Miłość może powrócić w odpowiednim czasie

Kiedy miłość puka do Twych drzwi, nie obchodzi jej to, ile masz lat. Liczy się jedynie pasja, radość z życia i chęć odczuwania szczęścia.
Miłość może powrócić w odpowiednim czasie

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2020

Miłość może ponownie i nieoczekiwanie pojawić się w życiu, gdy jesteś w wieku 50 lub 60 lat. Twoje serce bije jak u nastolatki, a Ty sama znów zaczynasz czuć motyle w brzuchu.

Psychologowie określają to zjawisko jako “miłość o zmierzchu” (w oryg. “twilight love”) lub też w schyłkowej fazie życia.

Wszyscy wiedzą doskonale, że wiek niekoniecznie idealnie pasuje do stopnia dojrzałości psychologicznej i emocjonalnej. Kiedy te dwa wymiary są jednak ze sobą doskonale zsynchronizowane, możesz mieć świadomość wkraczania w złoty wiek.

Jest to właśnie ten czas, w którym namiętność wraca z dawną intensywnością, ale jest nieco inna i równie satysfakcjonująca.

W niniejszym artykule zapraszamy do refleksji nad tym, jak może wyglądać miłość, która nigdy nie powinna zostać zamknięta ani ujarzmiona. Miłość taka stanowi bowiem umiejętność rozpoczynania wszystkiego od nowa i jest zarazem prawdziwym dopełnieniem życia.

Kiedy zamykasz swoje serce na miłość

Czasami zamykasz swoje serce na nowe uczucia, mówiąc sobie, że lepiej nie upaść ponownie, nie rozpoczynać nowej relacji niż podjąć ryzyko. Mówisz sobie, że Twój poprzedni związek zbytnio Cię zranił. Jesteś zbyt rozczarowana przeszłością, aby zaryzykować ponowne przechodzenie przez to samo.

Możesz powiedzieć, że wszystko to, co się wydarzyło dawniej, było lekcją od życia. Ale są chwile, w których po prostu się męczysz i wolisz nie myśleć o ponownym zakochaniu się. Poza przeznaczeniem, które czasami po prostu igra z Tobą, robi to, co lubi, i czasem będzie wystawiać Cię na próbę charakteru.

Chce dać Ci kolejną szansę na miłość. Zaprasza Cię ponownie do poznania tego wspaniałego uczucia.

miłość dwojga ludzi

To, czy wykonasz ten skok na głęboką wodę, czy nie, zależy tylko od Ciebie i od tego, jak się czujesz. To bez wątpienia niezwykle osobisty wybór, ale najpierw powinnaś pomyśleć o jednym istotnym aspekcie całej tej sprawy.

Na pewno wiele razy zdarzało Ci się najbardziej żałować, że nie wykorzystałaś swojej szansy.

Nowa miłość może najlepsza z jej odmian

Niektórzy ludzie lubią porównywać jedną miłość z drugą. Właśnie to robimy najczęściej – lubimy decydować o tym, który nasz krok był najlepszy, a który z perspektywy czasu możemy uznać za pomyłkę. Decydujemy o tym, które wydarzenia i sytuacje najbardziej pomogły nam w życiu, a które okazały się jedynie stratą czasu, wysiłku i energii.

Zamiast obsesyjnie porównywać jedną miłość z drugą, warto zrozumieć najpierw, że każda z nich miała swój czas i swoją szansę.

Kiedy jednak wszystko dokładnie przeanalizujesz, omówisz i zrobisz, zdasz sobie sprawę, że po prostu brałaś to, co życie Ci oferowało.

Nie zmieniaj więc tego sposobu postępowania. Nie żałuj tego, co było kiedyś. Najlepiej po prostu je zaakceptuj i zrozum, że najlepsze rzeczy dzieją się w teraźniejszości. Tu i teraz. To ten moment, w którym będziesz mieć okazje ponownie być szczęśliwą.

Dlaczego więc nie dać sobie kolejnej szansy? “Miłość o zmierzchu” może okazać się naprawdę wspaniałym prezentem, a nawet stać się częścią Twojej nowej przyszłości.

“Miłość o zmierzchu” definiuje Cię od nowa jako osobę

Najlepszym sposobem na zbudowanie stabilnego, szczęśliwego związku jest przede wszystkim wspieranie swojego własnego rozwoju osobistego. Jest on elementem niezbędnym do utrzymania zdrowia psychicznego w odpowiedniej kondycji.

Postrzeganie siebie jako osoby silnej, świadomość tego, że jesteś warta dobrej, uczciwej miłości i postrzeganie swojej osobowości jako odważnej i bezpiecznej, pomoże Ci “stworzyć” lepszą i satysfakcjonującą miłość.

Piękno

Jeśli znajdziesz kogoś bezpiecznego z punktu widzenia psychologicznego, czyli osobę, która będzie Cię szanować i doceniać, zaczniesz w pełni rozumieć to, że sytuacja ta korzystnie wpływa na Ciebie i Twoją osobowość.

Inaczej mówiąc, będziecie rozwijać się razem jako zespół na tej samej ścieżce. To jest coś, co zawsze będzie warte tego wysiłku.

Nie można zapomnieć o tym, że ludzie ciągle się rozwijają. Nie ma żadnego znaczenia to, ile masz lat, ile Ci ich jeszcze pozostało, ani jakie doświadczenia do tej pory kształtowały Twoje życie.
Świadoma, dojrzała, odważna, satysfakcjonująca miłość może wnieść nowe światło do Twojej codzienności i przekształcić ją w cudowny, kolejny etap życia.

Polecamy przeczytać również: Naprawdę kochasz tę osobę? Sprawdź 4 oznaki

Piękno płynące z “miłości o zmierzchu”

“Miłość o zmierzchu” jest zawsze wyjątkowa, ale także zawsze niedoceniana. Nasza kultura, filmy, a nawet literatura podkreślają miłość z lat młodości, tę charakterystyczną intensywność emocjonalną, która przeznaczona jest tylko dla dwudziestolatków.

Ale wielka i satysfakcjonująca miłość może również mieć siwe włosy. Najintensywniejsze namiętności czasami zdarzają się dopiero wtedy, gdy jesteś starsza i bardziej doświadczona. Twój uśmiech może dzięki tym kilku zmarszczkom (lub więcej niż kilku) stać się naprawdę olśniewający, tak, jak nigdy dotąd.

Nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ uczucia tak naprawdę nie znają pojęcia takiego, jak wiek metrykalny. Najpiękniejsza miłość w życiu może nadejść w wieku dojrzewania, jeszcze przed trzydziestką, a nawet w wieku podeszłym.

Pasja i namiętność mogą pojawić się wiele razy w ciągu całego życia. Ale wypełnią Cię tylko, jeśli będziesz na to gotowa i gdy sama zdecydujesz, że rzeczywiście jest tego warta. Pamiętaj o tym!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.