Najlepsze naturalne środki udrażniające drogi oddechowe
Zakatarzony nos i zatkane drogi oddechowe to najczęściej nie jest bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, ale za to dość mocno uprzykrzające życie. W tym artykule przedstawimy najlepsze naturalne środki udrażniające drogi oddechowe.
Problemy z oddychaniem, na które nie pomagają żadne leki? Wiele osób się z tym zmaga. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się naturalne środki udrażniające drogi oddechowe.
Drogi oddechowe
Na układ oddechowy człowieka składają się: jama nosowa, gardło, krtań, tchawica, oskrzela i płuca. Te ostatnie są odpowiedzialne za wymianę gazów oraz eliminację toksycznych substancji i patogenów, które wdychamy wraz z powietrzem.
Niestety z oddychaniem wiąże się szereg niebezpieczeństw, a to ze względu na szkodliwe cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Mogą one zaburzać pracę naszych dróg oddechowych lub nawet zatruwać ciało.
Większe cząsteczki zatrzymywane są przez włosy i śluz w nosie oraz w drogach oddechowych. Jednakże ruch rzęsek nie zawsze jest na tyle silny, by skutecznie usunąć wszystkie szkodliwe cząsteczki, co powoduje zatory.
Przeczytaj także: Krwawienie z nosa: poznaj jego przyczyny?
Zatory te utrudniają oddychania, powodują uczucie duszności, a nawet poważniejsze problemy takie jak niewydolność oddechowa.
Istnieje kilka metod leczenie dróg oddechowych za pomocą lekarstw, ale dla organizmu leki nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Tutaj przedstawimy naturalne substancje, które mogą mieć podobną skuteczność.
Najlepsze naturalne środki udrażniające drogi oddechowe
Poniżej przedstawiamy kilka zabiegów, które przynoszą ulgę przy zatorach. Wybierz ten, który podoba Ci się najbardziej i poczuj ulgę.
Zabieg #1: Eukaliptus
Eukaliptus to świetny środek udrażniający drogi oddechowe. Podgrzewaj wodę i jak się już zagotuje, to zdejmij z ognia i dodaj garść liści eukaliptusa.
Dzięki inhalacji podanym roztworem poczujesz ulgę już po 10 minutach. Natomiast, kiedy będziesz kładła się spać, to ułóż liście eukaliptusa na poduszce w taki sposób, abyś przy obróceniu głowy mogła wdychać ich aromat.
Ten sposób pomoże usunąć Ci zatory w drogach oddechowych. Dodatkowo eukaliptus może także załagodzić objawy astmy.
Zabieg #2: Sosna
Igły oraz szyszki sosny pomagają uporać się z zatkanymi drogami oddechowymi. Gotuj je w 5 litrach wody przez 5 minut, następnie wlej do miski i inhaluj się przez 10 minut.
Zabieg #3: Kora i Marc (alkohol)
Kolejny efektywny sposób na udrożnienie dróg oddechowych. Będziesz potrzebować dwa kubki trzech różnych typów kory: dębu, dębu ostrolistnego oraz sosny.
Zagotuj na wolnym ogniu 5 litrów alkoholu marc i dodaj korę. Niech gotuje się przez 10 minut. Odstaw z ognia i dodaj szczyptę rozmarynu oraz pokrzywy. Pozostaw aż się schłodzi.
Wymieszaj 2 łyżki stołowe tego roztworu z mlekiem i pij przed pójściem spać oraz przed śniadaniem. W ten sposób wyeliminujesz zatory dróg oddechowych.
Zabieg #4: Mięta
Mięta ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, a do tego świetnie sprawdza się w likwidowaniu zatorów dróg oddechowych. Wystarczy zalać łyżkę stołową mięty liści wrzącą wodą i zostawić na kilka minut.
Następnie pij 2-3 szklanki tego roztworu każdego dnia lub wkrapiaj po 3 krople do swoich nozdrzy.
Zabieg #5: Cytryna
Ciepły sok z cytryny pomaga na wiele schorzeń: grypę, zapalenie gardła i problemy z drogami oddechowymi. Możesz także płukać gardło co dwie godziny, mieszając sok ze szklanką gorącej wody.
Zabieg #6: Aloes
By nie męczyć się z katarem w nocy, dodaj po prostu kilka kropel żelu z aloesu do nosa. Zobaczysz, jakie to efektywne.
Zabieg #7: Mieszanka
Mieszanka ta nie tylko łagodzi zatory, ale także leczy przeziębienia. Podgrzej szklankę oleju migdałowego i wymieszaj z połową łyżki stołowej oleju miętowego. Następnie wymasuj otrzymanym roztworem plecy oraz klatkę piersiową.
Poza tym powinnaś być dobrze opatulona i pić dużo gorącej herbaty miętowej.
