Najważniejsze wskazówki dotyczące malowania natryskowego

Malowanie natryskowe to łatwe i niedrogie zadanie. Jednak farba w sprayu wymaga pewnej staranności, aby wszystko przebiegło idealnie. Poznaj najważniejsze wskazówki!
Najważniejsze wskazówki dotyczące malowania natryskowego

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2022

Malowanie natryskowe często kojarzy nam się ze sztuką graffiti, którą zajmują się miliony młodych ludzi na całym świecie. Jednak nie powinniśmy się ograniczać tylko do graffiti w odniesieniu do farby w sprayu. W ten sposób pozbawilibyśmy się możliwości zbadania innych sposobów wykorzystania tego wspaniałego typu farby.

Farba w sprayu jest bardzo łatwa w użyciu, ale wymaga pewnej staranności i ostrożności w stosowaniu, aby końcowy efekt był jak najdoskonalszy. Jeśli więc chcesz poznać wszystkie wskazówki, których potrzebujesz, aby po raz pierwszy zastosować malowanie natryskowe lub ulepszyć swoją obecną technikę, czytaj dalej!

Co to jest farba w sprayu?

Farba w sprayu to farba w aerozolu. Jest to wysoce napigmentowana, bardzo płynna substancja pakowana w aluminiową puszkę. Puszka ta ma u góry dyszę rozpylającą lub zawór, który umożliwia jednorodne wyrzucanie farby w postaci bardzo drobnych kropelek.

Pochodzenie aerozolu datuje się na koniec XVIII wieku, kiedy to we Francji wprowadzono napoje gazowane. Jednak pierwsza zarejestrowana farba w sprayu została wynaleziona przez Eda Seymoura w 1949 roku. Pierwszym kolorem było aluminium i użyto go do malowania grzejników parowych na tej samej zasadzie, jak działają dezodoranty w sprayu.

Od lat pięćdziesiątych do wczesnych lat sześćdziesiątych produkty Seymour były sprzedawane hurtownikom sprzętu komputerowego i dystrybutorom farb.

Jakie zalety ma malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe ma wiele zalet. Ponieważ jest to wysoce napigmentowana substancja, ale w formie sprayu, doskonale nadaje się do szybkiego pokrywania nieregularnych powierzchni.

Jest to bardzo przydatne, ponieważ prawie niemożliwe jest równe pomalowanie takiej powierzchni przy użyciu innych narzędzi. Inne zalety to:

 • Malowanie natryskowe zapewnia gładkie, jednolite wykończenie, bez smug, śladów pędzla i wałka.
 • Idealnie nadaje się do nieregularnych powierzchni, takich jak wiklina, plastik czy metal.
 • Farba w sprayu jest idealna do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.
 • Może dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla pędzli a nawet małych pędzelków.
 • Zapewnia cienką warstwę o wysokim stopniu krycia.
Pintar metalowy.
Jeśli musisz pomalować metal lub nieregularną powierzchnię, farba w sprayu jest często bardziej praktyczna niż malowanie pędzlem.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Odkryj, jak ozdobić swój dom neutralnymi odcieniami

Środki ostrożności przed malowaniem natryskowym

Chociaż malowanie natryskowe jest bardzo łatwe, niedrogie i szybkie w użyciu, nie jest pozbawione ryzyka. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich poniższych środków ostrożności przed malowaniem natryskowym, aby Twoje projekty wyglądały jak najlepiej i nie uległy zniszczeniu z powodu niewłaściwego nałożenia farby:

