Nadprodukcja wydzieliny w gardle

Śluz w gardle może być wynikiem czegoś złożonego, jak na przykład alergia lub choroba, ale może także być po prostu reakcją na jakiś zły nawyk. Dowiedz się więcej, jak możesz temu zaradzić.
Nadprodukcja wydzieliny w gardle

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2020

Nadprodukcja wydzieliny w gardle jest bardzo częstym, ale irytującym objawem, szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym. Zwykle jest to stan tymczasowy, ale może znacznie podrażnić drogi oddechowe.

Produkcja śluzu jest mechanizmem obronnym naszego układu odpornościowego. Pozwala nam chronić się przed bakteriami i innymi mikroorganizmami. Jest to dość niespecyficzna odpowiedź.

Nadprodukcja wydzieliny w gardle może pojawić się z wielu bardzo różnych przyczyn, od palenia papierosów po powszechne alergie. Jednak chociaż jest to bardzo nieprzyjemny stan, który zdarza się praktycznie każdemu, niewielu z nas wie, jak temu zaradzić.

Dlatego też w tym artykule wyjaśnimy główne przyczyny, przez które dana osoba może mieć nadmiar wydzieliny w gardle. Powiemy Ci również o kilku prostych sposobach na pozbycie się go.

Skąd bierze się nadprodukcja wydzieliny w gardle?

Jak wspomnieliśmy powyżej, wydzielina może się rozwijać z wielu różnych przyczyn.

Po pierwsze, może ona pochodzić z nozdrzy tylnych. W tym przypadku śluz rozwija się w nosie i ostatecznie schodzi do gardła. Wydzielina w nosie pojawia się natomiast z powodu stanów takich jak nieżyt nosa lub zapalenie zatok.

Nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa, które może być alergiczne lub niealergiczne. Jest to bardzo powszechne u osób uczulonych na pyłki lub cierpiących na przeziębienie.

Nadprodukcja wydzieliny w gardle

Zapalenie zatok jest stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Są to wgłębienia w naszej czaszce, które znajdują się obok nozdrzy. Śluz w gardle często występuje, gdy w zatokach pojawia się infekcja wirusowa lub bakteryjna.

Może to być także spowodowane odchyleniem przegrody nosowej. Ten powód jest bardzo powszechny, podobnie jak stany alergiczne i palenie papierosów.

Tak – palenie jest jedną z głównych przyczyn nadprodukcji wydzieliny w gardle. Wynika to z faktu, że tytoń jest substancją toksyczną, która stale podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych. Dlatego możesz się pozbyć wydzieliny tylko wtedy, gdy przestaniesz palić.

Zauważ także, że każdy rodzaj infekcji może powodować nadprodukcję wydzieliny w gardle. Najczęstsze z nich to zapalenie migdałków, zapalenie gardła, a nawet zapalenie oskrzeli. Ciało reaguje, wytwarzając wydzielinę, aby zapobiec namnażaniu się mikroorganizmów i pogorszeniu infekcji.

Jak zmniejszyć ilość wydzieliny w gardle?

Nie musisz uciekać się do stosowana leków zmniejszających ilość śluzu w gardle. Wiele prostych środków może pomóc złagodzić objawy albo całkowicie je wyeliminować.:

  • Staraj się być w wilgotnym otoczeniu. Aby to zrobić, spróbuj używać nawilżacza powietrza lub przebywaj w pobliżu dużego akwenu.
  • Pij dużo płynów.
Kobieta pije wodę
  • Spróbuj płukać gardło wodą z solą. Pomaga to lekko oddzielić wydzielinę od ścian gardła. Możesz także wypróbować krople do nosa.
  • Aby uniknąć podrażnienia gardła, zaleca się wentylację domu lub pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Możesz także wybrać się na spacer po niezanieczyszczonych miejscach na łonie natury, z dala od samochodów i dymu.
  • Oczywiście, bardzo ważne jest wyeliminowanie tytoniu, ponieważ jest on drażniący i jest jedną z głównych przyczyn, które powodują nadmiar wydzieliny w gardle.
  • Innym zaleceniem jest utrzymywanie znacznie podwyższonej głowy podczas snu. Możesz użyć dwóch poduszek lub koca, aby nieco unieść głowę. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się śluzu w gardle.

Wniosek

Wydzielina w gardle jest bardzo nieprzyjemną sytuacją, ale także dość powszechną. Może to być spowodowane alergią, chorobą lub po prostu reakcją na niezdrowy nawyk.

Tak czy inaczej, unikaj połykania wydzieliny. Wydmuchaj nos, jeśli cierpisz na przeziębienie lub przekrwienie błony śluzowej nosa. Jeśli tego nie zrobisz, cały śluz z tego miejsca może przenieść się w kierunku gardła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.