Zabieg #8: Cebule
To jedna z chińskich metod, która pozwala usunąć zatory w mgnieniu oka: posiekaj i podsmaż 5 dużych cebul. Polej olejem warzywnym i umieść w ciepłym piekarniku, który został wyłączony pół godziny wcześniej.
Następnie umieść je w torbie flanelowej, rozmasuj na klatce piersiowej oliwę z oliwek i przyłóż na 30 minut okład z cebuli.
Zabieg #9: Czosnek na długoterminowe leczenie
Aby pozbyć się zatorów w drogach oddechowych na długi czas, powinnaś spożywać dwa ząbki czosnku trzy razy w tygodniu. Twój nos będzie Ci za to wdzięczny.
Zabieg #10: Lód
Tak…wydawać się to może nieco absurdalne, ale jest skuteczne. Dodaj kilka kostek lodu do wody, a następnie zanurz w tak schłodzonej wodzie swój nos aż zdrętwieje. Gotowe!
Zapobieganie
Mamy nadzieję, że artykuł ten okaże się dla Ciebie przydatny i na sam koniec chcemy dać Ci jeszcze parę wskazówek, jak możesz zapobiegać schorzeniem dróg oddechowych:
- Nie pal: Toksyczne substancje uwalniane podczas palenia nie tylko wpływają na skórę i usta, ale także sprzyjają gromadzeniu się płynów w płucach i osłabiają układ odpornościowy, prowadząc do pojawiania się wielu chorób.
- Staraj się nie być biernym palaczem: Staraj się uciekać od dymu papierosowego. Pamiętaj, że jest on szkodliwy dla Twojego zdrowia, nawet jeśli nie sama palisz.
- Unikaj nagłych zmian temperatury: Ubieraj się właściwie wieczorami i kiedy pada. Nie sieć bezpośrednio naprzeciw klimatyzacji, kiedy pracujesz. Dbaj o swoje płuca.
- Unikaj produktów chemicznych i innych substancji powodujących alergie.
- Szczep się: To ważne, zwłaszcza dla dzieci i starszych.
Dbaj o swoje zdrowie i utrzymuj układ oddechowy w świetnej formie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Baughn, J. (11 de mayo de 2023). Warm-mist versus cool-mist humidifier: Which is better for a cold?. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/expert-answers/cool-mist-humidifiers/faq-20058199
- Harvard Medical School. (11 de abril de 2023). Don’t let decongestants squeeze your heart. https://www.health.harvard.edu/heart-health/dont-let-decongestants-squeeze-your-heart
- Johnson, D., Mead, R., Kennelty, K., & Hahn, D. (2018). Menthol Cough Drops: Cause for Concern?. Journal of the American Board of Family Medicine, 31(2), 183–191. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29535234/
- MedlinePlus. (19 de julio de 2021). Stuffy or runny nose – adult.
https://medlineplus.gov/ency/article/003049.htm - MedlinePlus. (31 de octubre de 2022). Humidifiers and health. https://medlineplus.gov/ency/article/002104.htm
- Paul, I. M., Beiler, J. S., King, T. S., Clapp, E. R., Vallati, J., & Berlin Jr, C. M. (2010). Vapor rub, petrolatum, and no treatment for children with nocturnal cough and cold symptoms. Pediatrics, 126(6), 1092-1099. https://publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/126/6/1092/64998/Vapor-Rub-Petrolatum-and-No-Treatment-for-Children?redirectedFrom=fulltext
- Phung, R. E., & Rosen, D. (7 de julio de 2023). How Do Nasal Strips Work?. Sleep Foundation. https://www.sleepfoundation.org/snoring/how-do-nasal-strips-work
- Silva H. (2020). Current Knowledge on the Vascular Effects of Menthol. Frontiers in Physiology, 11, 298. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7154148/
- Scarborough, A., Scarborough, O., Abdi, H., & Atkins, J. (2021). Steam inhalation: More harm than good? Perspective from a UK burns centre. Burns, 47(3), 721–727. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7456299/
- Schenkel, E. J., Ciesla, R., & Shanga, G. M. (2018). Effects of nasal dilator strips on subjective measures of sleep in subjects with chronic nocturnal nasal congestion: a randomized, placebo-controlled trial. Allergy, Asthma, and Clinical Immunology, 14, 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6109978/
- U. S. Food and Drug Administration. (5 de octubre de 2023). Is Rinsing Your Sinuses With Neti Pots Safe?. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/rinsing-your-sinuses-neti-pots-safe
- Vicks. (s. f.). FAQS Vapo. Consultado el 5 de noviembre de 2023. https://vicks.com/en-us/safety-and-faqs/faqs/vicks-vaporub-faq
- Wise, P. M., Breslin, P. A., & Dalton, P. (2012). Sweet taste and menthol increase cough reflex thresholds. Pulmonary Pharmacology & Therapeutics, 25(3), 236–241. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4638412/