Nawyki o poranku – 6 błędów wpływających na metabolizm

Luty 2, 2018
Śniadanie jest niezwykle istotnym posiłkiem, musi być jednak odpowiednio skomponowane, aby pozytywnie wpływać na nasz metabolizm.

Nawyki to decyzje dotyczące naszego zdrowia i samopoczucia, które podejmujemy o każdej porze dnia.

Szczególnie istotne są nasze poranne nawyki, gdyż to od nich w największym stopniu zależy nasze samopoczucie w ciągu całego dnia.

Odpowiednie decyzje podjęte o poranku gwarantują odpowiednią dawkę energii i poprawne funkcjonowanie metabolizmu.

Nawyki a metabolizm

Metabolizm to cała seria procesów chemicznych, od których zależy odpowiednie przekształcanie substancji odżywczych w czystą energię, potrzebną do funkcjonowania wszystkich organów i układów naszego ciała.

Procesy metaboliczne odpowiadają między innymi za poziom glukozy we krwi, co przyczynia się bezpośrednio do utrzymania zdrowej masy ciała czy odpowiedniej kondycji serca.

Metabolizm każdego z nas działa nieco inaczej. Wpływają bowiem na niego takie czynniki jak wiek, płeć, nawyki czy wcześniejsze problemy zdrowotne.

Wiele osób stara się utrzymywać odpowiedni poziom aktywności, gdyż jest to najprostszy sposób na zadbanie o wydajność procesów metabolicznych. Regularna aktywność pozwala uniknąć takich problemów jak choroby metaboliczne oraz otyłość.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak inne codzienne decyzje mogą wpływać na metabolizm i samopoczucie. Nie znając możliwych konsekwencji pewnych nawyków, narażamy się na liczne niedogodności i komplikacje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakich nawyków unikać – szczególnie o poranku – koniecznie czytaj dalej i poznaj 6 z nich.

1. Zbyt wczesna pobudka

Jak głosi przysłowie ,,kto rano wstaje temu pan Bóg daje”, jednak warto mieć na uwadze nie tyle, o której wstajemy, ale raczej, ile godzin nocnego wypoczynku zapewniamy sobie każdego dnia.

Niewystarczająca ilość snu może prowadzić bowiem do licznych problemów zdrowotnych – takich jak zaburzenia metaboliczne czy otyłość.

kobieta wylacza Budzik nawyki poranne

 • Mniej niż 7 godzin snu na dobę aktywuje w naszym mózgu hormony stresu oraz zwiększoną chęć podjadania. To prosta droga do nadwagi i akumulacji tkanki tłuszczowej w organizmie.
 • Aby uniknąć tego rodzaju konsekwencji, zadbaj o odpowiedni dobowy rytm snu i czuwania. Staraj się spać 7-8 godzin dziennie. Zadbaj nie tylko o ilość, ale i o jakość snu.

2. Niewystarczające nawodnienie organizmu

Każdy poranek warto rozpocząć od wypicia odpowiedniej ilości wody. Woda wspomaga bowiem funkcjonowanie organów wewnętrznych i naszego metabolizmu.

Ludzkie ciało podczas snu również wykonuje liczne funkcje, dlatego też nasze poranne nawyki powinny zapewnić naszemu metabolizmowi odpowiedni start.

Zdarza się, że budzimy się z suchością w jamie ustnej, która świadczy o odwodnieniu organizmu. Warto zaczynać więc dzień od szklanki letniej wody – najlepiej z sokiem z cytryny – która zapewni Ci odpowiednią dawkę energii i przyspieszy Twój metabolizm.

3. Źle skomponowane śniadanie

Nawyki żywieniowe odgrywają w naszym życiu niezwykle istotną rolę. Szczególnie ważne są nawyki poranne, a więc te dotyczące pierwszego posiłku w ciągu dnia.

Odpowiednio skomponowane śniadanie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego metabolizmu.

