Olejek rycynowy: wskazania i przeciwwskazania
Olejek rycynowy pozyskiwany jest z nasion Ricinus communis i jest naturalną środkiem pomocniczym i leczniczym o różnych właściwościach.
Jednak przed użyciem dobrze byłoby pogłębić wiedzę o wskazaniach i przeciwwskazaniach dla tego oleju. To istotne ze względu na znaczenie, jakie mają one dla naszego zdrowia.
To prawda, że w większości produkty naturalne zwykle nie powodują skutków ubocznych. Jednak, w niektórych przypadkach konieczne jest sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie, w którym ich stosowanie w ogóle nie jest zalecane.
Olejek rycynowy
Aby poznać wszystkie wskazania i przeciwwskazania do stosowania oleju rycynowego, należy dokładnie zapoznać się z jego ulotką informacyjną.
Zatwierdza ją w Polsce, jak i sam lek, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W takiej ulotce znajdziemy również inne informacje, takie jak skład oleju i dostępne formy farmaceutyku.
Wskazania
Ludzie, którzy używają tego oleju, robią to najczęściej w wyraźnym celu: w celu ułatwienia opróżniania jelit. Jest to naturalny sposób na wyeliminowanie zaparć, zarówno sporadycznych, jak i częstych. Aby jednak używać go poprawnie, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia:
- Olej rycynowy zawsze podaje się na czczo i na pusty żołądek, w pojedynczej dawce 25 ml.
- Można go mieszać z mlekiem, sokiem lub napojami gazowanymi.
- Jego efekty zaczynają być zauważane od 2 do 6 godzin po zażyciu.
Ważnym faktem na temat tego oleju jest to, że należy go zawsze przyjmować podczas śniadania, nigdy w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
Czasami możemy być z dala od domu i obawiamy się, że chęć wydalenia powstanie w nieodpowiednim czasie. W takim przypadku, lepiej jest użyć oleju rycynowego w innym, bardziej odpowiednim momencie.
Przeciwwskazania
Pomimo korzyści, jakie posiada olejek rycynowy w zwalczaniu zaparć, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Dlatego też nigdy nie należy nadużywać tego naturalnego środka. Zobaczmy niektóre z tych przeciwwskazań:
- U dzieci. Ze względu na nadwrażliwość na ten rodzaj oleju u dzieci w wieku poniżej 12 lat, jego stosowanie w ich przypadku nie jest zalecane.
- U kobiet w ciąży. Jak wskazuje artykuł „Ocena nowych produktów”, olej ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jego zażycie może bowiem spowodować skurcze i przedwczesny poród.
- W przypadku kobiet karmiących piersią. Jak wskazano wyże, małe dzieci nie mogą spożywać oleju rycynowego. Dlatego matki nie powinny go przyjmować podczas karmienia piersią, ponieważ może przenikać do mleka.
- Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Ze względu na delikatny charakter tej choroby olej rycynowy nie jest zalecany, nawet w przypadku zaparć.
- U osób z niedrożnością jelit. Olej rycynowy może nie być skuteczny w tych przypadkach, natomiast może powodować ostry ból brzucha z powodu niemożności ewakuacji.
Oleju rycynowego nie należy również stosować, jeśli cierpimy na hemoroidy, zapalenie jelita grubego lub inne problemy żołądkowo-jelitowe.
Powodem jest nie tylko ból, który możemy wywołać przez spożycie oleju. Jeśli dojdzie do biegunki, może to doprowadzić również do odwodnienia organizmu.
Ponadto nie zaleca się jego stosowania, jeśli przyjmujemy leki na arytmię serca lub leki moczopędne lub jeśli cierpimy na choroby serca.
Wskazówki jak stosować olejek rycynowy
Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, olejek rycynowy może być doskonałym środkiem wspomagającym w leczeniu zaparć. Jednak w razie wątpliwości zawsze lepiej jest zasięgnąć porady naszego zaufanego lekarza lub farmaceuty.
Pomimo tego, że olej ten ułatwia wypróżnianie stolca, nie zaleca się stosować go zbyt często i regularnie. Dlatego najlepiej zapobiegać zaparciom, stosując dietę bogatą w owoce i warzywa. Nie zapominajmy również o włączeniu ćwiczeń fizycznych do naszej codziennej rutyny.
Czy kiedykolwiek używałaś oleju rycynowego w celu łagodzenia zaparć? Jakie były twoje doświadczenia? Mamy nadzieję, że opisane przez nas wskazania i przeciwwskazania pomogły Ci dowiedzieć się więcej na temat właściwego sposobu jego stosowania.
Zalecamy również, aby nigdy nie przekraczać zalecanej dawki. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić objawy, takie jak biegunka, ostra kolka lub nadmierna utrata elektrolitów. Dlatego olejek rycynowy należy zawsze stosować z zachowaniem środków ostrożności.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agencia española de medicamentos y productos sanitarios. Ficha técnica. Aceite ricino Orravan.
- Nogueira, B. M., Carrúez, A. J., & Barriga, E. G. Tratamiento de la diarrea y del estreñimiento. FARMACOLOGÍA CLÍNICA Y TERAPÉUTICA MÉDICA, 323.
- Peiro, P. S., Lucas, M. O., & Tejero, S. S. (2010). Cuidados en el estreñimiento. Medicina naturista, 4(2), 15-22.
- Revista Panamericana de Salud Pública. Evaluación de nuevos productos. Información famacológica.