Naturalny koktajl na zapalenie stawów
Wielu ludzi na świecie musi nauczyć się żyć z uciążliwymi objawami, jakie daje zapalenie stawów. Zwłaszcza ci, którzy cierpią na chorobę zwyrodnieniową i reumatoidalne zapalenie stawów.
Chociaż prawdą jest, że dziś nieznane jest skuteczne lekarstwo na te przypadłości, medycyna może zaoferować wiele środku polepszających jakość życia pacjentów. Istnieje również wiele naturalnych metod a wśród nich koktajl, któremu dziś dokładniej się przyjrzymy.
Zapalenie stawów przede wszystkim polega na degradacji chrząstki w stawach. W niektórych przypadkach to właśnie naturalne leczenie i właściwa dieta może być kluczem do ich regeneracji i zmniejszenia stanów zapalnych.
Dowiedz się zatem jak przygotować odżywczy koktajl z pomarańczy, marchwi i kurkumy. Świetnie sprawdzi się on przy kuracji stanów zapalnych stawów. Pomoże Ci także złagodzić podobne dolegliwości.
Bolesne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową o podłożu autoimmunologicznym. Jeżeli już usłyszysz taką diagnozę, w Twoim trybie życie powinno dojść do kilku podstawowych zmian.
Należy stosować się do zaleceń lekarza i rozpocząć lub kontynuować leczenie farmakologiczne, a oprócz tego starać się prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, co pomoże w zapobiegnięciu postępowania choroby.
Niestety zdarzać się będą dni, gdy po przebudzeniu trudno będzie wstać z łóżka, odczuwalny będzie silny ból stawów i ich ruchliwość będzie utrudniona i ograniczona.
Jednym z głównych celów przy walce z tą chorobą jest niewątpliwie zwalczenie stanu zapalnego. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia kości, więzadeł i ścięgien wokół stawu. Stopniowo może doprowadzić to do jego deformacji.
Zdając sobie sprawę z bolesnych konsekwencji tej choroby naszym głównym celem dziś będzie skoncentrowanie się na naturalnych sposobach, które spowolnią procesy chorobowe i poprawią jakość życia. Warto wykorzystać medycynę naturalną w próbach walki z zapaleniem stawów jednak nie doprowadzi ona do cudownego ozdrowienia.
Żadna medycyna również ta naturalna nie spowoduje, że znów będziemy zdrowi, jednak pomogą w zmniejszeniu bólu, złagodzą stany zapalne i odżywią chrząstkę. Spożywane niektórych produktów z regularnością może być bardzo pomocne w łagodzeniu objawów.
Przeczytaj również: Artretyzm – jak złagodzić jego objawy
Koktajl i nie tylko na zapalenie stawów
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać lepszą jakość życia w naturalny sposób:
- jedz regularnie imbir, jest on naturalnym środkiem przeciwbólowym
- jedz ananasy
- przyjmuj czosnek na pusty żołądek
- rób okłady z wiązówki błotnej. Jest to roślina, która świetnie sprawdza na zapalenie stawów
- 300 mg oleju z czarnej porzeczki to odpowiednia ilość tego produktu do walki z problemami stawowymi
- używaj oleju z wiesiołka
- wprowadź do diety olej lniany. Jest on bogaty w kwasy omega 3, które korzystnie wpływają na stan stawów
- szczególnie zalecane jest używanie olejków eterycznych do wykonywania masażów dotkniętych chorobą obszarów. Najbardziej korzystne są te z eukaliptusa, cytryny, mięty, majeranku i imbiru.
Koktajl z pomarańczy, marchewki i kurkumy na zapalenie stawów
Przyjmowanie tego koktajlu rankiem każdego dnia będzie silnym wzmocnieniem dla organizmu. Jest to silny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który dostarczy całe mnóstwo związków mineralnych, które pomogą zmniejszyć stan zapalny i sztywność odczuwalną w stawach.
Zobacz także: Marchew – korzyści zdrowotne płynące z jej spożywania
- marchew jest składnikiem, który ułatwia zachodzenie procesom detoksykacyjnym i dodatkowo odżywia tkanki i kości. Pozwala również obniżyć poziom kwasowości organizmu
- wszystkie enzymy, białka, antyoksydanty i witaminy, które znajdują się w marchewce, odżywiają tkankę chrzęstną
- owoce cytrusowe takie jak pomarańcze czy cytryny pozwalają na walkę ze stanami zapalnymi w stawach dzięki znacznej ilości witaminy C. Pozwalają nam na walkę z infekcjami oczyszczając krew i narządy wewnętrzne
- kurkuma natomiast jest powszechnie stosowana u pacjentów dotkniętych reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dzienne można przyjąć od 200 do 300 mg, aby skutecznie wykorzystać jej przeciwzapalne właściwości
Efekty spożywania koktajlu powinny być obserwowane po 5-6 dniach regularnego przyjmowania. Najlepiej uwzględnić go podczas codziennego śniadania.
Składniki:
- 2 marchewki
- 2 pomarańcze
- 250 mg kurkumy w proszku
- 1 szklanka wody (250 mg)
Sposób przygotowania:
- podczas przygotowania przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dawkę kurkumy podaną wyżej. Powinnaś użyć ok. 250 mg (ćwierć grama). Jeżeli dzienna dawka tej przyprawy zostanie przekroczona, może dojść do zmian w pęcherzyku żółciowym
- pierwszą czynnością jaką należy wykonać to wyciśnięcie soku z dwóch pomarańczy. Następnie należy zająć się marchewkami. Umyć je i pokroić na kilka mniejszych części, co ułatwi późniejsze ich połączenie z innymi składnikami
- gdy już marchewkę umieścimy w blenderze należy dodać szklankę wody, wyciśnięty sok z pomarańczy i łyżeczkę kurkumy
- następnie wszystko zmiksuj ze sobą aż do momentu uzyskania jednolitej masy, a później najlepiej spożywać na czczo
Jeżeli stosować się do niskiej w zawartość tłuszczu diety i zdecydować się na tę śródziemnomorską bogatą w kwasy omega 3 i witaminy, które wzmacniają układ odpornościowy, można skutecznie poprawić jakość życia.
Gdy w danym momencie przygotowywania koktajlu nie posiadasz pomarańczy możesz wykorzystać każdy inny owoc bogaty w witaminę C taki jak cytryna, papaja czy kiwi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yang M, Akbar U, Mohan C. Curcumin in autoimmune and rheumatic diseases. Nutrients. 2019.
- Khanna S, Jaiswal KS, Gupta B. Managing Rheumatoid Arthritis with Dietary Interventions. Front Nutr. 2017;
- Al-Nahain A, Jahan R, Rahmatullah M. Zingiber officinale : A Potential Plant against Rheumatoid Arthritis . Arthritis. 2014;
- Carr AC, McCall C. The role of vitamin C in the treatment of pain: New insights. Journal of Translational Medicine. 2017.