Nadwrażliwość emocjonalna - efekt uczuciowej gąbki
Cechuje cię nadwrażliwość emocjonalna? Twoi bliscy i znajomi uważają, że w wielu przypadkach twoje reakcje są przesadzone? Jeśli tak jest, masz problem, który uniemożliwia ci szczęśliwe i harmonijne życie. Zbytnio przejmujesz się uczuciami innych i pochłaniasz wszystkie emocje, jakie do ciebie docierają, zarówno te dobre, jak i te negatywne.
Należysz więc do grona kobiet cierpiących na nadwrażliwość emocjonalną. Takie osoby cechuje silna empatia, a co za tym idzie również ogromna wrażliwość na uczucia innych. Wrażliwe osoby każdą sytuację, każdy problem przeżywają znacznie silniej niż osoby z ich otoczenia.
Dzieje się tak, ponieważ odczuwają one wszystkie emocje do granic możliwości. Takie osoby nie są po prostu smutne – ich smutek jest gigantyczny – albo szczęśliwe. Nie jest to jednak zwyczajne szczęście, lecz autentyczna euforia.
W odniesieniu do uczuć nie istnieją dla nich półśrodki. Być może dzieje się tak dlatego, że chłoną one absolutnie wszystkie uczucia, nawet te, które tak naprawdę wcale do nich nie należą.
Nadwrażliwość a ogromny ból emocjonalny
Jeśli cechuje cię nadwrażliwość, prawdopodobnie nieraz zbierałaś oklaski za swoją ogromną empatię, ponadprzeciętną zdolność do słuchania innych i służenia dobrą radą osobom z twojego otoczenia.
Osoby te jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że ty bardzo cierpisz z powodu swojej nadwrażliwości. Niczym gąbka chłoniesz nie tylko swoje emocje, ale również uczucia otaczających cię ludzi, bez względu na łączący cię z nimi stopień zażyłości.
Na przykład, gdy znajdujesz się w obecności znajomego, któremu niedawno zmarł ktoś bliski, odczuwasz jego ból jakby tobie samej przydarzyła się ta tragedia. W 100% podzielasz jego ból i cierpienie.
Taka sytuacja nie byłaby zła, gdybyś nie była stale narażona na działanie silnych emocji. Każdy, kogo na co dzień spotykasz, transmituje ci swoją energię, która niestety w większości przypadków jest negatywna. To nie twoja wina, że jesteś bardziej wrażliwa niż reszta otoczenia.
Pamiętaj jednak, że taka cecha jest bardzo szlachetna, ale również jest przyczyną wielkiego bólu i cierpienia.
Przeczytaj koniecznie: Uzależnienie emocjonalne – 5 największych dylematów
Główne cechy emocjonalnej gąbki
Nadszedł moment, abyś sprawdziła, czy rzeczywiście cechuje cię nadwrażliwość emocjonalna i czy nasz problem z prawidłowym przetwarzaniem uczuć, które napływają do ciebie każdego dnia od otaczających cię osób.
Przyjrzyj się dokładnie swojemu zachowaniu i oceń, czy przejmujesz się tym, co się dzieje wokół ciebie znacznie bardziej niż pozostali.
- Czujesz się inna od reszty otaczających cię osób. Wiesz, że odczuwasz emocje oraz doświadczasz różnych uczuć z większą siłą niż reszta twoich bliskich i znajomych.
- Do każdego problemu podchodzisz bardzo personalnie. Nie ma znaczenia, kto ma problem, identyfikujesz się z tą osobą, jakbyś ty sama miała kłopot.
- Stres, lęk, zmęczenie są trwałymi elementami twojego życia. Nie masz wpływu na to, co dzieje się z twoim ciałem. Taka już jesteś. Emocje i uczucia innych są częścią twojej osobowości i zadręczasz się nimi, jakby chodziło o twoje własne życie.
- Potrafisz obserwować siebie i swoje uczucia. Twoja nadwrażliwość pozwala ci na przeprowadzanie autoanalizy, dzięki czemu jesteś w stanie lepiej poznać siebie i swoją psychikę.
- Należysz do osób o bardzo silnie rozwiniętej empatii. Jesteś w stanie z łatwością wczuć się w sytuację innych osób i postrzegać ją jak swoją własną.
- Nie przejmujesz się słowami krytyki. Jednak mimo ich usilnego odrzucania, zawsze kończysz roniąc łzę z ich powodu.
Jeśli emocje nie są twoje, uwolnij się od nich!
