Nadciśnienie krwi - 5 naturalnych lekarstw
Nadciśnienie krwi zwykle dotyka starszych ludzi, a jego przyczyny są wynikiem szkodliwych nawyków lub cichych niszczycieli, takich jak stres, nadwaga lub częste spożywanie alkoholu i soli.
Chociaż można temu zapobiec zawsze istnieje ryzyko zachorowania. Aby leczyć nadciśnienie krwi warto sięgać po naturalne, domowe środki zaradcze. Poznaj najskuteczniejsze z nich!
Czym jest nadciśnienie krwi?
Znamy je również jako nadciśnienie tętnicze. Jest to wzrost poziomu ciśnienia w krążeniu krwi przez naczynia krwionośne. Prędkość krwi jest wyższa niż ta sugerowana, co powoduje poważne problemy z krążeniem.
Nadciśnienie krwi jest związane również z tak zwanym złym cholesterolem (LDL) i zwykle zaczyna być problemem po 55. roku życia.
Aby temu zapobiec, zaleca się sprawdzenie historii lekarskiej rodziny, ponieważ genetyka odgrywa decydującą rolę w pojawianiu się tej choroby.
Przeczytaj także artykuł: Zły cholesterol – dieta kontrolująca cholesterol (LDL)
Jakie są objawy nadciśnienia?
Do najczęstszych objawów nadciśnienia należą:
- Nudności i wymioty
- Zawroty głowy
- Zaczerwienienie twarzy
- Niewyraźne widzenie
- Ból w klatce piersiowej
- Ból głowy
Zawsze najlepszą alternatywą będzie wykonanie pomiaru, aby pozbyć się wątpliwości dotyczących jakichkolwiek niespotykanych dotąd objawów. Urządzenie używane do pomiaru ciśnienia znane jest jako tensometr.
Przyrząd obrazuje wysokość skurczowego ciśnienia krwi (ciśnienie krwi w tętnicach) i ciśnienia rozkurczowego (liczba uderzeń serca).
Uzyskany wynik należy skonsultować z lekarzem, aby go przeanalizował i wskazał odpowiednią ścieżkę leczenia.
Na nadciśnienie tętnicze nie ma lekarstwa, więc profilaktyka jest kluczowa. Aby go uniknąć, zaleca się znaczne zmniejszenie spożycia soli i wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Praktyki te znacznie poprawiają wydolność sercowo-naczyniową.
Zaleca się również zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce. Z drugiej strony konsumpcja tytoniu i alkoholu musi zostać wyeliminowana lub przynajmniej mocno zredukowana.
Naturalne środki leczące nadciśnienie krwi
Naturalne środki są zawsze dobrym rozwiązaniem w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Jest to bardzo ważne, ponieważ objawy zwykle pojawiają się bez ostrzeżenia.
Osoba, która miała problem z nadciśnieniem krwi, powinna zawsze mieć pod ręką coś, co je zwalcza. Niektóre z tych środków to:
1. Czosnek
Czosnek może obniżyć ciśnienie krwi aż o 8%. Ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają poprawić kondycję skóry, ale również funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki niemu możesz przygotować różne domowe medykamenty.
- Zaleca się codzienne spożywać czosnek w celu leczenia nadciśnienia krwi, dlatego najlepiej jest mieć pojemnik z obranym czosnkiem w lodówce.
- Zamiast połykać lub żuć ząbek czosnku, można go umieścić w szklance wody i pozostawić na noc.
- Tak przygotowaną wodę można mieszać z sokiem z cytryny i pić mieszankę na pusty żołądek. Pomoże to ustabilizować pH żołądka, a także przyczyni się do lepszego trawienia pokarmu.
2. Sok z cytryny z pietruszką
Należy wycisnąć sok z całej cytryny i dodać do niego posiekaną pietruszkę. Ten środek niweluje nadciśnienie tętnicze, ponieważ oba produkty działają jako środki moczopędne – eliminują zatrzymane płyny, które powodują nadciśnienie krwi.
Inną bardzo przydatną metodą jest spożywanie soku z cytryny w ciepłej wodzie rano na pusty żołądek.
3. Płatki owsiane
Jedzenie owsa może obniżyć poziom cholesterolu nawet o 5%, ale oprócz zwalczania nadciśnienia przyczynia się też do regulacji krążenia.
- Należy zagotować wodę, dodać owsiankę i pozostawić przygotowaną mieszankę do ostygnięcia. Codziennie należy przyjmować co najmniej jeden litr tej mikstury.
Zobacz też: Owies – 9 sposobów na zdrowe śniadanie
4. Magnez
Chlorek magnezu jest obecny w żywności takiej jak buraki lub orzechy. Wykorzystaj jego działanie w leczeniu nadciśnienia. Możesz go dostać również w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.
- Użyj 1 litra przegotowanej wody i dodaj 33 gramy chlorku magnezu (2 łyżki stołowe), a następnie wymieszaj.
- Zaleca się codzienne spożywanie małej szklanki roztworu na pusty żołądek.
- Ta metoda jest profilaktyczna, ponieważ niedobór tego minerału w organizmie zwiększa ryzyko nadciśnienia.
5. Buraki
Oprócz magnezu ta roślina należąca do rodziny szarłatowatych – znana nam jako burak – zawiera: potas, żelazo, sód, wapń, fosfor i cynk. Spożywanie buraków zawsze przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu.
Dzięki swoim cechom i smakowi ich konsumpcja jest prosta! Od dodania ich do sałatki do przygotowania koktajlu. Istnieje kilka sposobów włączenia buraków do diety, aby wykorzystać w pełni ich właściwości.
Na nadciśnienie krwi najlepiej jest spożywać sok z buraków na czczo. Wystarczy go zagotować, zblendować i wypić.
Nadciśnienie krwi może prowadzić do wielu komplikacji zdrowia, więc podejmij kroki, aby temu zapobiec! Twoje zdrowie leży w Twoich rękach!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Organizacion Mundial de Salud. (2015). OMS | Preguntas y respuestas sobre la hipertensión. Preguntas y Respuestas Sobre La Hipertensión.
- Piskorz, D. (2011). Hipertensión arterial. Salud(i)Ciencia. https://doi.org/10.2319/111211-702.1
- OMS, O. M. de la S. (2013). Información general sobre la hipertension en el mundo. Oms. https://doi.org/WHO/DCO/WHD/2013.2
- Consenso Latinoamericano sobre Hipertensión Arterial. (2000). Consenso Latinoamericano sobre Hipertensión Arterial. Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1002/dta.1860
- CINGOLANI, H. D., GIRONACI, M., VICARIO, A., MIATELLO, R., COSTA, M. de los A., BRANDANI, L., … PIZORNO, J. (2012). Hipertensión Arterial. Revista de Difusión de La Sociedad Argentina de Hipertensión ARterial. https://doi.org/10.1080/03067310802398872