Ochraniacz żołądka i lek zobojętniający: czym się różnią?

Ochraniacze żołądka i środki zobojętniające sok żołądkowy nie pełnią tej samej funkcji. Ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozróżnić, aby móc z nich korzystać w odpowiednim momencie. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Ochraniacz żołądka i lek zobojętniający: czym się różnią?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Bardzo często myli się zastosowania, dla których zaleca się tzw. ochraniacze żołądka, z zastosowaniem leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Z pewnością stosowałeś już kiedyś ochraniacz żołądka, aby leczyć okazjonalną zgagę lub jej zapobiegać ten przyjmując środek przed dużym posiłkiem.

Nie jest to jednak właściwe stosowanie tego typu leków. Ochraniaczy żołądka nie powinno się bowiem stosować w leczeniu zgagi lub nadkwasoty żołądka.

Ponieważ bardzo powszechnie myli się te dwa rodzaje środków, w tym artykule chcemy wyjaśnić, czym jest ochraniacz żołądka i do czego się go używa. Z drugiej strony omówimy także prawidłowe zastosowanie leków zobojętniających.

Co to jest ochraniacz żołądka?

Ochraniacze żołądka to leki określane inaczej jako leki przeciwwrzodowe. Stosuje się je w leczeniu wrzodów żołądka. Jako pierwszych skutecznych leków do tego celu użyto leków przeciwhistaminowych.

Działają one bowiem selektywnie w żołądku, hamując pobudzenie syntezy kwasu solnego wydzielanego podczas trawienia.

Jednak obecnie coraz rzadziej stosuje się je w leczeniu wrzodów trawiennych. W latach 90-ych XX wieku na rynek wprowadzono bowiem inhibitory pompy protonowej. Według badań leki te stanowią drugą najczęściej spożywaną grupą leków w Hiszpanii.

Tego rodzaju ochraniacz żołądka blokuje system, w którym wydzielają się cząsteczki zwane jonami wodorowymi. W konsekwencji wyściółka żołądka nie może syntetyzować kwasu solnego.

Jednak ochraniacze żołądka stosuje się nie tylko w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.  Przepisuje się je również w leczeniu i profilaktyce innych patologii występujących przy nadmiernym wydzielaniu soków żołądkowych, takich jak:

Niektóre z leków należących do tej rodziny to omeprazol, esomeprazol i lanzoprazol. Lekarz prowadzący zdecyduje, który z nich przepisać w każdym przypadku. Przy tej decyzji uwzględni między innymi czas trwania leczenia lub nasilenie objawów.

Kiedy powinniśmy wziąć ochraniacz żołądka?

Jak już pisaliśmy, ochraniacz żołądka wydaje się na receptę lekarską. Lek przepisuje się w leczeniu pewnego rodzaju choroby lub zaburzenia, które wpływa na błonę śluzową żołądka. Nie jest to lek do leczenia zgagi.

Przeczytaj również ten interesujący materiał:  Delikatny żołądek – 10 produktów, które możesz jeść

A co z lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy?

Kobieta z bólem brzucha

Z drugiej strony, leki zobojętniające sok żołądkowy to środki, które neutralizują nadmiar kwasu w żołądku. Dzięki temu substancja ta jest mniej agresywna dla ścian narządu.

W przeciwieństwie do ochraniaczy żołądka, środki zobojętniające sok żołądkowy nie hamują ani nie blokują wydzielania kwasu żołądkowego, a jedynie przeciwdziałają jego skutkom.

Kiedy powinniśmy brać środek zobojętniający kwas żołądkowy?

Można więc powiedzieć, że leki zobojętniające sok żołądkowy należy przyjmować, gdy po posiłku odczuwamy jakiekolwiek objawy zgagi w żołądku lub pieczenia w przełyku lub w ustach. Pokarmy zawierające dużo tłuszczu lub pikantne potrawy sprzyjają pojawieniu się kwasowości w żołądku.

W takich sytuacjach wskazane są środki zobojętniające i ułatwiające łagodzenie niestrawności, ponieważ działają bezpośrednio i w krótkim czasie.

Wśród leków zobojętniających kwas, które możemy dziś znaleźć na rynku, znajdują się między innymi słynne sole wodorowęglanowe czy magnezowe. W przeciwieństwie do ochraniaczy żołądka, leki zobojętniające sok żołądkowy nie wymagają recepty.

Objawy i przyczyny wrzodów żołądka

Picie wody

Wrzody żołądka to zmiany, które rozwijają się na wewnętrznej ścianie żołądka. Najczęstszym objawem jest ból. Ten ból jest spowodowany pieczeniem wywołanym przez kwas żołądkowy w wyściółce żołądka.

Kwas żołądkowy pogarsza ból, podobnie jak pusty żołądek. Oprócz bólu wrzody żołądka mogą również powodować:

  • Wymioty z krwią.
  • Omdlenia lub utratę przytomności.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Uczucie sytości, wzdęcia i gazy.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o przyczyny wywołujące, najczęściej infekcje wywołują bakterie Helicobacter pylori a także długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna.

Przeczytaj także ten przydatny materiał: Korzyści, z jakimi wiąże się picie wody na pusty żołądek

Wniosek

Ochraniacze żołądka lub leki przeciwwrzodowe są stosowane w leczeniu różnych stanów występujących w żołądku, które wymagają zablokowania wytwarzania kwasu w żołądku. Z drugiej strony leki zobojętniające sok żołądkowy to substancje neutralizujące kwas żołądkowy, ale nie hamujące jego wydzielania.

Dlatego tylko te ostatnie powinny być stosowane w leczeniu zgagi. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który lek jest dla Ciebie idealny i nigdy nie stosuj leków samodzielnie, ponieważ możesz zażyć niewłaściwy lek w swojej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Truyols Bonet J, Martínez Egea A, G. H. A. (2014). Ulcera Gastrica Y Duodenal.
  • De Graaf, L., & Ragetli, B. (2018). Omeprazol. Nursing. https://doi.org/10.1007/s41193-018-0095-4
  • Alsasua, A., Blanco, E., Camarasa, J., & Faura, C. (2012). Fármacos Antiulcerosos. Actualidad En Farmacologia y Terapêutica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.