Jeśli powyższa analiza uzmysłowiła ci, że jesteś emocjonalną gąbką i cechuje cię nadwrażliwość, masz problem: w sytuacjach, które u innych nie budzą większych emocji, ty reagujesz w sposób przesadzony.
Wyobraź sobie, że jedziesz autobusem lub znajdujesz się w poczekalni u lekarza. Obok ciebie siada nieznajoma osoba. Jeśli widzisz, że jest ona bardzo smutna albo odczuwasz, że wyraźnie się czymś martwi, ty – wcale nie chcąc tego – również zaczynasz pogrążać się w smutku.
Udziela ci się nastrój osób, które spotykasz na swojej drodze. Nie istotne, czy kogoś nasz, czy nie.
Problem pojawia się, gdy twoja nadwrażliwość na problemy innych zaczyna negatywnie wpływać na twoje codzienne życie. Jeśli nie jesteś w stanie oczyścić się z cudzych emocji, zaczynasz je w sobie gromadzić i nasiąkasz nimi jak gąbka wodą.
Powinnaś nauczyć się prawidłowo przetwarzać uczucia i emocje, w przeciwnym razie może skończyć się to dla ciebie tragicznie. Osoby, które bezgranicznie oddają się innym, z czasem tracą szacunek dla samych siebie i zapominają o tym, że są równie ważne jak cała reszta, której tak usilnie chcą pomóc.
Przeczytaj koniecznie: Negatywni ludzie – 6 typów, których lepiej unikać
Dbaj o swoje zdrowie
Kiedy uświadomisz sobie swój problem nadwrażliwości emocjonalnej, powinnaś rozpocząć ciężką pracę nad umiejętnością prawidłowego przetwarzania uczuć i emocji. Empatia nie jest przecież złą cechą, nadwrażliwość też nie.
Jednak jeśli cechy te prowadzą cię na skraj rozpaczy i goryczy, należy nauczyć się nimi odpowiednio kierować.
Pochłanianie emocji a ich odczuwanie to dwa zupełnie odmienne zagadnienia. Różnica między nimi właśnie nie raz umyka nam spod kontroli. Kiedy przestajemy je rozróżniać, nie jesteśmy z stanie zapanować nad równowagą w naszym życiu.
Dlatego też, jeśli czujesz się przeciążona cudzymi emocjami i problemami, nie trać czujności i spróbuj ponownie zacząć kontrolować swój organizm. Musisz nauczyć się chronić samą siebie przed cudzymi emocjami.
Potrafisz odczuwać to, co inni, ale powinnaś również zadbać o to, by nie przetrzymywać tych negatywnych emocji w swoim wnętrzu.
Na zakończenie
Aby komuś współczuć, nie musisz brać odpowiedzialności za jego emocje, smutki, problemy, ból… Jeśli połączysz je ze swoimi własnymi, tworzy się bagaż, którego z czasem nie będziesz w stanie udźwignąć. Wtedy wybuch prawdziwych emocji będzie nieuchronny.
Dołóż wszelkich starań, aby trzymać się z dala od negatywnych ludzi. Wręcz przeciwnie – otaczaj się tylko tymi, którzy zarażają swoim optymizmem i dobrym humorem. W ten sposób będziesz pochłaniać mnóstwo pozytywnej energii i unikniesz nasiąkania destrukcyjnymi dla twojego organizmu złymi emocjami.
Czasem jednak nie da się uniknąć osób negatywnie nastawionych do życia i emitujących wyłącznie narzekanie i rozgoryczenie.
W takim przypadku zrób wszystko, by jak najszybciej „wycisnąć’ swoją emocjonalną gąbkę do ostatniej kropli i uwolnić się od złych emocji. Po prostu wyrzuć je z siebie. Nie ważne w jaki sposób, ważne żeby znalazły jakiekolwiek ujście.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Listou Grimen H, Diseth ??ge. Sensory Processing Sensitivity: Factors of the Highly Sensitive Person Scale and Their relationships to Personality and Subjective Health Complaints. Percept Mot Skills. 2016;
- Rizzo-Sierra C V, Leon-S ME, Leon-Sarmiento FE. Higher sensory processing sensitivity, introversion and ectomorphism: New biomarkers for human creativity in developing rural areas. J Neurosci Rural Pract. 2012;
- Aron EN, Aron A, Jagiellowicz J. Sensory Processing Sensitivity: A Review in the Light of the Evolution of Biological Responsivity. Personal Soc Psychol Rev. 2012;