Normalne poziomy prolaktyny i powody, przez które mogą się zmieniać
Czy wiesz, jakie są normalne poziomy prolaktyny? Prolaktyna jest hormonem peptydowym, co oznacza, że ma strukturę białka. Poprzez połączenie różnych aminokwasów tworzy bardziej złożony hormon. Prolaktyna może wywoływać różne zmiany w ciele. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jakie są normalne poziomy prolaktyny.
Prolaktyna jest wytwarzana w przysadce mózgowej u ludzi. W przysadce znajdują się dwie różne części: przednia przysadka mózgowa i tylna przysadka mózgowa. W przedniej części przysadki mózgowej tworzy się prolaktyna, a także inne hormony, takie jak tyreotropina lub luteinizacja.
Komórki, które ją wytwarzają, nazywane są laktotrofami, ponieważ prolaktyna stymuluje głównie produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Dodatkowo odgrywa rolę w cyklu miesiączkowym.
Hormon ten nie był znany w świecie medycyny przed rokiem 1928. Uważa się go jednak za najstarszą substancję hormonalną w królestwie zwierząt. Jest tak, ponieważ występuje u kilku gatunków, takich jak owady i ryby.
Ilość tego hormonu reguluje mechanizm pozytywnego sprzężenia zwrotnego. Innymi słowy, im więcej jest bodźców, tym więcej komórek go tworzy. Na przykład, kiedy matka karmi piersią, nerwy wysyłają sygnały mózgowe do przysadki mózgowej, aby wytworzyć więcej prolaktyny.
Do czego służy prolaktyna?
U kobiet prolaktyna jest związana z produkcją mleka w gruczołach mlecznych. Następnie hormon instruuje piersi, aby wytwarzały laktozę, kazeinę i laktoalbuminę; białka, które tworzą mleko matki.
Prolaktyna zaczyna wzrastać w organizmie kobiety w ciąży przed porodem. Jednak inne hormony, takie jak progesteron, zapobiegają wydostawaniu się mleka. Następnie, po porodzie poziom progesteronu spada, a prolaktyna może swobodnie działać w okresie laktacji.
Z drugiej strony u mężczyzn prolaktyna działa na nadnercza. Nie jest to zbyt zauważalny efekt tego, co obecnie znamy dzięki nauce. Jednak może to mieć związek z okresem refrakcji u mężczyzn po odbyciu stosunku płciowego.
Normalne poziomy prolaktyny
Jak w przypadku wszystkich substancji, które krążą w ludzkim ciele, wiemy, że prolaktyna ma optymalne wartości funkcjonowania, aby wykonywać swoją rolę.
Wartości te są różne:
- mężczyźni: normalna wartość to mniej niż 20 ng/ml we krwi.
- kobiety niebędące w ciąży: poziom prolaktyny powinien wynosić od 2 do 29 ng/ml.
- osoby w ciąży: oczekiwana wartość jest wyższa, do 209 ng/ml.
- kobiety po menopauzie: u tych kobiet margines jest mniejszy i wynosi od 2 do 20 ng/ml.
U kobiet niebędących w ciąży prolaktyna powyżej 100 ng/ml wymaga intensywnych testów, aby znaleźć przyczynę nadmiernego zwiększenia poziomu hormonu. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstszymi przyczynami są stosowanie pewnych leków i występowanie niewielkich, łagodnych guzów przysadki mózgowej.
Biochemiczne badanie poziomu prolaktyny polega na pobieraniu krwi, więc nie jest to zbyt skomplikowane. Jednak nie każdy musi sprawdzać ten hormon. Z drugiej strony wiemy, że powinny to zrobić następujące osoby:
- osoby z problemem niepłodności.
- kobiety z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.
- matki, które widzą zmianę w produkcji mleka.
Dowiedz się więcej: Progesteron – niski poziom, komplikacje i przyczyny
Choroby i dolegliwości spowodowane zwiększonym poziomem prolaktyny
Najczęstszą sytuacją jest wzrost poziomu prolaktyny we krwi. Nazywa się to hiperprolaktynemią. Jeśli zdarza się to u osoby niebędącej w ciąży, prawie na pewno przyczyną jest mały guz przysadki mózgowej.
Guzy te są znane jako prolactinoma. Zdecydowana ich większość jest łagodna i nie zmienia się z upływem czasu. Niewielka część jest duża lub ma tendencję do wzrostu i wymaga interwencji chirurgicznej.
Ponadto hiperprolaktynemia pojawia się, gdy kobiety wykonują bardzo forsowne ćwiczenia fizyczne lub przechodzą przez różne etapy stresu. Niektóre leki, w tym leki przeciwdepresyjne, mają również niekorzystny wpływ na zwiększenie poziomu tego hormonu.
Także niedoczynność tarczycy może powodować wzrost prolaktyny, który nie ma żadnej innej przyczyny. Ostatnie badania łączą również otyłość z wysokim poziomem prolaktyny. Może się okazać, że u niektórych osób wysoki poziom prolaktyny prowadzi do zwiększonego apetytu.
Lekarze opiekujący się kobietami z hiperprolaktynemią również nie mogą wykluczyć zespołu policystycznych jajników. Zazwyczaj zalecają wykonanie badań ginekologicznych i innych badań laboratoryjnych, aby to potwierdzić.
Podsumowując, prolaktyna jest podstawowym hormonem, zwłaszcza u kobiet, którego poziom może się zmieniać. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli masz objawy ginekologiczne lub związane z karmieniem piersią. Specjalista może wykluczyć lub stwierdzić hiperprolaktynemię i w razie potrzeby ją leczyć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pérez, J. “Fisiología de la prolactina.” Fisiología Humana. 3ª ed. Madrid: McGraw-Hill (2005): 871-9.
- Cariño, Cecilia, et al. “Conceptos actuales sobre fisiología de la prolactina: variantes moleculares y mecanismos de acción.” Revista Investigación Clínica 45.4 (1993): 375-86.
- Guber, Rosa Silvina, et al. “Niveles de Prolactina circulante en patologías mamarias.” Acta bioquím. clín. latinoam 37.2 (2003): 137-143.
- Gill-Sharma MK. Prolactin and male fertility: the long and short feedback regulation. Int J Endocrinol. 2009;2009:687259. doi:10.1155/2009/687259
- Majumdar A, Mangal NS. Hyperprolactinemia. J Hum Reprod Sci. 2013;6(3):168–175. doi:10.4103/0974-1208.121400