Niedoczynność tarczycy - 10 oznak

Jeśli zauważysz u siebie któryś z symptomów, o których mówimy w dzisiejszym artykule, zgłoś się do lekarza, aby skierował cię na badania i mógł stwierdzić, czy nie występuje u ciebie niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy - 10 oznak

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – gruczoł tarczycy. Objawia się zaniżoną produkcją hormonów, które regulują pracę wielu narządów w ludzkim ciele.

Problem ten dotyka głównie kobiety, szczególnie po 60 roku życia. Czasem jednak pojawia się również w młodszym wieku, w wyniku działania czynników mających szkodliwy wpływ na tarczycę.

W początkowych stadiach niedoczynność tarczycy przebiega niemal bezobjawowo, ale z czasem wywołuje szereg zaburzeń, które mają wpływ na wiele aspektów zdrowia.

Bardzo ważne jest umieć rozpoznać jak najwcześniejsze objawy tego typu zaburzeń, aby zniwelować ich negatywny wpływ na organizm. Dlatego poniżej mówimy o 10 najczęściej występujących symptomach niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla, znajdujący się w przedniej, dolnej części szyi. Głównym zadaniem tego gruczołu jest produkcja trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) – hormonów, które regulują pracę licznych narządów w ciele.

Hormony tarczycy odpowiadają m.in. za procesy przemiany materii, pozwalając organizmowi w prawidłowy sposób przetwarzać tłuszcze i węglowodany. Dzięki tym hormonom ciało jest również w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę i rytm serca.

Badanie Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy pojawia się, kiedy gruczoł ten zaczyna produkować niewystarczającą ilość hormonów lub kiedy przestaje je całkowicie wydzielać. Główne przyczyny tych zaburzeń to:

  • Choroby autoimmunologiczne, jak np. choroba Hashimoto
  • Operacje tarczycy
  • Leczenie nadczynności tarczycy
  • Radioterapia nowotworów głowy lub szyi
  • Zażywanie niektórych leków psychotropowych
  • Niedobór jodu w organizmie
  • Zaburzenia przysadki mózgowej
  • Ciąża i połóg
  • Genetyczne tendencje do występowania niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy – najczęstsze objawy

U wielu pacjentów niedoczynność tarczycy jest diagnozowana dość późno, ponieważ w początkowych stadiach nie daje ona żadnych wyraźnych oznak.

Istnieją jednak pewne objawy, które mogą wskazywać na rozwijające się zaburzenia pracy tarczycy. Warto na nie zwrócić uwagę, szczególnie jeśli kilka z nich występuje jednocześnie.

Należy też jednak pamiętać, że każdy z tych objawów może być powiązany z innymi schorzeniami, zatem prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

1. Nagłe przybieranie na wadze

Zmiany w funkcjonowaniu układu metabolicznego mogą wynikać z osłabienia gruczołu tarczycy, dlatego nieuzasadnione przybieranie na wadze może być pierwsza oznaką zaburzeń pracy tarczycy.

Przybieranie na wadze

2. Zmęczenie

Niedoczynność tarczycy ma również wpływ na krążenie krwi i na zdolność organizmu do dostarczania tlenu do komórek całego ciała. Niedokrwienie niektórych tkanek i układów może z kolei wywoływać poczucie zmęczenia.

3. Wysoki poziom cholesterolu a niedoczynność tarczycy

Na poziom cholesterolu we krwi wpływa bardzo wiele czynników więc ten symptom sam w sobie jeszcze o niczym nie świadczy, ale w niektórych przypadkach może być oznaką niedoczynności tarczycy.

4. Rozdrażnienie i wahania nastroju

Zmiany w gospodarce hormonalnej wynikające z zaburzeń pracy gruczołu tarczycy mogą być przyczyną nagłych zmian nastroju, podrażnienia, stresu, a w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do depresji.

zły nastrój - Niedoczynność tarczycy

5. Problemy z koncentracją

Niedoczynność tarczycy ma wpływ na pracę mózgu i układu nerwowego, przez co wielu pacjentów boryka się z problemami z koncentracją.

6. Sucha skóra, włosy i paznokcie a niedoczynność tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy mają również wpływ na wygląd zewnętrzny chorej osoby. Przy niedoczynności tarczycy włosy, paznokcie i skóra są bardzo często przesuszone.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Sucha skóra – 10 domowych produktów nawilżających

7. Spowolnione procesy trawienia

Jeśli zauważysz u siebie spowolnione trawienie lub nawracające zaparcia, może to być oznaka niedoczynności tarczycy. Hormony produkowane przez ten gruczoł regulują pracę układu trawiennego i wydalniczego.

8. Bóle mięśni a niedoczynność tarczycy

Mało kto wiąże bóle mięśni z problemami gruczołu tarczycowego. Należy jednak pamiętać, że hormony tarczycy wpływają również na regenerację tkanki mięśniowej, dlatego ich niedobór prowadzi do osłabienia mięśni.

9. Nieregularne cykle menstruacyjne

Bardzo wiele kobiet borykających się z niedoczynnością tarczycy ma nieregularne miesiączki. Czasem cykle się znacznie wydłużają lub skracają.

10. Wrażliwość na niskie temperatury

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy miewają problemy z krążeniem krwi, przez co podwyższa się ich wrażliwość na niskie temperatury, co jest najczęściej odczuwalne w dłoniach i stopach.

Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych objawów lub kilka z nich jednocześnie, porozmawiaj o tym z lekarzem, aby mógł cię skierować na odpowiednie badania i jak najwcześniej rozpocząć ewentualne leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.