Home » Zdrowie » Choroby » Zapalenie jelita grubego – unikaj tych 8 produktów
Zapalenie jelita grubego – unikaj tych 8 produktów
Październik 2, 2017
Choć zwykle, aby poprawić trawienie i przemianę materii, poleca się spożywanie produktów zawierających błonnik, osoby dotknięte zapaleniem jelita grubego powinny go unikać, ponieważ może wzmagać wzdęcia, opuchliznę i ból.
Zapalenie jelita grubego to dokuczliwa przypadłość, będąca konsekwencją zatrucia, nagromadzenia toksyn bądź infekcji pasożytniczej. Jedynie niewielka liczba przypadków ma związek ze schorzeniami układu krążenia, stanami zapalnymi w organizmie oraz leczeniem za pomocą naświetlania lampami.
Wiele osób myli zapalenie jelita grubego ze zwykłą biegunką, ponieważ ta właśnie stanowi jeden z głównych objawów tego schorzenia. Okazuje się jednak, że objawy są zwykle bardziej gwałtowne, towarzyszy im ból także brzucha, obrzęk i gorączka.
W odróżnieniu od innych problemów z układem trawiennym, zapalenie jelita grubego zazwyczaj nawraca i może utrzymywać się przez dłuższy czas. Z tego właśnie powodu warto zdobyć na jego temat odpowiednią wiedzę oraz dowiedzieć się, spożywanie jakich produktów może dodatkowo pogorszyć sytuację.
Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacją na temat tego, po co nie warto sięgać, jeżeli dotknęło Cię zapalenie jelita grubego. Koniecznie przeczytaj!
1. Zapalenie jelita grubego? Unikaj tłustych i smażonych potraw
Produkty smażone i przekąski o dużej zawartości tłuszczu mogą znacznie pogorszyć objawy tej dolegliwości. Jest tak między innymi dlatego, że utrudniają trawienie i zwiększają stan zapalny.
Spożywanie tego typu produktów w nadmiarze powoduje skurcze jelit, co z kolei prowadzi do epizodów bólu i biegunki u chorych.
2. Pełnoziarniste zboża i nasiona a zapalenie jelita grubego
Choć od zawsze zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik, aby poprawić trawienie, pacjenci chorzy na zapalenie jelita grubego powinni ich unikać. W związku z tym powinni ograniczyć spożywanie między innymi nasion i pełnoziarnistych zbóż.
Mogą one wywoływać wzdęcia, co z kolei przyczynia się do obrzęku i bólu.
3. Kawa i herbata
Pacjenci, u których zdiagnozowano omawianą dolegliwość powinni ograniczyć do minimum napoje kofeinowe takie jak kawa czy herbata. Substancja ta bowiem zwiększa poziom stanu zapalnego w jelicie zaostrzając go. To z kolei zaburza prawidłowe wydalanie odpadków i oczyszczanie organizmu.
Spożywanie kawy i herbaty może pogorszyć bolesność i podrażnienie, jakie wywołuje ta choroba.
Ma to również wpływ na pH naszych jelit oraz zaburzanie naturalnej detoksykacji.
4. Mleko i produkty nabiałowe a zapalenie jelita grubego
Tłuste mleko i inne produkty nabiałowe są wrogiem numer jeden osób dotkniętych zapaleniem jelita grubego oraz doświadczających problemów z układem trawiennym.
Jest tak nie tylko ze względu na dużą zawartość tłuszczu, ale też ze względu na zawartość laktozy.
Choć nie u wszystkich składnik ten wywołuje tak samo poważne konsekwencje, lepiej jest na wszelki wypadek ograniczyć spożycie nabiału w celu uniknięcia potencjalnych przyszłych problemów zdrowotnych.
5. Kiełbasy i wędliny
Kiełbasy i wędliny nie tylko mają wysoką zawartość tłuszczu, ale też sodu – substancji dodawanej w procesie przetwarzania. Nie można nie wspomnieć również o konserwantach i sztucznych przyprawach. Wszystko to bardzo podrażnia nasz układ trawienny.
