Objawy zapalenia wyrostka - nie lekceważ tych 7 symptomów

Objawy zapalenia wyrostka - nie lekceważ tych 7 symptomów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy znasz objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Zapalenie wyrostka robaczkowego jest chorobą, która jest spowodowana przez zablokowanie i zapalenie wyrostka robaczkowego, małego organu, który jest połączony z pierwszą częścią jelita grubego. Blokada w tej okolicy powoduje trudności w przepływie krwi, co przekłada się na wzrost ciśnienia, a w rezultacie – powstanie stanu zapalnego, który ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie!

Chociaż dokładna funkcja wyrostka robaczkowego jest nieznana, jego zapalenie może być bezpośrednim zagrożeniem nie tylko zdrowia, lecz również życia! Niewielki woreczek, jakim jest wyrostek, może eksplodować, a infekcja rozprzestrzenić się na inne organy, które tworzą układ trawienny. Z tego powodu konieczne jest poznanie symptomów sygnalizujących stan zapalny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że szybka interwencja medyczna ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia komplikacji.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy ludzie znają symptomy, które sygnalizują stan zapalny wyrostka robaczkowego. Dlatego w tym poście chcemy opisać objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, a dokładniej – 7 najczęstszych z nich. Nie lekceważ ich!

1. Objawy zapalenia wyrostka – ostry ból brzucha

Pojawienie się silnego bólu brzucha to pierwszy z objawów zapalenia wyrostka.

Ten objaw, który narasta stopniowo, to wynik stanu zapalnego i nacisku na narząd.

Ból brzucha - objawy zapalenia wyrostka
  • Ból najczęściej pojawia się w prawej dolnej części brzucha i z czasem staje się coraz bardziej intensywny.
  • Warto również pamiętać, że w wielu przypadkach ból może być odczuwany w okolicy pępka lub dolnej części pleców.
  • Ból może się zaostrzać, kiedy kichamy lub poruszamy nogami oraz mięśniami brzucha.

2. Nudności lub wymioty

Nagłe pojawienie się nudności lub wymiotów może być jednym z symptomów oznaczających pojawienie się stanu zapalnego wyrostka robaczkowego. Oba te objawy zapalenia wyrostka, w połączeniu z osłabieniem, są częste u pacjentów cierpiących na to schorzenie.

Nudności i wymioty dotyczą 90% przypadków zachorowań i najczęściej pojawiają się po wspomnianym już przenikliwym bólu w dolnej części brzucha.

Uciążliwe zaparcia to również objawy zapalenia wyrostka

Jeśli wymioty często się powtarzają, chory powinien udać się z wizytą do lekarza. Warto mieć przy tym na uwadze, że nudności i wymioty to nie zawsze objawy zapalenia wyrostka i mogą mieć związek w innymi dolegliwościami.

3. Zaparcia lub biegunka to też objawy zapalenia wyrostka

Niektóre osoby cierpiące na zapalenie wyrostka mogą mieć problemy związane z perystaltyką jelit i wydalaniem, a inni – mogą skarżyć się na silną biegunkę.

Te objawy zapalenia wyrostka pojawiające się ze strony układu trawienia mają związek ze stanem zapalnym pojawiającym się w tym narządzie. Chorzy najczęściej borykają się z tymi objawami w ciągu dnia. Opisanym symptomom mogą towarzyszyć gazy lub stan zapalny.

4. Obrzmiały brzuch

Obrzmiały brzuch to nieprzyjemne uczucie, które najczęściej pojawia się podczas problemów trawiennych. Najczęściej towarzyszy mu wrażenie przepełnionego żołądka i wzdęć. Obrzmienie może sprawić, że brzuch wydaje się opuchnięty, nawet wtedy, kiedy mamy do czynienia z bardzo szczupłą osobą.

  • Ten objaw jest bardzo częsty przy zapaleniu wyrostka. Jego powstawanie jest związane ze stanami zapalnymi w tkankach oraz nagromadzeniem gazów w organizmie.

5. Gorączka

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, zwłaszcza wysoka gorączka, mogą być podobne do tych wywoływanych przez problemy żołądkowe lub infekcje jelitowe.

Bardzo często pacjenci, oprócz bólu w podbrzuszu, skarżą się również na gorączkę oraz dreszcze.

  • Jeżeli gorączka rośnie lub ciągle pojawia się ponownie, chory powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • Jeżeli gorączka jest niewielka, ale towarzyszy jej ból brzucha, również należy udać się do doktora.

6. Brak apetytu

Nawet osoby, które nie mają problemów z odżywianiem, mogą nagle stracić apetyt. Stan zapalny wyrostka może oddziaływać na funkcje trawienne, w tym na produkcję hormonu głodu.

Przeszywający ból
  • Ten objaw powinien natychmiast zwrócić naszą uwagę, ponieważ przyjmowanie niewystarczających ilości pokarmu może prowadzić do takich chorób, jak anemia lub awitaminoza.
  • Warto jednak pamiętać, że jeżeli ten objaw pojawia się samodzielnie, może mieć związek z innymi problemami. W przypadku zapalenia wyrostka powinny towarzyszyć mu inne symptomy.

7. Pulsujący ból

Pulsujący ból to objaw, który pozwala bardzo dokładnie określić, czy mamy do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Ból pojawia się najczęściej podczas badania lekarskiego, zwłaszcza w momencie, kiedy doktor naciska na dolną, prawą część brzucha.

  • To przenikliwy, kłujący ból, który zmienia intensywność pod wpływem nacisku.
  • Kiedy doktor zwalnia nacisk, ból częściowo zanika. Takie badanie pozwala dokładnie określić, czy chory cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego.

Czy zauważyłeś u siebie jakiekolwiek objawy zapalenia wyrostka robaczkowego opisane w tym artykule? Jeśli tak, jak najszybciej udaj się do lekarza i sprawdź, czy Twoje symptomy mają związek z tym schorzeniem.

Natychmiastowa reakcja oraz opieka medyczna są równoznaczne z większą skutecznością leczenia oraz całkowitym pozbyciem się problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.