Oksytocyna- jak działa ten hormon miłości?
Oksytocyna jest znana pod wieloma nazwami: hormon ciąży, przywiązania, porodu i miłości.
Hormon ten jest znany ze swojego działania wywołującego poród i produkcję mleka podczas karmienia piersią. Cząsteczka hormonu składa się z 9 aminokwasów, w tym: cysteiny, tyrozyny, izoleucyny, glicyny, proliny i asparaginy.
Zlokalizować można go w tylnej części przysadki mózgowej. Jest to niezwykle ważny hormon, zaangażowany silnie w różne procesy fizjologiczne. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się dokładnie jakie właściwości ma oksytocyna.
Skład chemiczny oksytocyny jest podobny do jej odpowiednika, wazopresyny, która znajduje się w przednim płacie przysadki i pełni kilka funkcji.
Podobnie jak w przypadku każdej substancji organicznej, oksytocyna ma różne receptory, które występują głównie w:
- Macicy,
- Nerkach,
- Kościach,
- Sercu,
- Mózgu,
- Tkance jajników,
- Gruczołach sutkowych.
Do najważniejszych z ról oksytocyny należą cechy funkcjonalne, które czynią ją hormonem niezbędnym w ciąży. Oksytocyna powoduje także skurcze macicy- pełni unikalną rolę w akcji porodowej. Jej udział w wielu procesach na poziomie fizjologicznym oraz działanie jako neuroprzekaźnik są niezwykle istotne.
Jakie funkcje pełni oksytocyna?
Reprodukcja
Przede wszystkim ten hormon pełni ważną funkcję w żeńskim układzie rozrodczym. Po pierwsze, faktycznie indukuje i zwiększa szybkość porodu.
Normalnie organizm uwalnia duże ilości oksytocyny w miarę postępu porodu. Co więcej – jego poziom wzrasta, gdy występuje stymulacja sutków u kobiety w czasie porodu.
Wysoki poziom oksytocyny generują skurcze mięśniówki macicy, ułatwiając fizjologiczną ekstrakcję dziecka.
Z drugiej strony ten hormon działa bezpośrednio na tkankę erekcyjną, zarówno w ciele jamistym, jak i ciałach gąbczastych w męskim układzie rozrodczym. Tak więc jest również związany z wytryskiem przez kanał wytryskowy i cewkę moczową.
Ciekawy artykuł: Pozycja do snu w ciąży, a zdrowie dziecka
Gruczoły sutkowe
Ponadto oksytocyna wywołuje skurcze w komórkach mioepitelialnych gruczołu sutkowego. W ten sposób inicjuje produkcję mleka przez gruczoły Montgomery’ego.
Ogólnie rzecz biorąc, ułatwia to proces karmienia piersią podczas stymulacji otoczki sutkowej przez noworodka.
System nerek
Czasami następuje zatrzymanie moczu spowodowane przez nadmiar hormonów. Jest to ściśle związane ze zdarzeniami molekularnymi w błonie podstawowej nerki.
Zazwyczaj ta objawowa hiponatremia występuje częściej u kobiet w ciąży, których poród był sztucznie wywołany oksytocyną.
Poród
Receptory oksytocyny naturalnie umiejscowione w macicy są wrażliwe na całkowity poziom oksytocyny w organizmie. We wczesnych stadiach porodu jej dawka początkowa wynosi od 1 do 6 mU / min. Następnie zwiększa się ją o 15 do 60 mU/ minutę.
Od tego momentu wzrasta znacząco powinowactwo hormonalne receptorów do oksytocyny. W ten sposób wzmacnia się skurcze ułatwiające poród.
Instynkt macierzyński i uczucie przywiązania
Naturalnie związek matka-dziecko rozpoczyna się zaraz po urodzeniu. Wierzcie lub nie, zarówno naturalna, jak i sztuczna synteza oksytocyny generuje uczucie przywiązania.
Ciekawy artykuł: Lecznicza moc przytulania
Ogólnie oksytocyna wzmacnia relację matki i dziecka. Ciekawostką jest to, że ta sama substancja powoduje, że kobiety zapominają o bólu porodu. W ten sposób nie będą obawiać się posiadania większej liczby dzieci w przyszłości.
Oksytocyna występuje powszechnie u ssaków i zależnie od ich samopoczucia, stymuluje poczucie uległości, ufności, zazdrości, protekcjonizm czy współpracę z innymi zwierzętami.
Skutki uboczne przyjmowania sztucznego hormonu
W wielu przypadkach oksytocynę podaje się, aby wywołać czy przyspieszyć akcję porodową oraz podczas leczenia matki po porodzie.
Jak wszystkie syntetyczne hormony, oksytocyna nie jest całkowicie nieszkodliwa i obojętna dla organizmu i może powodować działania niepożądane podczas jej podawania. Ogólnie obejmują one czasami:
- Nadciśnienie tętnicze,
- Oznaczone wahania nastroju,
- Tachykardia u matki i płodu,
- Nieprawidłowe skurcze poporodowe.
Ogólnie rzecz biorąc, lekarze zwracają uwagę na niepożądane reakcje związane ze zbyt wysokim poziomem oksytocyny w organizmie u stymulowanych pacjentów. Mimo to jest ona stosowana, aby ułatwić znacząco skurcze podczas porodu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- López-Ramírez, C. E., Arámbula-Almanza, J., & Camarena-Pulido, E. E. (2014). Oxitocina, la hormona que todos utilizan y que pocos conocen. Ginecol Obstet Mex, 82, 472–482. Retrieved from www.femecog.org.mx
- Hiponatremia hipoosmolar secundaria a síndrome de secreción inadecuada de hormona antidiurética. (n.d.). Retrieved from www.medigraphic.org.mx
clinicadam.com. (2018). Consejos para la lactancia. Retrieved from https://www.clinicadam.com/salud/5/002453.html - 2.5.1. Oxitocina y vasopresina – Biopsicologia. (n.d.). Retrieved December 10, 2018, from http://www.biopsicologia.net/nivel-3-participación-plástica-y-funcional/2.5.1.-oxitocina-y-vasopresina
- Funciones de la oxitocina – Embarazo. (n.d.). Retrieved December 10, 2018, from https://www.webconsultas.com/embarazo/el-parto/funciones-de-la-oxitocina-12989
- Oxitocina – Todo sobre la Oxitocina. (n.d.). Retrieved December 10, 2018, from https://www.infooxitocina.com/
- Introducción a la hipófisis – Trastornos hormonales y metabólicos – Manual MSD versión para público general. (n.d.). Retrieved December 10, 2018, from https://www.msdmanuals.com/es/hogar/trastornos-hormonales-y-metabólicos/trastornos-de-la-hipófisis/introducción-a-la-hipófisis