Olej z ogórecznika - korzyści i zastosowania

Olej z ogórecznika lekarskiego może leczyć egzemę, poprawiać wzrost wcześniaków i leczyć infekcje dróg oddechowych. Dowiedz się, jakie inne korzyści może przynieść Twojemu zdrowiu, a także jakie są jego skutki uboczne.
Olej z ogórecznika - korzyści i zastosowania

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Roślina Borago officinalis ma od 60 do 100 centymetrów wysokości i należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Pochodzi z Libanu, Syrii i Egiptu. Jednak uprawia się go,  używa i spożywa w całym regionie Morza Śródziemnego. I dotyczy to zarówno łodygi i liści, jak i oleju i naparu. Ale jakie właściwości ma olej z ogórecznika?

Olej z ogórecznika, który wytwarza się z nasion rośliny o tej samej nazwie, ma przynosić różne korzyści, a jego zastosowania sięgają czasów starożytnych. W dzisiejszych czasach popularna medycyna często stosuje go w leczeniu stanów zapalnych, trądziku, egzemy, a nawet bólu piersi i dolegliwości menopauzy.

Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym ekstrakcie.

Do czego służy olej z ogórecznika?

Olej z ogórecznika
Olej z ogórecznika ma powszechne zastosowanie w zwalczaniu chorób skóry.

Olej z ogórecznika ma różnorodne zastosowania w medycynie tradycyjnej. Powszechnie stosuje się go do zwalczania chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i trądzik różowaty. Te właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości niacyny a także witaminy B3. Jak wiadomo, te składniki pomagają utrzymać zdrową skórę, a także działają zmiękczająco i tonizująco.

Podobnie dostarcza kwasu gamma-linolenowego (GLA), związanego z pozytywnym wpływem na ciśnienie krwi. Ponadto pomaga w regulacji wysokiego poziomu cholesterolu i hormonów, takich jak estrogeny.

Ponadto istnieją niepotwierdzone dowody na to, że można go stosować w leczeniu innych stanów chorobowych. Olej z ogórecznika pomaga między innymi na zapalenie stawów, zmęczenie nadnerczy, cukrzycę, padaczkę i twardzinę.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Olejek imbirowy: sposób przygotowania i korzyści.

Skład i możliwe korzyści, jakie ma olej z ogórecznika

Olej z ogórecznika zawiera wiele związków aktywnych, którym zawdzięcza ważne korzyści zdrowotne. Poniżej zobaczysz niektóre związki i możliwe korzyści, jakie może zaoferować ten olej.

1. Olej z ogórecznika zawiera kwas linolenowy

Kwas linolowy, zwany również kwasem gamma-linolenowym lub GLA, to niezbędny kwas tłuszczowy z serii omega 6, który organizm przekształca w prostaglandynę E1 (PGE1). Ta cząsteczka działa jak hormon i zmniejsza stan zapalny związany z chorobami skóry oraz problemami układu krążenia.

Olej z ogórecznika zwrócił uwagę wielu osób ze względu na zawartość GLA. Uważa się, żezawiera go więcej niż jakikolwiek inny olej z nasion. Jednak nadal potrzeba dalszych badań w tym zakresie.

2. Właściwości przeciwzapalne

Badania opublikowane w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine wskazują na właściwości przeciwzapalne tego oleju. Przyjmowanie 1,8 grama oleju z ogórecznika lub 2,1 grama oleju rybnego dziennie może zmniejszyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badanie wykazało również, że oleje te mogą zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) u niektórych osób. Tym samym pomagają także uniknąć skutków ubocznych związanych z ich przyjmowaniem.

3. Olej z ogórecznika może leczyć egzemę

Inny przegląd badań dotyczy stosowania miejscowego oleju z ogórecznika. Wykazano w nich ma on właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą być korzystne w leczeniu egzemy lub atopowego zapalenia skóry.

Jednak w innym przeglądzie badań na temat stosowania doustnego, stwierdzono, że olej Borago officinalis nie wykazywał żadnego działania u osób z egzemą. Dlatego uważa się, że stosowanie miejscowe daje lepsze efekty w leczeniu chorób skóry niż doustne.

