Neurobiologia podpowiada: 7 sposobów na szczęście
Dziś chcielibyśmy przekazać Ci, jakich 7 sposobów na szczęście podpowiada nam neurobiologia i jej odkrycia. Dzięki połączeniu psychologii, badań nad emocjami i samopoczuciem oraz nauk ścisłych możesz podejść do tej kwestii holistyczne. Dowiedz się, czego potrzebuje Twój mózg do szczęścia! Wprowadź pozytywne zmiany, aby poczuć się wyraźnie lepiej – również fizycznie!
Kiedy Twój organizm działa optymalnie i cieszysz się dobrym zdrowiem w ujęciu ogólnym, w efekcie możesz korzystać z poczucia całkowitego dobrobytu… i po prostu czujesz się szczęśliwa. Dziś neurobiologia podpowie Ci się jak nakierować myśli, aby opanować pewne procesy biologiczne i skorzystać w pełni z działania hormonów szczęścia.
Neurobiologia odkryła 7 sposobów na to, jak być szczęśliwszym człowiekiem
1. Zawsze bądź wdzięczna
Wdzięczności nie trzeba zawsze wyrażać słowami w formie bezpośredniego podziękowania komuś za coś. Wdzięczność to też uczucie. Działa ono dwojako, wpływając pozytywnie i na osobę, która je odczuwa, i na tę, do której jest ono skierowane.
Kiedy okazujesz komuś wdzięczność, podejmujesz decyzję aby być po pozytywnej stronie zdarzeń i sytuacji. To stymuluje produkcję serotoniny w przedniej części zakrętu obręczy. Ćwiczenia wdzięczności używa się z powodzeniem w walce z depresją.
2. Bądź proaktywna i podejmuj decyzje
Kiedy masz problem i chcesz znaleźć rozwiązanie, Twój mózg będzie próbował je opracować. To wymaga energii. Jednocześnie spalanie tej energii sprawia, że robisz się niespokojna i nerwowa.
Kiedy jednak Twój mózg podejmuje decyzję i uznajesz, że coś zrobisz, uaktywniają się neuroprzekaźniki, które uspokajają aktywność układu limbicznego. Dzięki temu z kolei możesz zobaczyć świat z lepszej perspektywy.
Tak więc musimy starać się wykonywać czynności, które sprawiają że na nasze mózgi przestaje oddziaływać stres związany z koniecznością rozwiązywania problemów i szukania wyjść z sytuacji.
Neurobiologia uczy nas, że postawa proaktywna jest bardzo pomocna, ponieważ pozwala ona na znalezienie rozwiązań bez wywierania negatywnego wpływu na nasze organizmy.
Dowiedz się więcej: Aby osiągnąć szczęście musisz podejmować decyzje
3. Wyrażaj siebie i pozbądź się negatywności
Neurobiologia uczy nas też, byśmy wyrażali swoje emocje. Kiedy wypowiadamy to, co mamy na myśli, od razu czujemy się lepiej. Nie pozwalamy się przytłoczyć kłębiącym się zbyt długo negatywnym emocjom.
Pamiętaj – negatywne nastawienie i negatywne myśli mogą doprowadzić do pojawienia się problemów ze zdrowiem. Tak zazwyczaj działa niepokój i stres. A więc kiedy mówisz co myślisz i zmniejszasz w ten sposób napięcie, Twój mózg zaczyna produkować serotoninę.
Dzięki temu z kolei masz możliwość zobaczenia pozytywnej strony nieprzyjemnych sytuacji. Serotonina wpływa pobudzająco na wiele obszarów mózgu.
4. Kontakty z ludźmi
Kontakty z ludźmi są niesamowicie ważne. Mówiąc bardziej szczegółowo, każdy z nas potrzebuje wsparcia innych, zwłaszcza w postaci dotyku i przytulania. Tego typu gesty mogą pomóc Ci szybciej wydobrzeć po chorobie fizycznej i wtedy, kiedy cierpisz na różnego rodzaju schorzenia.
Kiedy nie masz wystarczająco dużo kontaktu z innymi ludźmi, Twój mózg jest w takim samym stanie w jakim byłby, gdybyś odczuwała fizyczny ból. W efekcie, organizm inicjuje procesy które wpływają znacząco na Twój nastrój. Taki stan może nawet doprowadzić do depresji.
Dowiedz się więcej: Szczęście niejedną ma twarz – poznaj 5 jego rodzajów
5. Nigdy nie przestawaj się uczyć
Nigdy nie przestawaj zdobywać nowej wiedzy i przyjmować nowych, wartościowych informacji. Twój umysł bez przerwy rejestruje ciągłe zmiany w otoczeniu i pracuje nad przystosowaniem się do nich. Za każdym razem po przeprowadzeniu adaptacji produkuje dopaminę – hormon szczęścia.
Twój umysł robi tak zawsze wtedy, kiedy otrzyma i przetworzy nową informację. A więc jeśli chcesz być szczęśliwsza, korzystaj z tego co sugeruje neurobiologia: ucz się i rozwijaj.
6. Bądź aktywna fizycznie
Kiedy ćwiczysz, stymulujesz produkcję endorfin. Twoja przysadka mózgowa uwalnia te hormony, jako nagrodę. Ludzki mózg reaguje na ich obecność podobnie jak na dawkę morfiny. Tak więc, endorfiny uśmierzają ból i przyczyniają się do generowania poczucia szczęścia i dobrobytu. Nawet spokojny, długi spacer w pięknej okolicy może dać Ci takie efekty.
7. Śpij odpowiednio długo i w zdrowym otoczeniu
Kiedy śpisz w odpowiednio zaciemnionym pomieszczeniu, Twój organizm produkuje hormon zwany melatoniną. Hormon ten odpowiada za spowalnianie procesów zachodzących w organizmie. Dzięki temu odpoczywasz, a Twoje ciało może zregenerować zasoby zużyte w minionym dniu.
Przy tym, co ważne, zwiększa się także poziom serotoniny w podwzgórzu.
Natomiast kiedy Twój mózg zarejestruje obecność światła w sypialni, zacznie produkować hormony stresu. Wybudzisz się i nie będziesz optymalnie wypoczęta. Właśnie dlatego ważne jest spanie od 6 do 8 godzin na dobę i dbanie o odpowiednie warunki w sypialni – optymalne zaciemnienie i temperaturę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Glenn R. Fox et al. “Neural correlates of gratitude”, Front Psychol. 2015; 6: 1491.
- David Nutt et al. “Sleep disorders as core symptoms of depression”, Dialogues Clin Neurosci. 2008 Sep; 10(3): 329–336.
- Harber VJ, Sutton JR., “Endorphins and exercise”, Sports Med. 1984 Mar-Apr;1(2):154-71.
- McNab, F., Varrone, A., Farde, L., Jucaite, A., Bystritsky, P., Forssberg, H., Klingberg, T. (2008). “Changes in Cortical Dopamine D1 Receptor Binding Associated with Cognitive Training”, Science, 323, pp.800-802.