Nie możesz obudzić się rano? Poznaj 7 powodów

Odsypianie zarwanych nocy w weekendy wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jednak w ten sposób zaburzamy nasz naturalny rytm dobowy, a jakość naszego snu ulega pogorszeniu
Nie możesz obudzić się rano? Poznaj 7 powodów

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy ciężko Ci obudzić się rano? Jeżeli tak, przeczytaj uważnie jakie mogą być tego przyczyny i jak to zmienić. Jeżeli sypiasz po osiem godzin i nadal czujesz zmęczenie, wprowadzenie prostych zmian może, ku Twojemu zaskoczeniu, zdziałać cuda!

1. Nieregularne pory aktywności i snu

Brak regularnego rytmu snu i czuwania sprawia, że znacznie trudniej jest nam obudzić się rano. Ważne jest by pamiętać, że nasz organizm podlega codziennemu cyklowi zwanemu rytmem dobowym, inaczej zegarem biologicznym, który reguluje czas odpoczynku i aktywności.

ciężko obudzić się rano, kobieta budzi sie rano
  • Jeżeli zamiast stosować się do zaleceń ustalonego porządku dnia, kładziemy się spać codziennie o różnych porach, zaburzamy ten naturalny cykl.
  • Z tego powodu możemy czuć senność i zmęczenie. Dlatego też ważne jest, by chodzić spać codziennie o tej samej porze.

2. Weekendy w łóżku to błąd

Nie spędzaj weekendu w łóżku, choć pomysł ten może być dość kuszący.

Jeżeli w dni pracujące sypiasz po 5 lub 6 godzin, a w weekendy dwa razy dłużej, w ten sposób zmieniasz swój rytm dobowy.

  •  Zaburza to Twój sen, a tym samym zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia i otyłość.
  • Możesz tego uniknąć wstając codziennie o tej samej porze, w weekendy też przyda Ci się budzik.

3. Nie używaj funkcji drzemki

Spanie paru minut po wyłączeniu budzika nie przynosi nic dobrego. Kiedy zasypiasz po jego wyłączeniu, wchodzisz ponownie w głęboką fazę snu, a w rezultacie możesz czuć zmęczenie wstając z łóżka.

  • Najlepiej jest przestawić alarm na nieco później niż zwykle i zamiast przysypiać po jego wyłączeniu, wstać od razu. W ten sposób ćwiczymy również silną wolę.
Wyłączanie budzika

4. Nie zostawiaj włączonego światła

Kiedy do spojówek oka dociera światło, produkcja melatoniny ulega spowolnieniu. Hormon ten jest odpowiedzialny za regulację rytmu dobowego. Może to prowadzić do zaburzeń snu.

  • Nie dotyczy to jedynie światła naturalnego, ale także migoczącego światła telewizora czy też światła LED z telefonu komórkowego. Najlepiej jest więc wyłączyć wszystkie urządzenia w sypialni przed spaniem.

5. By obudzić się rano nie pomijaj śniadania

zdrowe śniadanie muesli z bakaliami

Jedzenie śniadania pomaga regulować zegar biologiczny. Należy również pamiętać, że gdy odwlekamy zbyt długo pierwszy posiłek dnia, organizm zaczyna uwalniać kortyzol, hormon stresu.

6. Słodycze i węglowodany

Nie jedz słodyczy i węglowodanów przed spaniem. Tego typu produkty są niekorzystne nie tylko dla utrzymania prawidłowej wagi, ale także pogarszają jakość snu.

  • Na przykład: produkty z wysokim indeksem glikemicznym podnoszą poziom kortyzolu.
  • Podwyższony poziom kortyzolu utrzymuje się jeszcze przez co najmniej pięć godzin, więc lepiej nie jeść pizzy, słodyczy, słodzonego pieczywa czy ziemniaków co najmniej pięć godzin przed spaniem.

Na kolację najlepiej wybierać produkty takie jak jogurt naturalny czy chude mięso.

7. Nie zostawiaj bałaganu w sypialni

Bałagan w sypialni sprawia, że Twój mózg rejestruje wszystkie sprawy, które nie zostały dokończone. Zupełnie inaczej czujesz się, gdy w sypialni panuje porządek, a łóżko pachnie świeżością. Wtedy z chęcią pójdziesz spać wcześniej.

Tak więc by dobrze się wysypiać trzeba regularnie sprzątać i być dobrze zorganizowanym.

bałagan pogarsza jakość snu

Jeżeli źle sypiasz, możesz temu zaradzić. Wprowadzenie naszych wskazówek w życie będzie łatwiejsze niż myślisz, więc nie zwlekaj. Wystarczy jedynie kilka prostych zmian.Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci obudzić się rano.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.