Pusty talerz nawyki zywieniowe

Wiele osób mylnie sądzi, że rezygnując ze śniadania ograniczają liczbę spożywanych codziennie kalorii, dzięki czemu łatwiej będzie im schudnąć. To błąd, który może kosztować nas nawet przybieranie na wadze!

Sam fakt zjedzenia śniadania to jednak o wiele za mało. Równie ważne jest jego odpowiednie skomponowanie. W zdrowym i energetycznym śniadaniu nie może zabraknąć takich składników jak:

 • białko
 • złożone węglowodany
 • błonnik
 • przeciwutleniacze
 • witaminy
 • minerały
 • kwasy tłuszczowe

Unikaj za to takich produktów jak tłuszcze nasycone, rafinowane cukry czy przetwarzana żywność. Ta zasada nie dotyczy jednak tylko śniadania, ale i wszystkich innych posiłków w ciągu dnia.

4. Zbyt późne śniadanie

Zostańmy jeszcze przez chwilę przy temacie śniadania. Wiesz już, że nawyki żywieniowe o poranku są niezwykle ważne, musisz więc pamiętać także, że pora jedzenia śniadania także ma znaczenie.

 • Aby uniknąć nadmiernej produkcji hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu, warto zjeść śniadanie najpóźniej godzinę po przebudzeniu.
 • Im dłużej zwlekamy tym bardziej ograniczona zostaje zdolność organizmu do spalania kalorii i przetwarzania tłuszczów i cukrów w energię.

5. Deser kawowy zamiast kawy

Kawa to jeden z napojów, po której najczęściej sięgamy o poranku. Jest to bowiem nasza tajemna broń w walce z niewyspaniem, która pozwala szybko wrócić do żywych i przygotować się na nowe wyzwania.

Nie negujemy tego, że kawa może przynieść nam wiele korzyści – również zdrowotnych. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym takie nawyki jak poranne picie kawy nie zagrożą naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Kawa z bitą śmietaną nawyki o poranku

 • Przede wszystkim wybieraj kawę dobrej jakości, która rzeczywiście dostarczy Ci odpowiednie właściwości pobudzające metabolizm.
 • Unikaj słodkich napojów z dodatkiem syropu, bitej śmietany czy cukru – to tak naprawdę deser, a nie poranna kawa. Najlepszy wybór to mała czarna!
 • Nie pij kawy na pusty żołądek, gdyż może podrażniać układ trawienny.

6. Poranny stres w drodze do pracy

Pośpiech, korki, niewyspanie i wizja całego ciężkiego dnia w pracy to czynniki, które sprawiają, że poranki mogą być naprawdę trudne dla nas i naszych nerwów.

Wysoki poziom stresu to efekt działania hormonu nazywanego kortyzolem. Gdy nie zadziałamy w porę, jego działanie może uprzykrzać nam funkcjonowanie przez cały dzień.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nasz metabolizm pozostaje w bardzo silnej relacji ze stanami emocjonalnymi. Gdy o poranku zawsze towarzyszy nam stres, może prowadzić to na przykład do spowolnienia metabolizmu i w efekcie – do przybierania na wadze.

 • Nadmiar stresu ogranicza zdolność zwalczania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Tłuszcz odkłada się więc w najbardziej newralgicznych miejscach naszego ciała – na przykład na brzuchu.
 • Aby uniknąć tego typu konsekwencji, zadbaj o prawidłowe poranne nawyki. Wystarczy na przykład kilka prostych technik relaksacyjnych lub kilka minut medytacji o poranku, by wyciszyć się i wkroczyć śmiało w nowe wyzwania.

Czy zdarza Ci się popełniać któryś z opisywanych powyżej błędów? Jeśli tak, koniecznie zadbaj o prawidłowe poranne nawyki, które wpłyną nie tylko na Twoje zdrowie, ale i samopoczucie psychiczne w ciągu dnia.

Pamiętaj, że nawet błahe nawyki mogą negatywnie wpływać na metabolizm, a to na dłuższą metę zawsze pociąga za sobą inne konsekwencje zdrowotne.

WIĘCEJ DLA CIEBIE