 • Przeczytaj uważnie instrukcje na opakowaniu: Każda marka jest inna i zaleca określone wytyczne, aby zapewnić najlepszą aplikację.
 • Upewnij się, że masz odpowiednią wentylację: ponieważ jest to aerozol, który wyrzuca maleńkie cząsteczki farby, najlepiej malować na zewnątrz lub zapewnić doskonałą wentylację w pomieszczeniach.
 • Konieczna ochrona: Upewnij się, żeby podczas pracy nosić rękawiczki i maskę. Wybierz też wygodne ubranie, któremu w razie wypadku nie zaszkodzi poplamienie.
 • Przykryj i zabezpiecz pobliskie meble: Staraj się zabezpieczyć meble lub przedmioty w pobliżu, ponieważ wszelkie podmuchy wiatru mogą spowodować, że farba znajdzie się w najmniej pożądanych miejscach.
 • Dobrze wstrząśnij farbą w sprayu przed użyciem: Aby malowanie natryskowe dało efekt gładkiej powierzchni, przed użyciem należy energicznie wstrząsnąć aerozolem.
 • Najpierw dobrze wyczyść i osusz powierzchnię: Aby uzyskać możliwie równe wykończenie bez zgrubień, konieczne jest usunięcie całego brudu i kurzu z malowanego obiektu.
 • Najpierw wykonaj test: Przed rozpoczęciem malowania ważne jest, aby wypróbować spray. Dlatego wskazane jest wykonanie testu, aby dostosować ciśnienie, którego zamierzasz użyć.

Możesz również skorzystać z poniższych wskazówek: Małe balkony: jak je udekorować i jak najlepiej je wykorzystać

Jak malować farbą w sprayu

Teraz, gdy znasz już wszystkie środki ostrożności, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem pracy z farbą w sprayu, wykonaj pracę krok po kroku, a Twój kolejny projekt zakończy się sukcesem. Pamiętaj, że możesz malować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ale zawsze upewnij się, że masz doskonałą wentylację.

1. Rozpocznij malowanie natryskowe od energicznego wstrząśnięcia puszką

Należy potrząsać farbą w sprayu przez kilka minut, aby wychodziła równomiernie i bez rozpryskiwania. Potrząsaj szybko aerozolem przez 2 do 3 minut po tym, jak kulka mieszająca zacznie wydawać dźwięk.

2. Utrzymuj stałą pozycję puszki podczas malowania natryskowego

Staraj się trzymać puszkę z farbą w pozycji pionowej lub lekko pochylonej, tak aby farba wychodziła płynnie bezpośrednio w kierunku do obiektu. Nigdy nie naciskaj opryskiwacza trzymając puszkę poziomo, ponieważ w ten sposób farba nie wyjdzie prawidłowo.

3. Spryskaj delikatnie

Aby uzyskać doskonałe wykończenie, Malowanie natryskowe należy wykonywać z odległości od 25 do 30 centymetrów. Jest to niezbędne, ponieważ jeśli wciśniesz zawór z mniejszej odległości, bardziej prawdopodobne jest, że farba zacznie kapać. Jeśli zrobisz to z większej odległości, farba ulegnie rozproszeniu.

4. Nakładaj cienkie warstwy

Wykonuj szybkie ruchy, nakładając cienką warstwę farby od jednego końca przedmiotu do drugiego. Zacznij przysuwać puszkę poziomo, starając się być tak dokładnym, jak to możliwe. Następnie spryskaj pionowo.

Malowanie natryskowe
Spraye należy nakładać równomiernie i według określonych wzorów, aby nie pozostawiać śladów i jednolicie pokryć całą powierzchnię.

5. Pozostaw farbę w sprayu do wyschnięcia

Po nałożeniu warstwy poziomej i pionowej pozostaw obiekt do wyschnięcia na 15 minut. Jeśli to konieczne, nałóż kolejną cienką warstwę w ten sam sposób. Z pewnością będzie to konieczne do pełnego pokrycia powierzchni.

6. Wyczyść zawór

Po zakończeniu malowania odwróć puszkę z farbą i naciśnij zawór lub przycisk, aż zacznie wydobywać się tylko gaz. Zapewni to, że podczas przechowywania, nie zastygną w głowicy żadne pozostałości.

Wypróbuj malowanie natryskowe!

Farba w sprayu to świetny sposób, który można wykorzystać do nieskończonej liczby prac rzemieślniczych lub domowych, od renowacji starego mebla po tworzenie dzieła sztuki na płótnie lub ścianie.

To zadanie nie tylko dla młodych ludzi. Wszyscy możemy robić niesamowite rzeczy za pomocą farby w sprayu. Więc puść wodze fantazji!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.