Odcisk od pisania: czemu się pojawia i jak go usunąć?

Odcisk od pisania: czemu się pojawia i jak go usunąć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odcisk od pisania pojawia się z powodu akumulacji martwych komórek wywoływanej przez ciągłe pocieranie palca. Jak możesz się go pozbyć? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać najważniejsze metody.

Odcisk od pisania, nazywany również “nagniotkiem pisarza”, to stwardnienie skóry, które pojawia się na jednym z palców dłoni z powodu ciągłego tarcia wywoływanego przez ołówek, długopis lub inne przybory do pisania.

Ale czy można się go pozbyć? Chociaż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to nie wygląda zbyt dobrze i wywołuje irytację. Dlatego niektórzy decydują się na podjęcie terapii w celu zmniejszenia rozmiaru odcisku lub całkowitego usunięcia.

Na szczęście istnieje kilka opcji, które możesz wypróbować. Przybliżymy najważniejsze z nich.

Dlaczego pojawia się odcisk od pisania?

Jak wytłumaczono w artykule opublikowanym w American Family Physician, odciski pojawiają się w wyniku fizjologicznej reakcji skóry znanej jako “hiperkeratoza”. Pojawia się ona z powodu nieustannego nacisku lub pocierania skóry o jakiś materiał.

Odcisk od pisania pojawia się zwłaszcza z powodu ciągłego używania przyborów do pisania, takich jak długopisy, ołówki, markery i kredki. Kiedy nacisk jest wywoływany na jeden z palców dłoni, na przykład środkowy lub serdeczny, pojawia się grudkowata twardość złożona z martwych komórek.

Jej główne zadanie to ochrona znajdującego się pod nią obszaru skóry, który w przeciwnym razie może zostać zainfekowany lub podrażniony. Chociaż taki odcisk nie jest szkodliwy, to jest niewygodny i sprawia, że palec nie wygląda zbyt ładnie. Dlatego też wszelkie terapie koncentrują się zazwyczaj na tym, aby zmniejszyć zmianę.

Pisząca osoba
Odcisk od pisania pojawia się z powodu ciągłego pocierania wynikającego z częstego pisania.

Sposoby, pozbyć się odcisku od pisania

Nie ma leczenia chirurgicznego, które byłoby w stanie całkowicie usunąć modzele. Jednak, co opisano w American Academy of Dermatologywiększość z nich zazwyczaj znika wraz z ustaniem tarcia, które je wywołuje. Poza tym istnieje kilka sposobów, które przyspieszają ich rozpad.

W przypadku odcisków od pisania warto wypróbować kilka opcji, które często okazują się skuteczne. Mimo tego należy pamiętać, że nie zapewniają natychmiastowych rezultatów i trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby nie pogorszyć swojego stanu. Oto one najważniejsze sposoby.

Złuszczanie

Pierwsze zalecenie związane ze zmniejszeniem odcisku od pisania to odmaczanie i złuszczanie. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Mayo Clinic, ten prosty proces pozwala zmiękczyć skórę i usunąć martwe komórki, które się na niej nagromadziły.

  • Na początku musisz przez 10 minut wymoczyć palec z odciskiem w ciepłej wodzie.
  • Następnie pocieraj ostrożnie nagniotek pumeksem lub pilnikiem do paznokci. Chodzi o to, aby usunąć martwe komórki.
  • Terapię należy powtarzać każdego dnia, dopóki nie zauważysz poprawy.

Uwaga: Nie próbuj wycinać nagniotka, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju infekcji.

Nawilżanie

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca stosowanie produktów nawilżających z kwasem salicylowym, mleczanem amonu lub mocznikiem. Te składniki pomagają zmiękczyć odcisk na palcu i stopniowo rozkładają martwe komórki.

Do innych przydatnych domowych środków nawilżających zaliczamy:

  • Żel z aloesu,
  • Olej kokosowy,
  • Masło shea,
  • Olej rycynowy,
  • Witaminę E,
  • Oliwę z oliwek.

Środek z aspiryny

Najlepiej byłoby używać produktów z kwasem salicylowym, które zostały przepisane przez dermatologa. Jednak możesz ewentualnie zastąpić je lub dodać do nich domowe remedium z aspiryny.

Opis badania opublikowany w Clinical, Cosmetic, and Investigational Dermatology, sugeruje, że kwas salicylowy to środek keratolityczny, który pomaga zmniejszyć problemy natury dermatologicznej.

  • Aby wykonać to remedium, rozkrusz na proszek od 3 do 5 tabletek aspiryny.
  • Następnie zmieszaj go z odrobiną wody, aby otrzymać pastę.
  • Nałóż ją na nagniotek, delikatnie wmasuj i owiń na około 10-15 minut kawałkiem plastikowej torebki lub folii spożywczej.
  • Po upływie tego czasu usuń pastę i wypłucz palec.
  • Powtarzaj cały proces każdego dnia, póki nagniotek się nie zmniejszy.

Jak nie dopuścić do powstania odcisku od pisania?

Regularne pisanie sprawia, że trudno jest się uchronić przed powstaniem odcisku od pisania. Jednak istnieje kilka prostych działań, które możesz podjąć, aby nie dopuścić do wystąpienia tego zgrubienia. Oto najważniejsze z nich:

  • Osłaniaj palce podczas pisania: Grube bandaże lub bawełniane rękawiczki mogą ochronić palec przed pocieraniem o przybory do pisania.
  • Kup osłonkę na długopis: Kolejny sposób polega stworzeniu bariery między długopisem a palcem. Stanowi ją gumowa lub piankowa osłonka. Umieszcza się ją na długopisie lub ołówku. Niektóre z nich nawet mają je już wbudowane.
  • Wybieraj długopisy z żelowym tuszem: Taki rodzaj długopisów wymaga mniejszego nacisku podczas pisania. Tym samym zmniejsza nacisk na palec.
  • Rozluźnij chwyt: Oczywiście staraj się nie używać za dużo siły podczas pisania. Unikaj zbyt mocnego przyciskania długopisu do papieru. Poza tym rób sobie przerwy i ruszaj dłonią, aby ją rozluźnić.
Tabletki aspiryny
Aspirynę można utrzeć na proszek i wykorzystać ją do leczenia odcisku od pisania. Jednak lepiej jest stosować stosować miejscowo środki z kwasem salicylowym przepisane przez lekarza.

Koniecznie przeczytaj również: Pumeks: zalety jego stosowania

Czy trzeba udać się do dermatologa?

Odcisk od pisania to nieszkodliwa zmiana skórna. Oznacza to, że zazwyczaj z czasem zanika sam z siebie i nie wymaga udawania się do lekarza. Jednak należy zasięgnąć porady dermatologa jeśli wspomniane wyżej terapie nie przyniosły żadnych rezultatów. Jeśli okaże się to konieczne, profesjonalista będzie w stanie dobrać inne sposoby leczenia.

Trzeba również udać się do specjalisty, gdy pojawią się objawy infekcji. Zaliczamy do nich takie symptomy jak zaczerwienienie, obecność ropy, ból, stan zapalny lub krwawienie.

Pamiętaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freeman DB. Corns and calluses resulting from mechanical hyperkeratosis. Am Fam Physician. 2002 Jun 1;65(11):2277-80. PMID: 12074526.
  • Al Aboud AM, Yarrarapu SNS. Corns. [Updated 2020 Aug 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470374/
  • HOW TO TREAT CORNS AND CALLUSES. (n.d.). American Academy of Dermatology Association.
    Available in https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-corns-calluses
  • Arif T. Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:455-461. Published 2015 Aug 26. doi:10.2147/CCID.S84765

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.