Ochrona włosów przed chlorem na basenie - poznaj kluczowe zabiegi

Nie wiesz, jak chronić włosy przed chlorem w basenie? W tym artykule znajdziesz kilka sposobów, które pomogą ci cieszyć się kąpielą bez martwienia się o włosy!
Ochrona włosów przed chlorem na basenie - poznaj kluczowe zabiegi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wraz z nadejściem lata baseny miejskie zaczynają się wypełniać ludźmi. To samo dzieje się zimą na basenach krytych. Zwykle podejmujemy pewne środki zapobiegawcze, aby chronić włosy przed chlorem na basenie sportowym. Czy pamiętamy jednak, że tak samo ważna jest ochrona włosów przed chlorem na basenach publicznych?

W klubie fitness wyposażonym w basen w jakimkolwiek centrum spa, zawsze zaleca się nam noszenie czepka. Oczywiście to zaleceniu służy temu, aby zapobiec zabrudzeniu wody z powodu wypadających włosów. Jednak dzięki temu zyskuje również ochrona włosów przed chlorem, który zawsze stosuje się w publicznych kąpieliskach.

Ochrona włosów przed chlorem – jak to robić?

Dzięki informacjom, które mamy dziś do dyspozycji, ważne jest, abyśmy znali powody, dla których woda w basenie zawiera ten pierwiastek chemiczny. Przyczynę przedstawia artykuł Trihalometanos w wodzie basenowej w czterech obszarach Hiszpanii uczestniczących w projekcie INMA. Według informacji z artykułu, „chlor jest najczęściej stosowanym środkiem dezynfekującym w Hiszpanii”.

Ponieważ ta substancja chemiczna ma działanie dezynfekujące, nic dziwnego, że jeśli często chodzimy na basen, nasze włosy stają się suche, łamliwe i tracą swój naturalny połysk. Na szczęście istnieje kilka kluczowych sposobów, aby temu zapobiec.

Używaj czepka pływackiego

To akcesorium jest niezbędne. Będzie chronić nasze włosy, ponieważ nie będą miały kontaktu z wodą. Istnieją jednak różne materiały, z których wykonane są czapki: tkanina, silikon, poliuretan i lateks.

Ochrona włosów przed chlorem
Zarówno dorośli, jak i dzieci powinni nosić czepki pływackie, aby chronić włosy przed chlorowaną wodą.

W przypadku materiałów gumopodobnych należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ włosy lubią się do nich przyklejać podczas zakładania i zdejmowania. Może to poskutkować szarpaniem i zniszczeniem naszej czupryny.

Nałóż na włosy trochę odżywczego olejku

Jeśli nie chcesz być jedyną osobą noszącą czepek w publicznym basenie, istnieje formuła, która doskonale się sprawdza jako ochrona włosów przed chlorem. Chodzi tu o stosowanie olejków takich jak arganowy, kokosowy lub oliwkowy. Tworząc na włosach ochronną warstwę, doskonale zapobiegają uszkodzeniu włókna. Jak należy zastosować olejki?

  • Rozetrzyj odrobinę olejku na dłoniach a następnie rozprowadź go po włosach. W ten sposób, sprawisz, że włosy będą bardziej odporne na działanie wody zawierającej chlor.

Wcześniej zmocz włosy

Innym sposobem ochrony włosów przed chlorem w basenie jest uprzednie zwilżenie ich zimną wodą, chociaż możemy je również umyć. Sekretem tego prostego triku jest to, że mokre włosy nie wchłoną w takiej ilości wody z chlorem.

Jednak zawsze lepiej będzie połączyć ten sposób z niektórymi z powyższych opcji, aby chronić włosy w jak największym stopniu.

Zastosuj dobrą maskę na włosy

Chociaż używamy czepka pływackiego lub jednej z innych opcji, zawsze zaleca się nałożyć po kąpieli dobrą maskę oczyszczającą na włosy. Chociaż istnieją formuły, które możemy kupić, możemy również stworzyć własne domowe maski do włosów.

Zazwyczaj dają one bardzo dobre rezultaty i można je nakładać nawet codziennie na włosy bez żadnego problemu. Jednak obowiązkowo należy to zrobić za każdym razem, gdy wrócimy z basenu.

Ochrona farbowanych włosów przed chlorem – szczególnie ważna

Oprócz wszystkich powyższych opcji powinniśmy również zdawać sobie sprawę, ze ochrona włosów przed chlorem ma szczególne znaczenie w przypadku włosów farbowanych. Nie raz zdarzyło się, że  osobę, która rozjaśniła włosy, zrobiła sobie pasemka lub całkowicie zmieniła kolor, spotkała na basenie przykra niespodzianka. Bo któż chciałby obserwować, jak jego włosy zmieniają kolor na żółtawy lub zielony.

Kobieta w wodzie
Kobiety, które farbują włosy, powinny wzmocnić opiekę, jeśli chodzi o ochronę włosów przed chlorem.

To zjawisko wyjaśnia artykuł Wpływ na zdrowie związków stosowanych w uzdatnianiu wody w basenach. Stan wiedzy. Chlor występujący w wodzie może spowodować „zmiany właściwości włosów, modyfikacje niektórych barwników itp.”.

Aby temu zapobiec, konieczne jest nie tylko wdrożenie wyżej wspomnianych środków ochronnych, ale także nawyk używania specjalnych szamponów dla naszego rodzaju włosów. Na przykład w przypadku rozjaśnionych włosów musimy stosować określone produkty.

Jak widzieliśmy, ochrona włosów przed chlorem w basenie nie jest trudna. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić i ważne jest, żeby o tym nie zapominać. Niezależnie od tego, czy często chodzimy na basen sportowy, czy też korzystamy z niego tylko podczas wakacji, zawsze należy podjąć konieczne środki ochronne.

Pamiętaj również, aby zachować szczególną ostrożność, jeśli masz świeżo farbowane lub rozjaśnione włosy. Ważne, aby odczekać co najmniej tydzień, zanim wybierzesz się na basen. Inną opcją będzie zakładanie czepka, aby uniknąć zmiany koloru lub niechcianych przebarwień.

A jak u Ciebie wygląda ochrona włosów przed chlorem na basenie? Czy kiedykolwiek próbowałaś rozwiązań, o których wspomnieliśmy? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Babaahmady, E., Mahmudy, M., & CHERAGH, A. (2011). Diagnóstico fúngico de las piscinas públicas cubiertas. Higiene y Sanidad Ambiental11, 815-819.
  • Fernández Luna, Á., Burillo Naranjo, P., Hernández, F., Luis, J., Plaza, M., Sánchez Sánchez, J., & Gallardo Guerrero, L. (2011). Percepción de problemas de salud en piscinas cubiertas con tratamiento químico cloro.
  • Morales-Molina, J. A., Grau Cerrato, S., Jiménez Martín, J., Antonio, M. D., Espona, M., Berges-Fraile, M. J., … & Salas, E. (2006). Quemaduras solares: fotoprotección y tratamiento.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.