Napady lęku - 5 produktów, które pomogą Ci się uspokoić

Poznaj produkty, dzięki którym złagodzisz napady lęku i ataki paniki.
Napady lęku - 5 produktów, które pomogą Ci się uspokoić

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Każdy z nas chce, żeby jego ciało było zdrowe i wyglądało atrakcyjnie. Niestety napady lęku i skłonność do zajadania stresu mogą doprowadzić do podjadania między posiłkami lub sięgania po niezdrowe produkty.

Podjadanie i tak zwane kompulsywne objadanie się nieuchronnie prowadzi do spożywania większej ilości kalorii, niż potrzebuje nasz organizm a to z kolei powoduje tycie. Na szczęście istnieją produkty, które pomogą Ci opanować uczucie niepokoju!

Przede wszystkim pamiętaj, żeby dokonywać “zdrowych wyborów”. Przykładowo, jeśli ciągnie Cię do przekąski między posiłkami, zamiast paczki chipsów, wybierz jabłko. W ten sposób niezaplanowane posiłki nie będą miały negatywnego wpływu na Twoje ciało.

Co sprawia, że sięgamy po niezdrowe przekąski?

Nadmierny apetyt może być rezultatem kilku różnych problemów:

  • Dieta uboga w składniki odżywcze: jeśli jesz zbyt mało w stosunku do swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego lub podstawą Twojej diety są produkty zawierające jedynie tak zwane “puste kalorie”, jesteś bardziej narażony na napady kompulsywnego objadania się.
  • Pomijanie posiłków: robisz zbyt długie przerwy między posiłkami, przez co, gdy masz okazję dosłownie rzucasz się na jedzenie i zjadasz zbyt dużo.
  • Stres: u niektórych ludzi stres lub napady lęku mogą prowadzić do objadania się. Na dłuższą metę “zajadanie stresu” jest bardzo niezdrowe i może spowodować zaburzenia odżywiania.

Jak złagodzić napady lęku i związane z tym problemy z kompulsywnym jedzeniem

Możesz samodzielnie złagodzić swoje napady lęku. Żeby to zrobić powinieneś zmienić niektóre swoje nawyki i nauczyć się dokonywać lepszych wyborów. Innymi słowy – musisz zacząć sięgać po produkty spożywcze, które pomogą Ci opanować stany lękowe.

Jedz posiłki o stałych porach

Jedzenie regularnych posiłków pozwoli Ci utrzymać Twój metabolizm na stałych obrotach. Jeśli przerwy pomiędzy Twoimi posiłkami są zbyt długie, Twoje ciało może uznać, że grozi Ci głód i spowolni przemianę materii co spowoduje przybieranie na wadze.

Napady lęku - ludzie jedzący obiad
  • Przygotuj trzy dania główne o objętości dopasowanej do Twoich potrzeb, a także dwie przekąski. Pamiętaj, że pomijanie posiłków często prowadzi do późniejszego objadania się.
  • Jeśli prowadzisz zbyt aktywny tryb życia i ciężko Ci znaleźć czas na codzienne gotowanie, planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem. Przygotowując swoje menu wybieraj zdrowe alternatywy, które pomogą Ci opanować Twoje napady lęku.

Prawidłowo zbilansowana dieta

W Twoich posiłkach powinno znaleźć się miejsce na produkty z każdej grupy żywieniowej. Jeżeli o to nie zadbasz, może się okazać, że w Twojej diecie zabraknie ważnych mikro i makroskładników.

W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na głód jakościowy. Dotyka on tych ludzi, którzy często sięgają po wysoko przetworzone jedzenie ubogie w składniki odżywcze. Ich ciało domaga się witamin i minerałów, przez co ciągle są głodni.

Unikaj niezdrowych produktów

Niezdrowe produkty to te bogate w sól, cukier i tłuszcze. Tego rodzaju jedzenie często zawiera spory dodatek glutaminianu sodu lub syropu kukurydzianego, które mają na ludzki mózg podobny wpływ jak narkotyki; jednym słowem – uzależniają.  Z tego powodu, gdy często jesz wysokoprzetworzone produkty, często nie poprzestajesz na jednej porcji.

napady lęklu - niezdrowe jedzenie

Zdrowe produkty, które ukoją Twoje napady lęku

Kiedy stres lub stany lękowe sprawiają, że zaczynasz odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś, najgorsze, co możesz zrobić, to próbować ukoić nerwy byle czym. Dlaczego? Niektóre produkty mogą nie tylko spowodować przyrost wagi, ale nawet zaostrzyć Twoje ataki paniki!

Poniżej znajdziesz kilka pokarmów, po które warto sięgnąć w kryzysowych momentach:

Woda

Pragnienie bardzo często jest mylone z głodem lub stanami lękowymi. Twoje ciało nie może odpowiednio funkcjonować bez odpowiedniej ilości wody. Poza tym woda wypełnia Twój żołądek, sprawiając, że czujesz się najedzony.

Suszone owoce

Przez suszone owoce rozumiemy również nasiona, które zawierają dobre i zdrowe tłuszcze, czyli tłuszcze jedno i wielonienasycone. Oprócz tego suszone owoce zawierają również składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i kwasy omega 3.

bakalie na napady lęku

Istnieje mit, że suszone owoce prowadzą do otyłości ze względu na wysoką zawartość cukru. Oczywiście to brednie, wystarczy wybierać owoce suszone w naturalny sposób, bez dodatku olejów i rafinowanych cukrów.

  • Orzechy również są doskonałą opcją. Mają mniej kalorii niż suszone owoce i sprawiają, że czujesz się pełny.
  • Godnymi polecenia odmianami orzechów są na przykład migdały i pistacje cenione ze względu na swój łagodny i przyjemny smak.
  • Osoby, które często mają zachcianki na słodycze, powinny sięgać po orzechy laskowe.

Owsianka z owocami

Owies to zboże bogate w witaminy i minerały. Spożywany regularnie wspomaga pracę wątroby oraz zapobiega zaparciom. Poza tym zawiera również węglowodany złożone, które powodują uczucie sytości dłużej niż cukry proste.

  • Owsianka z dodatkiem czerwonych jagód lub suszonych owoców dostarczy Twojemu ciału potężny zastrzyk witaminy C.

Gorzka czekolada

Wybierając czekoladę powinieneś być bardzo uważny. Upewnij się, że zawiera ona co najmniej 70% kakao. Byłoby idealnie, gdyby udało Ci się znaleźć czekoladę bez dodatku rafinowanych cukrów.

Gorzka czekolada jest bogata w przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego, redukują cholesterol i regulują ciśnienie krwi.

Awokado

Awokado na napady lęku

Awokado to bomba witaminowa przepełniona zdrowymi tłuszczami. Jego wyśmienity smak sprawia, że jest doskonałym zamiennikiem mniej wartościowych produktów, takich jak: masło, margaryna czy majonez.

  • Jest doskonałym dodatkiem do sałatek.
  • Awokado jest bogate w witaminę E, która poprawia wygląd skóry.
  • Awokado zawierają również karotenoidy, które stanowią naturalną ochronę przeciwsłoneczną dla skóry i oczu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canetti, L., Bachar, E. y Berry, EM (2002). Food and Emotion. Behavioural Processes. 60 (2), 157–164. https://doi.org/10.1016/S0376-6357(02)00082-7
  • Minguez JL., Abellán PG., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.
  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety – a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Rastrollo MB., Wedick NM., Gonzalez MAM., Li TY., et al., Prospective study of nut consumption, long term weight change, and obesity risk in women. Am J Clin Nutr, 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.