Nieregularny okres - 6 powodów

Czy Twój okres często pojawia się zbyt późno lub zbyt wcześnie? Częste nieprawidłowości mogą być oznaką wielu problemów oraz nierównowagi hormonalnej. Przeczytaj o 6 głównych przyczynach nieregularnego okresu.
Nieregularny okres - 6 powodów

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Nieregularny okres i zmiany w cyklach mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Dlatego najlepiej jest zwrócić się do specjalisty, aby wykluczyć poważne problemy i uzyskać prawidłową diagnozę.

Cykl menstruacyjny jest biologicznym i hormonalna procesem, na który ma wpływ wiele aspektów zdrowia fizycznego i psychicznego. Ogólnie rzecz biorąc, występuje co 28 dni. Trwa zwykle od 3 do 6 dni, w zależności od aktywności hormonalnej u danej kobiety.

Podczas każdego cyklu, ma miejsce seria zmian, odgrywająca bezpośrednią rolę w kwestiach seksualnych i płodności, choć wiele osób próbuje ten fakt ignorować. Zmiany te pojawiają się w różnych formach na innych etapach życia. Dzieje się tak ponieważ  produkcja hormonów zmienia się w znaczący sposób od okresu dojrzewania do menopauzy.

Mimo to, ważne jest, abyś zrozumiała, w jaki sposób powinnaś interpretować nieprawidłowości, kiedy się pojawią, gdyż mogą one wskazywać na problemy ze zdrowiem lub zaburzenia hormonalne.

Wiedza czy twój okres pojawia się zbyt wcześnie lub zbyt późno, może mieć kluczowe znaczenie w wykrywaniu różnych nieprawidłowości.

Nieregularny okres – przyczyny

Choć nie ma powodu, aby z góry zakładać, że dzieje się coś poważnego, to ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszystkie pojawiające się nieprawidłowości, aby uniknąć możliwych komplikacji.

Wiele kobiet, mających nieregularny okres nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Dlatego chcemy wam przedstawić kompilację 6 najczęstszych powodów, nieregularnych okresów.

1. Problemy z tarczycą

Zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy, są głównymi czynnikami powodującymi nieregularne okresy.

Biorąc pod uwagę, że ten organ produkuje ważne hormony, zaburzenia równowagi tarczycy są połączone z co najmniej 15% przypadków występowania Amenorrhea (wtórny brak miesiączki) lub nieregularnym pojawianiem się miesiączek.

Niektórzy uważają, że jest to najważniejszy gruczoł, ponieważ jest on odpowiedzialny za kontrolę układu hormonalnego, metabolizmu i aktywności seksualnej.

problemy z tarczycą

2. Zakończenie stosowania antykoncepcji

Doustne środki antykoncepcyjne, służą do kontroli urodzeń, a także do zabezpieczenia kobiety przed zajściem w ciążę. Te tabletki utrzymują wysoki poziom estrogenów. Organizm interpretuje to jako ciążę, co uniemożliwia zapłodnienie.

Po zażywaniu ich przez 21 dni, następuje tydzień “odpoczynku”, gdy masz całkowicie regularny okres.

Problem polega na tym, że wiele razy, nieprawidłowości pojawiają się, kiedy przestajesz brać te tabletki. Miesiączka ze względu na zmiany hormonalne, może nawet nie pojawić się w ogóle.

Szacuje się, że 29% kobiet, które odstawiają pigułki po regularnym ich stosowaniu nie mają okresu nawet do 3 miesięcy.

3. Bardzo intensywne treningi

ćwicząca kobieta

Bardzo intensywne ćwiczenia mogą wpływać na zmiany w nadnerczach, tarczycy i przysadce mózgowej, które zwykle pojawiają się wraz ze zmianami spowodowanymi miesiączkowaniem.

Na przykład kobiety, które biegają maratony lub rywalizują w innych sportowych zawodach przestają miesiączkować na okres od miesiąca do dwóch ze względu na zmiany aktywności hormonalnej.

Faktycznie, 81% kobiet uprawiających kulturystykę ma nieregularne okresy w pewnym momencie swojego życia.

4. Brak równowagi hormonalnej

Brak równowagi hormonalnej, taki jak ten spowodowany zespołem policystycznych jajników (PCOS), bywa częstą przyczyną nieprawidłowości cyklu miesiączkowego.

Schorzenie to zmienia poziom hormonów płciowych, w tym estrogenów, progesteronu i testosteronu.

W rezultacie, cykle miesiączkowe są zmienne, pojawiają się również inne objawy, takie jak nienormalny wzrost owłosienia, trądzik i nagłe zmiany masy ciała.

Innym hormonalnym problemem może być tak zwana “przedwczesna menopauza” czyli menopauza, która rozpoczyna się przed 40 rokiem życia.

W tym przypadku, nieregularne miesiączki są połączone z:

  • suchością pochwy
  • nocnym poceniem
  • ciągłymi wahaniami nastroju

5. Alergie i wrażliwość na pokarmy

odmowa jedzenia

Nietolerancja pokarmowa i alergie mają duży związek z pojawieniem się nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym.

Prawie zawsze zaburzają one aktywność nadnerczy, co zwiększa stres i brak równowagi hormonów płciowych.

6. Niedobory żywieniowe

Niedobory żywieniowe wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy i nadnerczy. Dieta uboga w antyoksydanty, witaminy, minerały i probiotyki może zwiększać stężenie kortyzolu i prowadzić do zaburzeń, takich jak niedoczynność tarczycy i nadnerczy oraz zmęczenie.

Wysoki poziom kortyzolu nie tylko zwiększa stres. Hamuje on również działanie wielu ważnych hormonów, w tym tych odpowiedzialnych za aktywności seksualną. Przy pierwszych oznakach nieregularnych menstruacji, musisz niezwłocznie upewnić się, że jesz różnorodne i bardzo pożywne jedzenie.

Ogólnie rzecz biorąc, jest niezmiernie ważne, aby znać, czynniki związane z nieregularnym miesiączkowaniem w celu leczenia ich w odpowiedni sposób.

Ponadto, dobrym pomysłem będzie, skonsultować się ze swoim lekarzem, w celu dokładnego sprawdzenia poziomu hormonów .

Główne zdjęcie dzięki uprzejmości wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.