6 możliwych przyczyn guzka na głowie

Przyczyny guzka na głowie są bardzo zróżnicowane i obejmują stany zapalne po gromadzenie się substancji pod skórą głowy. Zobaczmy jego najczęstsze etiologie.
6 możliwych przyczyn guzka na głowie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Guzek na głowie może przybierać różne formy i wynikać z różnych czynników. To rodzaj małej masy o różnej konsystencji i wielkości, która zwykle pojawia się stopniowo. Nawet jeśli powiększy się, nie zawsze wskazuje to na nowotwór złośliwy. Oto 6 możliwych przyczyn guzka na głowie.

Ludzką głowę pokrywa kilka warstw, w których znajdują się różnego rodzaju gruczoły, naczynia krwionośne i ścieżki nerwowe. Chronią ją również kości czaszki, które otaczają całą strukturę mózgu.

Obecności guzka na głowie zwykle nie towarzyszą inne objawy, dlatego u niektórych osób pozostaje on niezauważony przez długi czas. Jednak podczas dotykania skóry głowy można odczuwać dyskomfort. Jeśli zmiana utrzymuje się w czasie, jak najwcześniej powinien ocenić ją lekarz.

Częste przyczyny guzka na głowie

Guzek na głowie lub skórze czaszki często wywołuje niepokój. Jednak zmiany te zwykle nie stanowią zagrożenia, a większość z nich szybko ustępuje po leczeniu.

1. Uraz głowy

Bezpośrednie uderzenia w głowę często powodują pojawienie się grudek różnej wielkości. Z reguły wzrost objętości skóry głowy ma charakter zapalny. W związku z tym osoba dotknięta chorobą może odczuwać ból w obszarze uderzenia, wraz z bólami głowy i zaczerwienieniem w okolicy.

Podobnie silne uderzenia w głowę wiążą się z większymi guzami i krwawieniem. Badania potwierdzają, że w łagodnych urazach czaszki często obserwuje się krwiak bez złamania czaszki. To nic innego jak nagromadzenie krwi między skórą a kośćmi głowy.

Guzki od lekkich do umiarkowanych uderzeń zwykle znikają samoistnie po kilku dniach. Jednak zaleca się stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych w celu złagodzenia objawów.

W przypadku ciężkiego urazu z utratą przytomności należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

2. Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to stan charakteryzujący się nadmierną produkcją łoju przez gruczoły skórne. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn guzka na głowie, któremu często towarzyszy białawy strup i łupież. Ponadto u niektórych osób może wystąpić swędzenie i zaczerwienienie.

Badania wskazują, że najbardziej dotkniętym obszarem jest skóra głowy, ze względu na dużą liczbę gruczołów łojowych. Jednak może również wpływać na brwi, nos, klatkę piersiową i powieki. Obszar wokół guzka jest zwykle miękki i bolesny w dotyku.

Diagnozę łojotokowego zapalenia skóry stawia lekarz specjalizujący się w dermatologii. Leczenie zwykle obejmuje stosowanie szamponów keratolitycznych i przeciwgrzybiczych oraz miejscowych kortykosteroidów.

Dermatitis seborreica en la ceja.
Nie tylko skóra głowy jest podatna na łojotokowe zapalenie skóry, ale także okolice brwi.

3. Tłuszczaki i torbiele łojowe

Lipoma to mały, łagodny guz tłuszczowy, który tworzy się między skórą a tkanką mięśniową. Często występuje z tyłu głowy, na kończynach i klatce piersiowej. Ten typ zmiany może być bezbolesny lub może mu towarzyszyć dyskomfort, co wskazuje na konieczność chirurgicznego usunięcia.

Z kolei torbiel łojowa występuje jako guzek na głowie zawierający płyn tłuszczowy, wynikający z niedrożności przewodu mieszkowego z różnych przyczyn. Mogą powodować dyskomfort podczas szczotkowania włosów, a jeśli pojawia się ból, zwykle oznacza to infekcję torbieli.

4. Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to zwykle rzadki stan na skórze głowy i zwykle wiąże się z infekcją mieszków przez bakterie lub grzyby. Może powodować ropną wydzielinę.

Podobnie osoba dotknięta chorobą może odczuwać swędzenie i tkliwość w okolicy. W większości przypadków guzy te znikają szybko po rozpoczęciu leczenia. Leczenie zapalenia mieszków włosowych obejmuje leki przeciwgrzybicze i antybiotyki.

5. Reakcja alergiczna

Reakcje alergiczne na skórze zwykle przybierają postać pokrzywki. Charakteryzuje się pojawieniem się czerwonych plam, guzków, bąbli i intensywnego swędzenia. Pod tym względem alergia na produkty do włosów jest jedną z częstych przyczyn guza na głowie.

Leczenie ma na celu zmniejszenie nadmiernej odpowiedzi układu odpornościowego i złagodzenie objawów. Obejmuje stosowanie leków przeciwalergicznych, takich jak loratadyna lub kortykosteroidy.

6. Rak skóry

Nowotwór skóry może się rozwinąć jako guzek na głowie. Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszą postacią zmian nowotworowych na powierzchni skóry. Ten typ nowotworu ma postać perlistego, niebolesnego guzka, któremu towarzyszą ciemne plamy o wypukłych brzegach.

W związku z tym, jeśli masz guzek na skórze głowy z plamami wokół niego, wskazane jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską. Rozpoznanie raka podstawnokomórkowego zwykle przeprowadza się na podstawie biopsji. Leczenie najczęściej jest chirurgiczne.

Guz na głowie.
Guzki na skórze głowy są zwykle wyraźne w dotyku, ale czasami występują drobne zmiany, które można wykryć tylko po dokładnym zbadaniu.

Kiedy zgłosić się do lekarza, jeśli masz guzek na głowie?

Przyczyny guzka na głowie mogą być bardzo zróżnicowane i w większości przypadków są łagodne. Jednak wskazane jest, aby zgłosić się do lekarza specjalisty, jeśli występują zmiany w samym guzku. Tak jest w przypadku powiększenia, zmiany koloru, pojawienia się nowych objawów, ropnej wydzieliny lub krwawienia.

Tylko pracownicy służby zdrowia są wykwalifikowani, aby zidentyfikować przyczynę guzka i wskazać najlepszy sposób postępowania. Szybkie rozpoczęcie leczenia jest kluczowe, aby zapewnić dobre długoterminowe rokowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez J, Mederos A, Cisneros M, Estrada M. Trauma craneal leve. Rev Cub Med Mil. 2000  Abr ;  29( 1 ): 46-51.
  • González F. Manejo dermatológico. Rev Obstet Ginecol Venez. 2016  Jun ;  76(1 ): 97-103.
  • Bertona E, De Paulis A, Gutiérrez M, Santa M, et al. Un caso inusual de quiste sebáceo infectado por Dermabacter hominis. Rev. argent. microbiol. 2016  Dic ;  48( 4 ): 303-307.
  • Maldonado C. Foliculitis infecciosas. (Parte I). Rev Cent Dermatol Pascua. 2014 ; 23(3): 90-98.
  • Darias C, Garrido J. Carcinoma basocelular. Un reto actual para el dermatólogo. Rev.Med.Electrón. 2018  Feb ;  40( 1 ): 172-182.
  • Tincopa-Wong Ó. Urticaria y angioedema: una visión general. Acta méd. peruana. 2014  Abr ;  31( 2 ): 111-124.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.