Zapalenie jelita grubego - unikaj tych 8 produktów

Choć zwykle, aby poprawić trawienie i przemianę materii, poleca się spożywanie produktów zawierających błonnik, osoby dotknięte zapaleniem jelita grubego powinny go unikać, ponieważ może wzmagać wzdęcia, opuchliznę i ból.
Zapalenie jelita grubego - unikaj tych 8 produktów

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2019

Zapalenie jelita grubego to dokuczliwa przypadłość, będąca konsekwencją zatrucia, nagromadzenia toksyn bądź infekcji pasożytniczej. Jedynie niewielka liczba przypadków ma związek ze schorzeniami układu krążenia, stanami zapalnymi w organizmie oraz leczeniem za pomocą naświetlania lampami.

Wiele osób myli zapalenie jelita grubego ze zwykłą biegunką, ponieważ ta właśnie stanowi jeden z głównych objawów tego schorzenia. Okazuje się jednak, że objawy są zwykle bardziej gwałtowne, towarzyszy im ból także brzucha, obrzęk i gorączka.

W odróżnieniu od innych problemów z układem trawiennym, zapalenie jelita grubego zazwyczaj nawraca i może utrzymywać się przez dłuższy czas. Z tego właśnie powodu warto zdobyć na jego temat odpowiednią wiedzę oraz dowiedzieć się, spożywanie jakich produktów może dodatkowo pogorszyć sytuację.

Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacją na temat tego, po co nie warto sięgać, jeżeli dotknęło Cię zapalenie jelita grubego. Koniecznie przeczytaj!

1. Zapalenie jelita grubego? Unikaj tłustych i smażonych potraw

Produkty smażone i przekąski o dużej zawartości tłuszczu mogą znacznie pogorszyć objawy tej dolegliwości. Jest tak między innymi dlatego, że utrudniają trawienie i zwiększają stan zapalny.

Chipsy na talerzu

Spożywanie tego typu produktów w nadmiarze powoduje skurcze jelit, co z kolei prowadzi do epizodów bólu i biegunki u chorych.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Toksyczne substancje – 7 najczęściej spożywanych

2. Pełnoziarniste zboża i nasiona a zapalenie jelita grubego

Choć od zawsze zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonnik, aby poprawić trawienie, pacjenci chorzy na zapalenie jelita grubego powinni ich unikać. W związku z tym powinni ograniczyć spożywanie między innymi nasion i pełnoziarnistych zbóż.

Mogą one wywoływać wzdęcia, co z kolei przyczynia się do obrzęku i bólu.

3. Kawa i herbata

Pacjenci, u których zdiagnozowano omawianą dolegliwość powinni ograniczyć do minimum napoje kofeinowe takie jak kawa czy herbata. Substancja ta bowiem zwiększa poziom stanu zapalnego w jelicie zaostrzając go. To z kolei zaburza prawidłowe wydalanie odpadków i oczyszczanie organizmu.

Filiżanka aromatycznej kawy

  • Spożywanie kawy i herbaty może pogorszyć bolesność i podrażnienie, jakie wywołuje ta choroba.
  • Ma to również wpływ na pH naszych jelit oraz zaburzanie naturalnej detoksykacji.

4. Mleko i produkty nabiałowe a zapalenie jelita grubego

Tłuste mleko i inne produkty nabiałowe są wrogiem numer jeden osób dotkniętych zapaleniem jelita grubego oraz doświadczających problemów z układem trawiennym.

  • Jest tak nie tylko ze względu na dużą zawartość tłuszczu, ale też ze względu na zawartość laktozy.
  • Choć nie u wszystkich składnik ten wywołuje tak samo poważne konsekwencje, lepiej jest na wszelki wypadek ograniczyć spożycie nabiału w celu uniknięcia potencjalnych przyszłych problemów zdrowotnych.

5. Kiełbasy i wędliny

Kiełbasy i wędliny nie tylko mają wysoką zawartość tłuszczu, ale też sodu – substancji dodawanej w procesie przetwarzania. Nie można nie wspomnieć również o konserwantach i sztucznych przyprawach. Wszystko to bardzo podrażnia nasz układ trawienny.

Regularne spożywanie wędlin i kiełbas prowadzi do trudności w trawieniu i zwiększa stężenie toksyn w naszych jelitach.

Kiełbasy i wędliny a zapalenie jelita grubego

Jak gdyby było tego mało, produkty te wpływają również na naszą tendencję do przybierania na wadze i otyłości.

6. Margaryna

Margaryna to produkt, który zdecydowanie nie powinien znajdować się w Twojej lodówce ani w Twoim menu – zwłaszcza, jeśli cierpisz na zapalenie jelita grubego.

  • Zawiera ona całe mnóstwo tłuszczy trans i uwodornionego oleju. Substancje te, po wchłonięciu do organizmu jeszcze zaostrzają stan zapalny.
  • Co więcej, pobudzają one produkcję związków chemicznych działających drażniąco na nasze jelita i zwiększających bolesność brzucha.

7. Biała mąka a zapalenie jelita grubego

Biała mąka to produkt wzmagający stany zapalne, który może bardzo pogorszyć sytuację, gdy mamy do czynienia z zapaleniem jelita grubego. Wszystkie produkty wykonane z tej mąki zostały poddane licznym przemysłowym procesom, przez co nie mają prawie żadnej wartości odżywczej.

W konsekwencji komplikuje się proces trawienny i w przypadku niektórych osób może nawet wystąpić reakcja alergiczna.

Biała mąka a zapalenie jelita grubego

Najbardziej niepokojący w tym wszystkim jest fakt, że biała mąka stanowi bazę całego mnóstwa codziennie spożywanych przez nas artykułów, dlatego bardzo trudno jest wyeliminować ją ze swojego menu.

8. Napoje gazowane i alkohol

Napoje alkoholowe i gazowane są bardzo drażniące dla osób, które chorują na stany zapalne jelit i odczuwają trudności w trawieniu.

  • Biały cukier, jaki zawierają, w połączeniu ze sztucznymi barwnikami i dwutlenkiem węgla bardzo zwiększa zakwaszenie i stany zapalne.
  • Co więcej, składniki te przyczyniają się do objawów takich jak wzdęcia, ból i biegunka.

Podsumowując, wziąwszy pod uwagę komplikacje, jakie niesie ze sobą zapalenie jelita grubego, najlepiej jest do minimum ograniczyć spożycie wszystkich wymienionych przez nas produktów.

Choć wiele z nich codziennie gości na naszych stołach i bardzo trudno byłoby nam wyobrazić sobie życie bez nich, mimo wszystko warto poszukać zdrowych alternatyw, aby ułatwić sobie kontrolowanie tej choroby.

To może Cię zainteresować ...
Okrężnica i jelita – 3 napary na oczyszczenie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Okrężnica i jelita – 3 napary na oczyszczenie

Wielu z nas zaniedbuje zdrowie końcowej części naszego układu pokarmowego - są nimi jelita i okrężnica. A jest to wielki błąd. Dowiedz się, jak je ...