Ocet w ogrodzie - 7 form zastosowania
Powszechnie wiadomo, że wiele z domowych akcesoriów i produktów ma więcej niż jedno zastosowanie, często sprawdzają się w czymś zupełnie nie związanym z ich przeznaczeniem. Ocet bez wahania jest jednym z przykładów.
Czy wiesz, że może on cudownie wpłynąć na kondycję twoich roślin? Ocet w ogrodzie zasłużył na wyróżnienie ze względu na kilka jego bardzo skutecznych zastosowań.
Często nie znamy dokładnych właściwości i możliwości elementów używanych na co dzień, w domu i ogrodzie. Dlatego też uciekamy się do chemikaliów jako najprostszej formy rozwiązywania problemów. Jednak nie zawsze jest to konieczne.
Istnieje naturalny produkt, który może położyć kres problemom wśród naszych roślin. Ocet jest naturalnym, tanim i skutecznym rozwiązaniem.
Ocet w ogrodzie na 7 sposobów
1. Jako herbicyd
Główną cechą octu jest kwasowość, co spowodowane jest wysoką zawartością kwasu octowego. Tak jak dochodzi do reakcji chemicznych, kiedy przyswajamy niewielką dawkę tej substancji – tak samo dzieje się w kontakcie z tkankami roślin.
Warto jednak zaznaczyć, że jego efekt jest krótkotrwały, a zatem nie będzie tak skuteczny, jak pielenie przy wykorzystaniu innych narzędzi, nawet naszych rąk. Jednak może okazać się niezwykle przydatny, jak choćby do eliminacji małych chwastów, które często wyrastają pomiędzy płytkami.
2. Ocet jako środek przeciwgrzybiczy
Ocet jednakże, to nie tylko środek na chwasty – z jego pomocą pozbędziemy się też grzybów, które zaatakowały nasze rośliny.
Działanie octu jest podobne do wodorowęglanu sodu. Soda zwiększa pH i wytwarza środowisko alkaliczne, które w swej istocie powstrzymuje rozprzestrzenianie się grzyba, natomiast ocet obniża pH i wytwarza kwaśne środowisko, niekorzystne dla pasożytów.
Jak wykorzystać ocet w ogrodzie?
- Rozcieńcz jedną łyżkę octu w 2 litrach wody i nakładaj na liście dwa razy w tygodniu, a także po opadach deszczu.
3. Zakwaszona gleba
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ocet obniża pH. Zatem w tym przypadku użyjemy go do zakwaszenia ziemi. Ale dlaczego właściwie zakwaszamy glebę?
Zakwaszanie potrzebne jest też czasami glebom przewapniowanym, czyli takim na których obserwuje się zahamowany wzrost roślin.
Wystarczy zatem zmieszać ocet z galonem wody i rozlać na glebę.
Niesie to ze sobą co najmniej 2 korzyści:
- podłoże uzyska odczyn pH pozytywny dla wzrostu roślin takich jak: azalie, róże, lawenda, jagody i gardeny (rośliny, które z natury potrzebują kwaśnych gleb)
- ocet pozwoli uwolnić żelazo, minerał korzystnie wpływający na kondycje roślin
4. Ocet w ogrodzie jako odstraszacz mrówek
Jeśli twój ogród stał się centrum dowodzenia dla mrówek, możesz użyć octu aby przepędzić je na dobre.
Wystarczy spryskać nierozcieńczonym produktem w miejscach gdzie mrówki pojawiają się najczęściej. Stopniowo będziemy mogli zauważyć, że jest ich coraz mniej.
Oczywiście, możesz zastosować tę metodę także w domu. Ocet uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków owadobójczych. Ponadto nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Co więcej wykazuje się skutecznością wobec innych owadów, atakujących rośliny. Zaaplikowanie octu na liście, np. sałaty – odstraszy też ślimaki, które jak wiadomo są wytrwałym przeciwnikiem.
5.Nawóz dla roślin doniczkowych
Marzą Ci się utrzymane w zdrowiu rośliny doniczkowe? Z octem przebiega to dużo łatwiej. Wystarczy zmieszać dwie łyżki octu jabłkowego z 3 litrami wody i podlewać kwiaty powstałym preparatem. Już w krótkim czasie będzie można zauważyć wzmocnioną kondycję roślin.
6. Rewitalizacja kwiatów
Jeśli lubisz ozdabiać dom ciętymi kwiatami w wazonach, ocet może być twoim wielkim sprzymierzeńcem.
- Wystarczy do litra wody dodać dwie łyżki octu oraz dwie łyżki cukru.
- Mocno wymieszaj i wlej powstałą mieszaninę do wazonu. To wydłuży życie twoich kwiatów.
Najlepiej jednak obserwować rozwój kwiatów, a co 5 dni odkroić końcówki łodyg i odświeżyć roztwór, w ten sam sposób.
7. Usuwanie rdzy z narzędzi ogrodowych
Ocet nie tylko przysłuży się rozwojowi gleby i kwiatów, ale przyda się w tak pragmatycznej czynności jaką jest czyszczenie narzędzi ogrodowych. Na pewno umili i ułatwi to pracę. Jeśli męczą Cię zardzewiałe przyrządy, wystarczy że nałożysz na nie czysty ocet i jak mówią Francuzi – voila! Efekt pojawi się od razu.
Alternatywnym rozwiązaniem może być bezpośrednie zanurzenie narzędzi w czystym occie. Jednak każda z tych metod jest równie efektywna.
Trudno zliczyć pozytywne właściwości zastosowania octu w ogrodzie, czy w naszych domach. Teraz kiedy poznaliśmy kolejne zalety, domowe obowiązki nie będą już stanowić problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grant Amy. (n.d.). Garden Uses For Vinegar – Tips For Using Vinegar In Gardens. Gardening Know How.
Available in https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/use-vinegar-in-gardens.htm#:~:text=Vinegar%20has%20been%20recommended%20for,pH%20levels%20in%20your%20soil.&text=The%20last%2C%20but%20most%20commonly,the%20tops%20of%20the%20weed.