Niedoczynność tarczycy w ciąży: 5 sposobów leczenia
Tarczyca jest gruczołem spełniającym wiele ważnych funkcji w Twoim organizmie. Jest szczególnie ważna podczas ciąży. Ze względu na to, że gruczoł ten pełni kluczowe role, niedoczynność tarczycy w ciąży należy uważnie monitorować i regulować. Wykonaj niezbędne badania i porozmawiaj z lekarzem o wynikach.
Niedoczynność tarczycy w ciąży powoduje szereg różnych trudności. Może nawet zagrażać zdrowiu dziecka, wpływając na jego rozwój i proces porodu.
Mimo tego, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy są poważną sprawą, możesz wprowadzić do swojej diety kilka prostych ale bardzo ważnych zmian. Zobaczysz, że przyniosą one znaczącą różnicę!
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niedoczynność tarczycy w ciąży wiedz, że niekoniecznie musisz zawsze sięgać po hormony. Są inne możliwości. Proste i przede wszystkim naturalne strategie pomogą Ci zredukować problemy powodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy.
Niedoczynność tarczycy w ciąży: podstawowe objawy
- Złe znoszenie chłodu
- Cienkie i łamliwe włosy
- Melancholia i przygnębienie
- Zaparcia
- Tendencja do tycia
- Utrata apetytu
- Nerwowość i rozdrażnienie
- Sucha skóra
Dowiedz się więcej: Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy
Niedoczynność tarczycy w ciąży: naturalne sposoby leczenia
1. Uzupełniaj naturalnie poziom jodu
Jod to bardzo ważny pierwiastek znajdujący się w tarczycy. Bierze on udział w wytwarzaniu hormonów. Sól jest bardzo często jodowana właśnie po to, by każdy miał możliwość naturalnego i łatwego uzupełnienia jodu w diecie i uniknięcia niedoborów.
Twój organizm przyswaja z pożywienia odpowiednią ilość jodu, zgodnie z zapotrzebowaniem. Dzięki temu problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy są znacznie mniej dokuczliwe.
Jod możesz uzupełnić jedząc owoce morza i ryby morskie, które są naturalnie bogate w ten pierwiastek. Twoje ciało skorzysta z tych produktów by uzupełnić zapasy jodu, które są niewystarczające ze względu na występującą niedoczynność tarczycy z ciąży.
2. Unikaj produktów zawierających soję
Produkty zawierające soję mają też w sobie naturalnie występujące goitrogeny. Substancje te wpływają bezpośrednio na stan tarczycy – zwłaszcza, jeśli występuje u Ciebie jej niedoczynność.
Mówiąc krotko, goitrogeny ograniczają wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Pokarmy na bazie soi nie pozwalają, więc na optymalną stymulację hormonów. To z kolei powoduje poważne zaburzenie równowagi w organizmie i zwiększa widoczność woli tarczycowych.
3. Trzymaj się zbilansowanej diety
Zbilansowana dieta to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie negatywnych efektów powodowanych przez niedoczynność tarczycy w ciąży. Każdy produkt który wprowadzasz do swojej diety powinien zawierać niezbędne dla Ciebie i dziecka składniki odżywcze.
Jedz więc naturalne, lokalne produkty. Szybko spostrzeżesz, że objawy niedoczynności tarczycy nie są już tak dokuczliwe.
Przeczytaj koniecznie: Zmęczenie w czasie ciąży – jak je pokonać?
4. Sięgnij po naturalne oleje
Naturalne oleje i olejki eteryczne są bardzo ważne w ciąży. Zawierają one kluczowe kwasy tłuszczowe i działają dwojako. Po pierwsze, regulują działanie Twojej tarczycy. Po drugie, zapewniają rozwijającemu się w Twoim brzuchu dziecku pełne zdrowie.
Oznacza to, że naturalne oleje i zawarte w nich kwasy tłuszczowe stymulują znaczną część wydzielanych przez tarczycę hormonów.
Naturalne oleje poprawiają funkcjonowanie tarczycy. Pomogą Ci więc zniwelować problemy powodowane zaburzeniami hormonalnymi. Naturalne oleje i kwasy tłuszczowe możesz z powodzeniem przyjmować jedząc orzechy i nasiona, takie jak orzechy włoskie czy siemię lniane. Sięgnij też po awokado. Możesz również dodawać oleje do sałatek czy twarożków.
5. Spożywaj więcej protein
Białka zbudowane są ze składników odżywczych, które zapewniają lepszą dystrybucję hormonów tarczycy. Spożywanie odpowiedniej ilości protein pomoże hormonom produkowanym przez Twoją tarczycę zadbać o potrzeby organizmu w zrównoważony sposób.
Najzdrowsze rodzaje białka znajdziesz w orzechach, zielonych warzywach oraz w białym mięsie. Co więcej, proteiny poprawią też samopoczucie i Twoje, i dziecka.
Podsumowanie
Jak tylko uda Ci się uregulować poziom hormonów i samo działanie gruczołu tarczycowego, poczujesz się lepiej. Objawy związane z niedoczynnością tarczycy przestaną Ci dokuczać. Będziesz spokojniejsza i bardziej zrelaksowana.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pineda, J., Galofré, J. C., Toni, M., & Anda, E. (2016). Hipotiroidismo. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.06.002.
- Mayayo Dehesa, E., & Dehesa Hipotiroidismo bocio, M. E. (2011). Hipotiroidismo Y Bocio. Asociación Española de Pediatría. https://doi.org/10.4324/9780203891377.ch62.
- Macchia, C. L., & Sánchez-Flórez, J. A. (2007). Hipotiroidismo en el embarazo. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.1157/13060751.