4. Może poprawić wzrost wcześniaków

Z kolei badania opublikowane w The Journal of Pediatrics dotyczą wcześniaków, które przyjmowały formułę uzupełnioną olejem z ogórecznika i olejem rybim. Noworodki te wykazywały większy wzrost i rozwój niż te, które otrzymały standardową formułę.

5. Pomaga łagodzić infekcje dróg oddechowych

Badanie przeprowadzono na 146 pacjentach z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Badano osoby, które otrzymywały przez sondę pokarm zawierający kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas linolowy (GLA).

W efekcie nie tylko wykazały poprawę ale również spędziły mniej czasu na intensywnej terapii niż te, które stosowały standardową dietę.

6. Olej z ogórecznika ma właściwości przeciwutleniające

Istnieją naukowe dowody na to, że olej z Borago officinalis ma działanie antyoksydacyjne i antymutagenne. W związku z tym może hamować wzrost komórek nowotworowych.

Badania laboratoryjne sugerują, że zarówno olej z ogórecznika, jak i GLA działają jako substancje cytotoksyczne. To znaczy, że skracają dzięki temu życie szkodliwych komórek i przedłużają życie żywiciela. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania dotyczące tych efektów.

7. Zmniejsza odkładanie się tłuszczu i przyrost masy ciała

Temat ten opisują badania opublikowane w Comparative Biochemistry and Physiology. GLA obecny w oleju z ogórecznika powoduje gromadzenie się mniejszej ilości tkanki tłuszczowej niż w przypadku innych olejów roślinnych.

Podobnie, nagromadzenie spowodowane przez GLA to głównie brązowy, a nie biały tłuszcz. Jest to ważne, ponieważ szczupli ludzie mają zwykle więcej brązowego tłuszczu niż ci, którzy są otyli lub mają nadwagę.

Stosowanie oleju z ogórecznika
Olej z ogórecznika należy spożywać i stosować pod nadzorem lekarza.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Skutki uboczne oleju z ogórecznika zależą od formy, w jakiej jest spożywany lub używany. Na przykład suplementy mogą powodować bóle głowy, wzdęcia, niestrawność, nudności i wymioty.

Ze swojej strony, gdy jest stosowany miejscowo, istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Może się ona objawiać między innymi w formie pokrzywki, wysypki, stanu zapalnego, trudności w oddychaniu czy nagłego zmęczenia. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Istnieją pewne niekorzystne skutki, które mogą być mniej powszechne, ale przez to poważniejsze. Ponieważ niektóre formuły oleju z ogórecznika mogą wpływać na wątrobę, nie jest zalecany dla pacjentów z chorobami wątroby lub przyjmujących leki działające na wątrobę.

W takich przypadkach przed spożyciem zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Podobnie udokumentowano, że nadmierne spożycie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Istnieją naukowe dowody na to, że kobieta doświadczyła nagłych napadów padaczki po spożywaniu 1500 do 3000 miligramów oleju z ogórecznika dziennie przez tydzień.

Ten jeden przypadek nie oznacza, że olej z ogórecznika przyjmowany doustnie powoduje epilepsję. Istnieje jednak możliwość, że tak jest, dlatego należy uważać przy jego spożywaniu i stosowaniu.

Dawkowanie oleju z ogórecznika i zalecenia dotyczące stosowania

Nie ma określonej dawki do przyjmowania lub nakładania oleju z ogórecznika. Jednak badanie opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że kobiety karmiące piersią mogą przyjmować od 230 do 460 miligramów.

Ze swojej strony badania opublikowane w Archives of Gerontology and Geriatrics wykazały, że 360 ​​do 720 miligramów może skutecznie działać w leczeniu chorób skóry u osób powyżej 65. roku życia.

Jednak kupując suplementy doustne staraj się postępować zgodnie z zaleceniami producenta i oczywiście spożywać je pod nadzorem lekarza.

W przypadku stosowania na skórę należy pamiętać, że olej z ogórecznika należy rozcieńczyć w oleju nośnym. W tym celu wymieszaj do 12 kropli na uncję oleju bazowego, którym może być olej jojoba lub oliwa z oliwek.

Jeśli chodzi o aplikację, rozważ nakładanie cienkiej warstwy na dotknięty obszar dwa razy dziennie. Inną opcją jest pokrycie wnętrza koszuli olejem i przyklejenie jej do skóry. Jest to szczególnie przydatne w przypadku obszarów takich jak plecy.

