Mononukleoza u dzieci - dowiedz się więcej
Mononukleoza u dzieci poniżej 15 roku życia może zdarzać się okazjonalnie. Zwykle występuje u osób w wieku od 15 do 25 lat, chociaż nie jest niemożliwe jej pojawienie się poza tym przedziałem.
Jako że mowa o chorobie zakaźnej, nie jest łatwo zatrzymać łańcuch zakażeń u dzieci, szczególnie jeśli są małe. Patologia ta może pojawiać się od 6 miesiąca życia, choć silniej objawia się u dorosłych niż u dzieci.
Czytaj teraz: Choroba Kawasaki: objawy, przyczyny i leczenie
Czym jest mononukleoza u dzieci?
To łagodna choroba zakaźna, która znika sama z siebie. Dotyczy głównie dzieci w wieku szkolnym, nastolatków i młodzieży. Mononukleoza występuje często u dzieci w wieku przedszkolnym i zwykle przebiega bezobjawowo.
Szacuje się, że 95 % dorosłych w wieku 35-40 lat zaraziło się kiedyś tą chorobą. Nie wszyscy o tym wiedzą – przebiega ona bezobjawowo. Jednak wirus pozostaje w ciele w postaci latentnej.
Mononukleoza występuje częściej tam, gdzie brak odpowiedniej higieny, która sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.
Zwykle zapada się na nią raz w życiu. Wirus może się jednak reaktywować, szczególnie u pacjentów poddanych przeszczepowi.
Jak można się nią zarazić?
Mononukleoza przenosi się drogą kropelkową, przez ślinę, podobnie jak wiele innych wirusów.
Mononukleoza jest w 90 % przypadków wywoływana wirusem Epsteina-Barra. 7 % infekcji powoduje citomegalovirus. Pozostałe przypadki pochodzą od Toxoplasma gondii.
Wirus Epsteina-Barra należy do tej samej rodziny wirusów, co wirus opryszczki i może długo pozostawać w organizmie w postaci latentnej, nie dając objawów. Jednak nawet osoba nie doświadczająca objawów może zachorować.
Czytaj teraz: Anemia u dzieci: siedem znaków ostrzegawczych
Mononukleoza u dzieci: objawy
Objawy tej choroby pojawiają się u dzieci bardzo rzadko, a jeszcze rzadziej bywają poważne. Oto najczęstsze z nich:
- Gorączka.
- Ból gardła.
- Białe plamy na gardle.
- Zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, pachowych i pachwinowych.
- Uczucie zmęczenia.
Czasami symptomom mogą towarzyszyć dreszcze, bóle głowy, opuchlizna, zapalenie wątroby i śledziony. Do komplikacji należy również anemia.
Mononukleoza u dzieci może mieć poważne konsekwencje, ale zdarza się to rzadko. Może wywołać zapalenie opon mózgowych, zespół Guillaina-Barré’a, zapalenie mięśnia sercowego, trombocytopenię czy zapalenie jąder.
Sporadycznie może prowadzić do niewydolności wątroby.
Co robić?
Nie ma szczepionek ani leków na mononukleozę. Leczy się ją objawowo.
Choroba znika sama z siebie w trzy do czterech tygodni. Pewne symptomy, takie jak zmęczenie i gorączka, mogą utrzymywać się o tydzień dłużej.
Lekarz zaleci odpowiednie leki. Zwykle stosuje się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Gdy pojawią się komplikacje, dołącza się steryd.
Co więcej, zaleca się odizolowanie dziecka, odpoczynek i nawodnienie organizmu, szczególnie w ostrej fazie choroby. Należy unikać sportów kontaktowych i wysiłku fizycznego przez okres przynajmniej trzech tygodni.
To może Cię zainteresować ...