Regularne spożywanie wędlin i kiełbas prowadzi do trudności w trawieniu i zwiększa stężenie toksyn w naszych jelitach.
Jak gdyby było tego mało, produkty te wpływają również na naszą tendencję do przybierania na wadze i otyłości.
6. Margaryna
Margaryna to produkt, który zdecydowanie nie powinien znajdować się w Twojej lodówce ani w Twoim menu – zwłaszcza, jeśli cierpisz na zapalenie jelita grubego.
Zawiera ona całe mnóstwo tłuszczy trans i uwodornionego oleju. Substancje te, po wchłonięciu do organizmu jeszcze zaostrzają stan zapalny.
Co więcej, pobudzają one produkcję związków chemicznych działających drażniąco na nasze jelita i zwiększających bolesność brzucha.
Biała mąka to produkt wzmagający stany zapalne, który może bardzo pogorszyć sytuację, gdy mamy do czynienia z zapaleniem jelita grubego. Wszystkie produkty wykonane z tej mąki zostały poddane licznym przemysłowym procesom, przez co nie mają prawie żadnej wartości odżywczej.
W konsekwencji komplikuje się proces trawienny i w przypadku niektórych osób może nawet wystąpić reakcja alergiczna.
Najbardziej niepokojący w tym wszystkim jest fakt, że biała mąka stanowi bazę całego mnóstwa codziennie spożywanych przez nas artykułów, dlatego bardzo trudno jest wyeliminować ją ze swojego menu.
8. Napoje gazowane i alkohol
Napoje alkoholowe i gazowane są bardzo drażniące dla osób, które chorują na stany zapalne jelit i odczuwają trudności w trawieniu.
Biały cukier, jaki zawierają, w połączeniu ze sztucznymi barwnikami i dwutlenkiem węgla bardzo zwiększa zakwaszenie i stany zapalne.
Co więcej, składniki te przyczyniają się do objawów takich jak wzdęcia, ból i biegunka.
Podsumowując, wziąwszy pod uwagę komplikacje, jakie niesie ze sobą zapalenie jelita grubego, najlepiej jest do minimum ograniczyć spożycie wszystkich wymienionych przez nas produktów.
Choć wiele z nich codziennie gości na naszych stołach i bardzo trudno byłoby nam wyobrazić sobie życie bez nich, mimo wszystko warto poszukać zdrowych alternatyw, aby ułatwić sobie kontrolowanie tej choroby.
Atrezja dróg żółciowych jest przewlekłą i postępującą chorobą wątroby. Można ją stwierdzić wkrótce po urodzeniu. Wątroba jest narządem, który w swojej budowie wewnętrznej zawiera rodzaj rurek zwanych przewodami żółciowymi. Funkcją tych struktur jest odprowadzanie płynu wątrobowego zwanego żółcią. Filtrat przechodzi…
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Wulwodynia to dyskomfort lub przewlekły ból sromu, lub obszaru wokół otworu pochwy. Wulwodynia nie ma określonej i znanej przyczyny. Ten stan może się jednak utrzymywać od miesięcy do lat.
Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS, to groźna choroba zakaźna, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wpływa na układ oddechowy, powodując objawy podobne do początkowych stadiów grypy. Chociaż jest to choroba o zasięgu ogólnoświatowym, szczególnie często występuje jednak w niektórych regionach…
Artropatia zwyrodnieniowa obejmuje zespół zaburzeń, które wpływają niekorzystanie na funkcjonowanie chrząstki szklistej i kości podchrzęstnej. Występuje przy tym przerost wszystkich tkanek obecnych lub otaczających dotknięte stawy. Artropatia zwyrodnieniowa powoduje ból, stany zapalne i uniemożliwia normalne ruchy. Chrząstka jest tkanką odpowiedzialną…
Kręcz szyi jest skurczem mięśni występującym w okolicy szyi i zwykle pojawia się z powodu złej postawy w czasie snu. Zła pozycja szyi może powodować sztywność i silny ból podczas wykonywania dowolnego ruchu. Jak wskazuje artykuł „Aktualizacja ostrego mechaniczneg bólu…