Odkryj również inny olej korzystny dla zdrowia : Olej moringa – dowiedz się czegoś więcej na jego temat!

Olej z ogórecznika, ekstrakt o różnorodnych właściwościach i zastosowaniach

Ogórecznik lekarski lub Borago officinalis to roślina z rodziny ogórecznikowatych pochodząca z regionu Morza Śródziemnego. Jego olej zapewnia korzyści, takie jak leczenie egzemy, łagodzenie objawów infekcji dróg oddechowych, a nawet zmniejszanie gromadzenia się tłuszczu.

Należy jednak uważać, aby nie spożywać nadmiernych ilości i unikać ich spożywania, jeśli jesteś pacjentem z chorobą wątroby lub przyjmujesz leki wpływające na ten narząd. Przed spożyciem lub użyciem zaleca się konsultację lekarską.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reed, G. W., Leung, K., Rossetti, R. G., Vanbuskirk, S., Sharp, J. T., & Zurier, R. B. (2014). Treatment of rheumatoid arthritis with marine and botanical oils: an 18-month, randomized, and double-blind trial. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2014, 857456. https://doi.org/10.1155/2014/857456
  • Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2017). Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. International journal of molecular sciences, 19(1), 70. https://doi.org/10.3390/ijms19010070
  • Bamford, J. T., Ray, S., Musekiwa, A., van Gool, C., Humphreys, R., & Ernst, E. (2013). Oral evening primrose oil and borage oil for eczema. The Cochrane database of systematic reviews, (4), CD004416. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004416.pub2
  • Fewtrell, M. S., Abbott, R. A., Kennedy, K., Singhal, A., Morley, R., Caine, E., Jamieson, C., Cockburn, F., & Lucas, A. (2004). Randomized, double-blind trial of long-chain polyunsaturated fatty acid supplementation with fish oil and borage oil in preterm infants. The Journal of pediatrics, 144(4), 471–479. https://doi.org/10.1016/j.jpeds.2004.01.034
  • Nelson, J., DeMichele, S., Pacht, E. and Wennberg, A. (2003), Effect of enteral feeding with eicosapentaenoic acid, gamma‐linolenic acid, and antioxidants on antioxidant status in patients with acute respiratory distress syndrome. JPEN J Parenter Enteral Nutr, 27: 98-104. https://doi.org/10.1177/014860710302700298
  • Tasset-Cuevas, I., Fernández-Bedmar, Z., Lozano-Baena, M. D., Campos-Sánchez, J., de Haro-Bailón, A., Muñoz-Serrano, A., & Alonso-Moraga, A. (2013). Protective effect of borage seed oil and gamma linolenic acid on DNA: in vivo and in vitro studies. PloS one, 8(2), e56986. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0056986
  • Takahashi, Y., Ide, T., & Fujita, H. (2000). Dietary gamma-linolenic acid in the form of borage oil causes less body fat accumulation accompanying an increase in uncoupling protein 1 mRNA level in brown adipose tissue. Comparative biochemistry and physiology. Part B, Biochemistry & molecular biology, 127(2), 213–222. https://doi.org/10.1016/s0305-0491(00)00254-6
  • Al-Khamees, W. A., Schwartz, M. D., Alrashdi, S., Algren, A. D., & Morgan, B. W. (2011). Status epilepticus associated with borage oil ingestion. Journal of medical toxicology : official journal of the American College of Medical Toxicology, 7(2), 154–157. https://doi.org/10.1007/s13181-011-0135-9
  • Thijs, C., Houwelingen, A., Poorterman, I., Mordant, A., & van den Brandt, P. (2000). Essential fatty acids in breast milk of atopic mothers: comparison with non-atopic mothers, and effect of borage oil supplementation. European journal of clinical nutrition, 54(3), 234–238. https://doi.org/10.1038/sj.ejcn.1600926
  • Brosche, T., & Platt, D. (2000). Effect of borage oil consumption on fatty acid metabolism, transepidermal water loss and skin parameters in elderly people. Archives of gerontology and geriatrics, 30(2), 139–150. https://doi.org/10.1016/s0167-4943(00)00046-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.