Nowa pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn wykazuje pozytywne wyniki w laboratorium


Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn nie jest niczym nowym jako idea. Uzyskanie pozytywnego wyniku w laboratoriach nie jest jednak łatwe. Przynajmniej do tej pory.
Buck i Levin, dwaj profesorowie farmakologii w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, opublikowali niedawno artykuł naukowy w Nature i otworzyli drzwi do rewolucyjnego odkrycia. Eksperymentując z myszami, udało im się unieruchomić plemniki na 3 godziny, uniemożliwiając zwierzętom zapłodnienie przez partnerów seksualnych w tym okresie.
Czy możliwe byłoby opracowanie pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn, która zadziałałaby u ludzi? Taki jest przyszły cel specjalistów.
Jeśli próby na myszach można powtórzyć na ludziach z takim samym stopniem skuteczności, to może to być metoda antykoncepcji dla mężczyzn, której szukaliśmy.[/atomik-quote ]
Na czym polegało badanie?
Od czasu pojawienia się kobiecych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, dziedzina antykoncepcji dla kobiet mocno się rozwinęła. Zarówno pod względem wiedzy, jak i produktów dostępnych w aptekach. Jednak to samo nie dotyczyło mężczyzn.
W odpowiedzi na tę potrzebę Buck i Levin zaczęli szukać odpowiednich alternatyw, które pozwoliłyby uniknąć antykoncepcji hormonalnej. Oznacza to, że chcieli niezawodnej metody dla mężczyzn, ale bez konieczności uciekania się do blokady testosteronu.
Wiedząc o istnieniu białka zwanego rozpuszczalną cyklazą adenylową lub SAC, Levin poprosił Bucka o znalezienie go i wyizolowanie w laboratorium. Buckowi oczywiście się udało. SAC ma kluczowe znaczenie dla dojrzewania plemników i uzyskania ich odpowiedniej ruchliwości, aby dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić.
W laboratorium Cornell, kiedy myszy zmodyfikowano genetycznie tak, aby miały niedobór tego białka, stały się bezpłodne. Ale było coś jeszcze do zrobienia. W 2018 roku Melanie Balbach dołączyła do zespołu jako doktorantka i zablokowała sAC u myszy specjalną substancją. W rezultacie plemniki zwierząt nie mogły się poruszać.
Tym sposobem powstała pierwsza niehormonalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn stosowana na żądanie. Jego nazwa techniczna to TDI-11861.
[caption id="attachment_702705" align="aligncenter" width="2508"]
Na razie postępy dotyczą badań laboratoryjnych i nie ma badań na ludziach.[/caption]Testowanie z myszami
Raport opublikowany w Nature relacjonuje testowanie TDI-11861. Szereg samców myszy leczono substancją, a inna grupa funkcjonowała jako kontrolna, przyjmując placebo.
Leczone zwierzęta podjęły 52 próby kopulacji z samicami myszy i nie udało im się ich zapłodnić przez 3 godziny. Przeciwnie, grupa leczona placebo zapłodniła około 30% samic.
Po 24 godzinach plemniki odzyskały ruchliwość. Natomiast od momentu podania substancji opóźnienie czasowe do wstępnego unieruchomienia plemników wynosi 30 minut.
[atomik-quote autor="Allan Pacey"]Opisane tutaj podejście polegające na wyeliminowaniu kluczowego enzymu w nasieniu, który jest krytyczny dla ruchu plemników, jest nowatorskim pomysłem. Ekscytujący jest fakt, że może działać i jest szybko odwracalny.
Dowiedz się więcej: Co to jest plaster antykoncepcyjny i jak działa?
Ta pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn nie jest jedynym środkiem
Jak już wspomnieliśmy, poszukiwanie pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn od dziesięcioleci jest przedmiotem badań mających na celu znalezienie odpowiedniej metody dla mężczyzn. Nowością tego niedawnego odkrycia jest podejście niehormonalne.
Jednak istnieje już opcja oparta na stosowaniu hormonów. Chodzi o lek marki Nestorone ®. Jest to syntetyczny progestagen, która ma być stosowany jako żel i nakładany na ramiona. Po wchłonięciu ma blokować produkcję plemników.
Trudności z tym żelem polegają na konieczności jego ciągłego stosowania w celu osiągnięcia efektu. Ponadto po zaprzestaniu jego stosowania traci skuteczność w krótkim, średnim i długim okresie. Wątpliwości budzą także jego skutki hormonalne, gdyż może wpływać na inne mechanizmy organizmu.
Mimo to Nestorone® jest już w fazie testów na ludziach. Być może w niedługim czasie poznamy informacje o rządowej zgodzie na jego komercjalizację. Po wcześniejszych niepowodzeniach z męskimi pigułkami, które miały wysoki wskaźnik działań niepożądanych, wydaje się, że nadeszła nowa era w męskiej antykoncepcji.

Przeczytaj więcej tutaj: Pięć wskazówek, jak cieszyć się satysfakcjonującym i bezpiecznym życiem seksualnym
Męska pigułka antykoncepcyjna to zmiana paradygmatu
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza, że obecnie dostępne metody antykoncepcji dla mężczyzn to wazektomia i prezerwatywy. Wszystkie inne metody są przeznaczone dla kobiet. Oczywiście jedyną metodą zdolną do zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową jest prezerwatywa.
Kobieca rewolucja antykoncepcyjna zmieniła świat. Do dziś odczuwamy skutki wolności, jaką zyskały kobiety, odkąd wreszcie mogą decydować, kiedy zajść w ciążę.
Istnienie męskiej pigułki antykoncepcyjnej o właściwościach TDI-11861 to kolejna rewolucja. Jeśli dobrze się nad tym zastanowimy, jest to metoda na żądanie i całkowicie odwracalna. Mężczyzna mógłby wziąć pigułkę przed stosunkiem i następnego dnia odzyskać płodność.
Z perspektywy zmian społecznych jesteśmy świadkami nowego paradygmatu na horyzoncie. Próby na ludziach rozpoczną się wkrótce, a komercjalizacja umożliwiająca udostępnienie tej opcji jest już w zasięgu wzroku
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Balbach, M., Rossetti, T., Ferreira, J., Ghanem, L., Ritagliati, C., Myers, R. W., … & Levin, L. R. (2023). On-demand male contraception via acute inhibition of soluble adenylyl cyclase. Nature Communications, 14(1), 637.
- Kjærgaard, N., Kjærgaard, B., & Lauritsen, J. G. (1988). Prazosin, an adrenergic blocking agent inadequate as male contraceptive pill. Contraception, 37(6), 621-629.
- Kumar, N., Fagart, J., Liere, P., Mitchell, S. J., Knibb, A. R., Petit-Topin, I., … & Sitruk-Ware, R. (2017). Nestorone® as a novel progestin for nonoral contraception: structure-activity relationships and brain metabolism studies. Endocrinology, 158(1), 170-182.
- Lue, Y., Swerdloff, R., Pak, Y., Nguyen, B. T., Yuen, F., Liu, P. Y., … & Wang, C. (2023). Male contraception development: monitoring effective spermatogenesis suppression utilizing a user-controlled sperm concentration test compared with standard semen analysis. Fertility and Sterility, 119(2), 208-217.
- Olivera, M., Ruiz, T., Tarazona, A., & Giraldo, C. (2006). El espermatozoide, desde la eyaculación hasta la fertilización. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, 19(4), 426-436.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.