Oddanie ciała na rzecz nauki — co warto wiedzieć na ten temat?
Oddanie ciała jest niezbędne do nauki i praktyki medycznej. Każdy, kto pracuje w laboratoriach anatomii i fizjologii, określa to jako akt altruizmu. Według badań oddanie ciała nauce jest formą zachowania go poprzez pomaganie uczniom i profesjonalistom w ich dążeniu do poznania chorób. Niektórzy postrzegają to nawet jako sposób na recykling ciała.
To niezwykły i złożony sposób dla profesjonalistów i studentów, aby zidentyfikować chorobę, w przeciwieństwie do robienia tego za pomocą książki. Ponadto oferuje możliwość analizy poprawnej i dokładnej lokalizacji narządów, a także nauki anatomii i fizjologii.
Oddanie ciała na rzecz nauki — jak przebiega
Jedyne, co trzeba zrobić to wypełnić odpowiednie dokumenty. Obecnie istnieją firmy i stowarzyszenia zajmujące się tym tematem. Zajmują się również odbiorem ciała i zabezpieczeniem organów w celu dostarczenia do zainteresowanych laboratoriów. Często są one również odpowiedzialne za pokrycie kosztów pogrzebu, pochówku lub kremacji wszelkich nieofiarowanych części.
Tak ofiarowane ciało służy następnie do celów naukowych. Ciało musi zostać odebrane w ciągu pierwszych 36 godzin po śmierci, aby upewnić się, że nadal jest w dobrym stanie. Następnie ciało zostaje zabalsamowane. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod konserwacji zwłok.
Ta starożytna praktyka wywodzi się z Egiptu. Ówcześni ludzie balsamowali ciało, aby zachować je na dłużej. Wreszcie ciało jest dostępne dla studentów i profesjonalistów do nauki podczas zajęć z anatomii i fizjologii.
Oddanie ciała — procedury
Oddanie ciała na rzecz nauki ma wiele korzyści społecznych i edukacyjnych. Wielu pracowników służby zdrowia może się dzięki temu uczyć bardziej efektywnie. Przynosi to ogromne korzyści społeczeństwu. Uczniowie mogą dokładniej identyfikować możliwe choroby, naturalne procesy organizmu, jego struktury i tkanki. Wszystko jest praktyczne, co pozwala im lepiej zorientować się, co robią podczas opieki nad pacjentem.
Oddanie ciała na rzecz nauki pomaga w rozwoju nauki, a pracownicy służby zdrowia ukończyli studia z większą wiedzą i dzięki temu mogą lepiej diagnozować choroby. Teraz dzięki dawcom można było nawet zidentyfikować schorzenia, o których istnieniu nie wiedzieliśmy.
Przeczytaj też: Na czym polega przeszczep serca i jakie są jego etapy?
Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę
Można by pomyśleć, że nauka akceptuje wszystkie rodzaje ciał, ale podczas tego procesu należy wziąć pod uwagę pewne czynniki, ponieważ niektóre często prowadzą one do odrzucenia.
Wiek
Osoby, które zamierzają oddać swoje ciała, muszą liczyć się z tym, że nie będą w stanie tego zrobić w zaawansowanym wieku. Kontrastuje to z oddawaniem narządów, w którym wiek nie ma znaczenia – o ile stan ogólny pacjenta i organu spełnia wymagania.
Oddanie ciała po oddaniu narządów
Trudno będzie spełnić wszystkie wymagania, aby oddać ciało po oddaniu niektórych z narządów. Profesjonalista musi zbadać jakość pozostałych struktur, aby określić, czy ich stan jest wystarczająco dobry, aby zaakceptować ciało.
Badanie chorób
Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści badają organy, aby sprawdzić, czy nie ma warunków, które mogłyby wpłynąć na inne osoby w przypadku przeszczepu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w zależności od stanu może nie być opłacalną darowizną.
