Mniszek lekarski pomocny w leczeniu egzemy...
Mniszek lekarski. Ten kwiat polny przez dzieci nazywany często dmuchawcem, już od ponad tysiąca lat służy człowiekowi swoimi niezliczonymi właściwościami zdrowotnymi. Mniszek lekarski jest dobry na choroby wątroby, bóle związane z układem trawiennym, a także na problemy skórne.
Czy jednak mniszek lekarski to po prostu stary sprawdzony babciny sposób “na wszystko”? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie brzmi: “nie”. Dlaczego tak mówimy? Otóż pozytywne działanie mniszka lekarskiego zostało udowodnione naukowo.
Egzema to ogólnie przyjęty termin służący określeniu problemów skórnych, którym towarzyszą stany zapalne. Warto przy tym zaznaczyć, że egzema zupełnie się różni od łuszczycy i nie powinnyśmy mylić tych dwóch terminów.
Łuszczyca bowiem powoduje zbyt szybkie złuszczanie się skóry i wymaga zupełnie innego sposobu leczenia.
Tak więc według badań przeprowadzonych na oddziale dermatologicznym Szpitala Uniwersyteckiego w Odense w Danii, mniszek lekarski jest pomocny dla osób cierpiących na potnicę, stanowiącą rodzaj egzemy. Jak to możliwe?
Mniszek lekarski – naturalny środek czyszczący
- Badania, do których odnosimy się w tym artykule przeprowadzone zostały w roku 2010 na grupie dwudziestu osób. Wszystkie osoby chorowały na potnicę – rodzaj egzemy charakteryzujący się występowaniem na skórze bąbli powodujących uciążliwe pieczenie.
- W ciągu czterech tygodni badanym osobom podawano skoncentrowany wyciąg z mniszka lekarskiego. Pacjenci odczuwali pozytywne zmiany już po kilku dniach nowej terapii, a po upływie miesiąca bąble ustąpiły.
Lecznicze działanie mniszka lekarskiego opisano w kilku kolejnych punktach.
Mniszek lekarski i jego działanie na mikroorganizmy
Sok pochodzący z mniszka lekarskiego od zawsze znajdował swoje zastosowanie w leczeniu chorób skórnych.
Niezależnie od tego, czy stosuje się go zewnętrznie, czy też spożywa w formie smakowitych naparów, można skorzystać z jego silnego działania przeciw bakteriom, mikrobom i grzybom.
Sok z mniszka lekarskiego jest zasadowy i doskonale nadaje się do głębokiego oczyszczania organizmu, a także do łagodzenia problemów hormonalnych, które zawsze znajdują swoje odzwierciedlenie na naszej skórze.
Doskonały antyoksydant
Jako przeciwutleniacz mniszek lekarski doskonale radzi sobie z usuwaniem stanów zapalnych występujących na zakażonej skórze. Ponadto roślina ta zawiera witaminy A, B, C i D, a ponad to cenne pierwiastki takie jak magnez, żelazo, cynk i wapń.
Dzięki temu skutecznie pomaga regenerować tkankę skórną.
Wspomaganie wątroby skutkuje piękną skórą
Kiedy nasza wątroba może skutecznie i prawidłowo odfiltrowywać wszelkiego rodzaju toksyny, nie trzeba długo czekać na efekty widoczne gołym okiem na skórze. Otóż czyszczenie organizmu znacznie poprawia jej wygląd.
Tak więc, gdy zatrzymujemy płyny w organizmie, pojawiają się trądzik, stany zapalne, pieczenie i zmienia się odcień naszej skóry, to czas zadbać o wątrobę.
- Mniszek lekarski pity regularnie w postaci soku dodaje wątrobie mnóstwo antyoksydantów, między innymi witaminę C i luteolinę.
- W ten sposób wzmacniamy działanie wątroby i wzmacniamy nasz układ odpornościowy, którego poprawne działanie jest niezbędne do zwalczania wszelkiego rodzaju problemów skórnych.
Mniszek lekarski – jak go stosować?
Składniki
- 1 szklanka wody (200 ml)
- 1 łyżeczka mniszka lekarskiego (5 g)
Sposób przygotowania
Należy zrobić to samo, co przygotowując każdy napar: zagotować wodę i dodać do niej kwiaty mniszka lekarskiego.
- Pozostaw napar na 15 minut do dokładnego zaparzenia.
- Następnie całą zawartość przelej przez sitko i dodaj nieco pszczelego miodu.
Kiedy pić?
Mniszek lekarski przynosi spodziewane rezultaty zwłaszcza wtedy, gdy pijemy go w postaci naparu przed snem. Właśnie wtedy wywiera największy wpływ na wątrobę, wspomagając ją w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
- W ten sposób wzmacniamy procesy regeneracyjne organizmu służące oczyszczaniu z wszelkiego rodzaju odpadów.
- Ważne jest zachowanie regularności i nie pominięcie ani jednego dnia. W ten sposób nasze ciało przyzwyczai się do procesu, w którym większą część pracy skupia na usuwaniu stanów zapalnych powodujących egzemę.
Przeciwwskazania
Nie powinnaś pić naparu z mniszka lekarskiego w następujących sytuacjach:
Kamienie w woreczku żółciowym
Mniszek lekarski stymuluje produkcję żółci.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wątroba i woreczek żółciowy – eliminujemy toksyny!
Kamienie nerkowe
Napar z mniszka zawiera dużą ilość szczawianu, który przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych.
Nadkwaśność żołądka
Mniszek lekarski stymuluje wytwarzanie kwasów żołądkowych.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wrzody żołądka? Wylecz je bananem i ziemniakami
Wrzody żołądka
Jeśli cierpisz na wrzody żołądka, również nie powinnaś poddawać się kuracji z tego samego powodu: wzmożona produkcja kwasów odpowiedzialnych za trawienie.
Pamiętaj też, że mniszka lekarskiego nie powinno się łączyć z niektórymi lekami, jak na przykład z antybiotykami. Zasięgnij więc opinii lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García-Navarro, X.; Corella, F.; Roé, E.; Dalmau, J. y Puig, Ll. (2006). “Dishidrosis”, Farmacia Profesional, 20 (4): 70-72.
- Paulsen, E. (2010). “Dandelion Juice in the Treatment of Dyshidrotic Hand Eczema” (En fase de ensayo, en el Hospital Universitario de Odense, Dinamarca). En https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT00442091. Recuperado el 28/12/2018.
- Ulubelen, A.; Miski, M.; Neuman, P., and Mabry, T. J. (1979). “Flavonoids of Salvia tomentosa (Labiatae)”, Journal of Natural Products, 42 (4): 261-263.