Niedobór witaminy D u dzieci — problem, który narasta

Niedobór witaminy D to problem, który istnieje od dawna. Zdawać by się mogło, że ostatnio szczególnie przybiera na sile. Jak to możliwe?
Niedobór witaminy D u dzieci — problem, który narasta

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2021

Niedobór witaminy D stał się przedmiotem zainteresowań ze względu na badania nad tą witaminą. Badania te dotyczą między innymi przyczyn różnych chorób. Celem jest sprawdzenie, w jaki sposób mogą one być związane z niedoborami witamin u dzieci. Z tego względu pod lupę wzięto właśnie niedobór witaminy D.

Ponieważ problem ten narasta, wymaga wielu badań. Wydaje się jednak jasne, że temat ten wzbudza wiele uwagi, ale też i kontrowersji. Specjaliści nie mogą dojść do porozumienia, kiedy zamówić testy witaminy D, a kiedy przepisać suplementy, jeśli to konieczne.

Niedobór witaminy D — co warto wiedzieć

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, ludzie potrzebują pewnej ilości witaminy D. Kiedy brakuje im tej minimalnej ilości, powstaje niedobór witaminy D. Tymczasem odgrywa ona ważną rolę w organizmie: pomaga między innymi w układzie nerwowym, mięśniowym i odpornościowym.

Ponadto pomaga organizmowi przyswajać wapń. To niezbędny składnik naszych kości. Zapobiega osteopenii, która według danych Narodowej Biblioteki Zdrowia USA czasami występuje u wcześniaków.

Stópka dziecka

Źródła witaminy D

Aby zapobiec niedoborowi witaminy D u dzieci, ważne jest poznanie źródeł tej witaminy. Źródło witaminy D stanowią między innymi:

Chociaż organizm naturalnie wytwarza witaminę D po ekspozycji na słońce, problem polega na tym, że nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do chorób skóry i raka.

Niedobór witaminy D, a krzywica

Jak wskazuje ta informacja z American Academy of Pediatrics: „krzywica to stan, który występuje, gdy kości miękną u rosnących dzieci. Dzieje się tak, gdy kości nie są w stanie wchłonąć wystarczającej ilości wapnia i fosforu, aby wytworzyć zdrowe i mocne kości. Wśród metabolicznych przyczyn krzywicy, najczęstszą jest niedobór witaminy D. Mamy wtedy do czynienia z krzywicą żywieniową”.

Krzywica jest powszechną chorobą w krajach rozwijających się lub słabo rozwiniętych. Charakteryzuje się opóźnionym wzrostem i towarzyszy jej deformacja kości. Zwykle występuje u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, ponieważ są to etapy, w których kości rosną najszybciej.

Społeczeństwo naukowe ostrzega, że dzieci karmione piersią, które nie otrzymują dodatkowej witaminy D, są najbardziej zagrożone. Ryzyko to jest jeszcze większe, jeśli matka dziecka również cierpi niedobór witaminy D.

Kobieta karmiąca piersią

Przedawkowanie też nie służy

Zgodnie z informacjami z tej samej strony z Narodowej Biblioteki Medycznej USA, o których wspomnieliśmy wcześniej, przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D może być również szkodliwe dla organizmu. Stan ten znamy jako toksyczność witaminy D.

Oznaki toksyczności witaminy D, jak wskazuje to badanie opublikowane w Biuletynie Farmakologicznym, obejmują m.in.:

Zbyt duża ilość witaminy D może również uszkodzić nerki. Poza tym podnosi poziom wapnia we krwi. Wysoki poziom wapnia we krwi, zwany hiperkalcemią, może powodować dezorientację i zaburzenia rytmu serca.

Ponadto naukowcy z Komitetu ds. Leków i Terapii, Lawson Wilkins Pediatric Endocrine Society, stwierdzają, że konieczne jest zapewnienie sobie różnych źródeł witaminy D. Źródła te mogą być naturalne i w formie suplementów. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak zoptymalizować syntezę i spożycie tej witaminy.

Zobacz też: Jakie choroby wywołuje niedobór witamin?

Niedobór witaminy D u dzieci

Bardzo ważne jest, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę D. Aby to zrobić, porozmawiaj z lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek. Należy również pamiętać, że przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D jest tak samo szkodliwe, jak jej niedobór. Z tego powodu ważne jest, aby znaleźć  równowagę między bezpiecznym opalaniem się i dostarczaniem witaminy D z pożywienia i suplementów.

Mamy nadzieję, że te informacje na temat niedoboru witaminy D pomogły Ci poszerzyć nieco wiedzę. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania, zawsze najlepiej porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, aby w razie potrzeby udzielił odpowiedniej diagnozy i leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.