Na przykład narządy ulegają szybkiemu zniszczeniu, a niektóre warunki uniemożliwiają właściwą konserwację, gdy ostatecznie zostaną przekazane na rzecz nauki.
Odrzucenie dawcy
Jak możesz sobie wyobrazić, przekazanie swojego ciała nie zawsze jest łatwe, a niektóre przyczyny prowadzą do natychmiastowego odrzucenia:
- Obecne choroby zakaźne, takie jak HIV/AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B lub wirusowe zapalenie wątroby typu C
- Kiedy bliscy krewni, zwykle w pierwszej linii krwi, sprzeciwiają się darowiźnie. Nawet wtedy, gdy osoba wyraziła chęć zostania dawcą i tak długo, jak nie ma dokumentu prawnego potwierdzającego testament.
- Otyłość i inne choroby współistniejące uniemożliwiające zachowanie
Jak wygląda procedura ofiarowania ciała nauce?
Musisz wypełnić dokumenty i postępować zgodnie z protokołem każdej odpowiedzialnej instytucji. Wbrew pozorom, nie są skomplikowane procedury.
Oto one:
- Skontaktuj się z wydziałem anatomii instytucji, której chcesz przekazać ciało, aby wypełnić odpowiedni formularz.
- Pełne badanie ciała zostanie przydzielone odpowiedzialnemu specjaliście.
- Obecne warunki zostaną zbadane, aby wiedzieć, czy przekazanie ciała wchodzi w grę.
- Następnie dokumenty wskazane przez podmiot i profesjonalistę (zgody i upoważnienia prawne) zostaną podpisane, gdy wszystko będzie w porządku.
- Na koniec konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak akt stanu cywilnego, akt zgonu i historia choroby.
Bez względu na podmiot, któremu zdecydujesz się przekazać darowiznę, bardzo ważne jest, abyś powiadomił rodzinę. Dzieje się tak, ponieważ mogą sprzeciwić się, jeśli procedury nie są jasne i gotowe. W rzeczywistości niektóre podmioty nie przyjmują darowizn organizowanych w ostatniej chwili.
Co myślisz o oddaniu ciała?
Jak wspomnieliśmy powyżej, dawstwo ciała jest decyzją przynoszącą korzyści społeczeństwu. Badania przeprowadzone na dawcy mogą być ostatecznie przydatne dla bliskich krewnych, ostrzegając ich o wrodzonych patologiach.
W najbardziej zaawansowanych szkołach medycznych istnieją chirurdzy-robotycy i inne alternatywy oddawania ciał na rzecz nauki. Nic nie może się jednak równać z prawdziwą anatomią.
Na koniec musimy zaznaczyć, że ludzie traktują te organy z szacunkiem. Ponadto rozumieją wartość i wkład, jaki dawcy wnoszą na rzecz nauki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brigidi, S. (2020). Otra manera de concebir la muerte: La donación de cuerpo entero a la ciencia. El caso de Barcelona. AIBR: Revista de Antropología Iberoamericana, 15(1), 31-53.
- San Gregorio, M. P., Roldán, J. D., Cabezas, F. M., & Roldán, A. N. (1993). Factores sociales y psicológicos que influyen en la donación de órganos. Psicothema, 241-253.
- Guerra Carrasco, R. (2005). Donación de órganos: comprensión y significado.
- Freire Orlando, A. (2005). Representaciones sociales del cuerpo y de la muerte: una aproximación desde la donación de órganos.
- Amaro, P. P. La donación de órganos (¿ un “valor” que “cuesta”?)
- Zamora, A., Díaz, Y. Factores que inciden en la cultura de donación de órganos en Morelia, Michoacán: hacia una propuesta de política pública*. Nueva Época – año 12, núm. 44, 2018.
- Nadal-Mocadas, B. Métodos de conservación cadavérica y sus aspectos legales y sanitarios. Universidad Complutense de Madrid. 2015.