Najważniejsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Najbardziej skutecznymi środkami zapobiegawczymi przeciwko COVID-19 są mycie rąk i trzymanie się z dala od miejsc epidemii. Jeśli uważasz, że masz jakieś objawy tej choroby, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.
Najważniejsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

W obecnej sytuacji znajomość środków zapobiegawczych rozwojowi choroby COVID-19 jest niezwykle istotną kwestią. Obecnie obserwujemy epidemię koronawirusa. Wirus ten, również określany jako COVID-19 (błędnie!), atakuje kraje na całym świecie.

Od grudnia 2019 r., kiedy to wykryto pierwsze przypadki jego obecności w Chinach, wirus szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Wiele osób się boi. Ponadto spora liczba ludzi została nawet poddana kwarantannie lub wręcz odizolowana, aby zapobiec zarażaniu innych.

Analogicznie wiele osób wychodzi na ulice tylko w maskach na twarz. Ogólnie rzecz biorąc, choroba COVID-19 wywołała strach na całym świecie. W wielu miastach i całych krajach zostały już wdrożone w życie ścisłe i precyzyjne protokoły kwarantanny.

Jednak wiele informacji na temat tego wirusa dostępnych w mediach jest mocno zniekształconych. Coraz trudniej jest odróżnić fakty od fikcji. Ważne kwestie, jak środki zapobiegawcze, czas inkubacji i sposób przenoszenia się wirusa giną w otoczeniu mnóstwa fałszywych przekonań.

Kichanie do chusteczki

Ogólnie rzecz biorąc chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus SARS-CoV-2 przenoszony przez bliski kontakt między ludźmi oraz przez aerozole oddechowe wytwarzane przez kaszel lub kichanie.

W dużym skrócie, najbardziej skutecznymi środkami zapobiegawczymi przeciwko COVID-19 są mycie rąk i trzymanie się z dala od miejsc epidemii. Jeśli uważasz, że masz jakieś objawy tej choroby, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci nieco bliżej środki i metody zapobiegawcze pozwalające zredukować tempo rozprzestrzeniania się choroby koronawirusowej. Zapraszamy do lektury!

Pierwszy i podstawowy środek zapobiegawczy chorobie COVID-19: unikaj zainfekowanych rejonów

Chociaż wirus rozprzestrzenia się coraz bardziej na całym świecie, to jednak istnieją obecnie obszary z większą liczbą przypadków niż inne. Są to tak zwane obszary podwyższonego ryzyka, w których istnieje większe prawdopodobieństwo zarażenia. Na przykład północne Włochy są jednym z nich.

Kluczową sprawą będzie więc trzymać się po prostu z dala od zainfekowanych osób. Chociaż wydaje się to prostym zadaniem, to w rzeczywistości wcale takim jednak nie jest.

Choroba COVID-19 ma okres inkubacji trwający średnio sześć dni. Również służby zdrowia zaczynają mieć coraz więcej pracy, ponieważ ludzie biorą testy diagnostyczne jeśli tylko mogą.

Jak uchronić się przed koronawirusem?

To sprawia, że kontakt z osobami, które nie wiedzą, że są zarażone, jest nieunikniony. Zaleca się jednak unikanie przebywania w pobliżu osób z objawami choroby, nawet jeśli nadal nie wiedzą one, czy są zarażone koronawirusem, czy tez nie.

Ponadto rozsądnym rozwiązaniem będzie unikanie zatłoczonych miejsc. Jednak to do urzędników służby zdrowia w każdym kraju należy zaplanowanie odpowiednich działań, w tym odwołanie imprez lub aktywności zawodowych o podwyższonym stopniu ryzyka.

Ale jednak pierwszym i podstawowym zaleceniem jest omijanie osób z objawami choroby COVID-19.

Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości

Naukowcy twierdzą, że wirus może przenosić się na odległość około półtora do dwóch metrów. Dlatego też zalecamy trzymanie się w odstępie co najmniej dwóch metrów od innych ludzi. Zwłaszcza jeśli Ty masz jakiekolwiek objawy choroby. Nawet we Włoszech ten środek jest nieoficjalnym standardem postępowania.

Musisz często i dokładnie myć ręce

Mycie rąk jest jednym z najbardziej podstawowych i pomocnych środków zapobiegawczych w przypadku każdej infekcji. Jest to szczególnie ważne po wizycie w toalecie publicznej, kichaniu lub kaszlu (i oczywiście w przypadku kontaktu z chorym).

Mycie rąk jako ochrona przez COVID-19

I chociaż wystarczy zazwyczaj umyć ręce mydłem i wodą, to możesz również użyć specjalnego środka dezynfekującego do rąk.

Kiedy kichasz lub kaszlesz, ważne jest, aby zakryć nos i usta. Najlepiej powinieneś to zrobić za pomocą chusteczki. Poza tym musisz ponownie umyć dłonie. Ale ogólnie rzecz biorąc mycie rąk jest najlepszym środkiem zapobiegającym przed zakażeniem chorobą COVID-19.

Przeczytaj również: Domowe mydło do higieny intymnej

Skontaktuj się ze służbami ratunkowymi w razie potrzeby

Jeśli miałeś kontakt z zarażoną osobą i zacząłeś mieć objawy typowe choroby COVID-19, nie wahaj się skontaktować ze służbami ratunkowymi. Objawami ostrzegawczymi są kaszel, częste kichanie, duszności i gorączka.

Musisz jednak pamiętać, że panuje obecnie wysoki stopień zagrożenia, wręcz alarmowy. A to oznacza, że usługi i instytucje opieki zdrowotnej stają się przeciążone. Dlatego też koniecznie skonsultuj się z nimi tylko wtedy, gdy naprawdę uważasz, że możesz być zarażony.

Nie ma specjalnych środków ostrożności dotyczących postępowania z żywnością lub zwierzętami. Ważne jest jednak to, aby być na bieżąco informowanym o nowościach dotyczących COVID-19. Wynika to z tego, że dosłownie każdego dnia wprowadzane są nowe środki i zalecenia.

Najlepsze środki zapobiegawcze przeciwko chorobie COVID-19

Jak wyjaśniliśmy już wcześniej w tym artykule, najlepszymi środkami zapobiegawczymi są częste mycie rąk i trzymanie się z dala od obszarów potencjalnego zakażenia. Jeśli widzisz na przykład osobę z objawami takimi jak kaszel, idealną rzeczą jest zachowanie bezpiecznej odległości minimum dwóch metrów.

Pamiętaj także, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz charakterystyczne objawy dla tej choroby. Podobnie, jeśli podejrzewasz, że mogłeś zostać zarażony, powinieneś odizolować się, aby uniknąć zarażenia innych ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.