposób na zwalczanie niektórych mikroorganizmów, które wywołują przeziębienia.
Wdychanie olejku i używanie go miejscowo zmniejsza uczucie zatkania w klatce piersiowej i nosie. Poza tym sprawia, że Twoje wydzieliny stają się bardziej wodniste i stymuluje usuwanie patogenicznych czynników. Nawet jeśli nie zdziała cudów w walce z problemami z oddychaniem, może stanowić sprzymierzeńca w zmniejszaniu objawów choroby.
Odkryj także: Grypa czy przeziębienie? Główne różnice
Jak wykorzystać olejek sosnowy do leczenia przeziębienia?
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie właściwości olejku sosnowego w celu leczenia przeziębienia. Jednak najłatwiej i najskuteczniej jest wykonywać inhalacje. W tym celu możesz polać kawałek bawełny czy chusteczki kilkoma kroplami olejku, najlepiej rozpuszczonego w odrobinie wody.
Taka terapia pomaga oczyścić nozdrza, zwłaszcza gdy wytwarzają nadmiar wydzieliny. Poza tym może również zmniejszyć poziom stresu, aby wspomagać zapadnięcie w uzdrawiający sen. Jednak olejku sosnowego możesz również używać na inne sposoby:
- W dyfuzorze, aby oczyścić powietrze.
- Rozpuszczony w oleju bazowym, na przykład kokosowym czy oliwie z oliwek, wcierając go podczas masażu.
- Wymieszany z olejem bazowym i dodany do kąpieli.
- Dodawany w niewielkich ilościach do miski z gorącą wodą, aby wdychać unoszące się opary.
- Nakładany w formie gorących lub ciepłych kompresów.
Naturalne remedium z olejkiem sosnowym na złagodzenie objawów przeziębienia
Poza wymienionymi wcześniej remediami możesz również przygotować domową maść z dodatkiem olejku sosnowego. Możesz ją wcierać w swoją klatkę piersiową, szyję i stopy, zwłaszcza przed pójściem spać.
Składniki
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek (45 ml)
- 1/2 szklanki oleju kokosowego (100 ml)
- 3 łyżki stołowe wosku pszczelego, w granulkach lub startego (60 g)
- 10 kropli olejku sosnowego
- 10 kropli olejku miętowego (opcjonalnie)
Przeczytaj również: Vicks VapoRub – 11 zastosowań, o których nie miałeś pojęcia
Przygotowanie
- Na samym początku wlej oliwę z oliwę i olej kokosowy do pojemnika odpornego na działanie ciepła.
- Następnie podgrzej je w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce.
- Kiedy oleje połączą się ze sobą, dodaj do nich wosk pszczeli i olejki eteryczne.
- Odczekaj kilka minut, póki składniki się całkowicie nie połączą.
- Kiedy uzyskasz już jednolitą mieszankę, zdejmij ją z ognia.
- Następnie wlej mieszankę do szklanego pojemnika i odstaw ją, aby się ścięła.
- Przykryj ją i przechowuj w zimnym oraz ciemnym miejscu.
Użycie
- Nabierz trochę maści na palec i wetrzyj ją we wspomniane wcześniej obszary.
- Masuj wybrany obszar przez kilka minut, póki maść całkowicie nie wsiąknie.
- Jeżeli to możliwe, przykryj całkowicie posmarowane miejsce kocem i załóż skarpetki.
- Powtarzaj te kroki przez trzy dni lub póki nie zaczniesz czuć się lepiej.
Ostrzeżenia dotyczące olejku sosnowego
Olejek sosnowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, jest niezwykle mocny. Z tego powodu nigdy nie powinnaś go spożywać. Poza tym nie powinnaś go stosować w nierozcieńczonej wersji. W swoim czystym stanie może podrażnić skórę, oczy i drogi oddechowe.
Oleje bazowe (olej kokosowy, z awokado, oliwa z oliwek, olej z migdałów i inne) to najlepsze substancje do rozpuszczania tego rodzaju olejku eterycznego. Biorąc pod uwagę, że może on wywoływać reakcje alergiczne, przed jego użyciem powinnaś wykonać test na niewielkim obszarze skóry.
Polega on na wtarciu niewielkiej ilości maści w przedramię lub inny obszar ciała. Jeżeli po kilku godzinach nie pojawi się negatywna reakcja, możesz spokojnie użyć specyfiku. Poza tym pamiętaj, aby sprawdzić jakość olejku który masz zamiar wykorzystać. Nie myl olejków eterycznych z zapachowymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zeng, W. C., Zhang, Z., Gao, H., Jia, L. R., & He, Q. (2012). Chemical Composition, Antioxidant, and Antimicrobial Activities of Essential Oil from Pine Needle (Cedrus deodara). Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/j.1750-3841.2012.02767.x
- Satyal, P., Paudel, P., Raut, J., Deo, A., Dosoky, N. S., & Setzer, W. N. (2013). Volatile constituents of Pinus roxburghii from Nepal. Pharmacognosy Research. https://doi.org/10.4103/0974-8490.105650
- Koukos, P. K., Papadopoulou, K. I., Patiaka, D. T., & Papagiannopoulos, A. D. (2000). Chemical composition of essential oils from needles and twigs of Balkan pine (Pinus peuce Grisebach) grown in Northern Greece. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf991012a
- Raut, J. S., & Karuppayil, S. M. (2014). A status review on the medicinal properties of essential oils. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2014.05.055
- Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils – A review. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.106
- Shaaban, H. A. E., El-Ghorab, A. H., & Shibamoto, T. (2012). Bioactivity of essential oils and their volatile aroma components: Review. Journal of Essential Oil Research. https://doi.org/10.1080/10412905.2012.659528