Mięśniaki macicy - rodzaje, przyczyny i objawy
Mięśniaki macicy (łac. myoma) to łagodne guzy, nazywane czasami także włókniakami. Z reguły nie są groźne dla życia, jednak często wraz z ich rozwojem pojawia się intensywny ból, zwłaszcza w trakcie menstruacji.
Uznaje się, że w większości przypadków są to guzy łagodne, jednak ze względu na fakt, że mięśniaki macicy to dolegliwość dotykająca nawet 70-80% kobiet po 50 roku życia, warto bliżej przyjrzeć się ich przyczynom i objawom.
Mięśniaki macicy – rodzaje
Mięśniaki podsurowicówkowe
Ten rodzaj mięśniaków rozwija się najczęściej na zewnątrz macicy w błonie surowiczej. Możę osiągać rozmiary, przez które brzuch z jednej strony wydaje się większy.
Mięśniaki śródścienne
Rozwijają się w ściankach macicy, zarówno wszerz, jak i wzdłuż.
Mięśniaki podśluzówkowe
Ten rodzaj mięśniaków rozwija się w wewnętrznej wyściółce macicy, czyli w błonie śluzowej. Są mniej powszechne od pozostałych, ale mogą wywoływać wiele nieprzyjemnych objawów i powikłań. Można zaliczyć do nich bardzo obfite miesiączki, a nawet bezpłodność.
Przeczytaj także: Rak szyjki macicy — przyczyny i zapobieganie
Co jest przyczyną rozwoju mięśniaków?
Naukowcy wciąż nie znają konkretnych przyczyn rozwoju mięśniaków macicy. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpływać na ich rozwój:
- Hormony: Jajniki produkują progesteron odpowiadający za wyściółkę macicy, a konkretniej ,,odświeżenie” błony śluzowej w każdym cyklu menstruacyjnym. Produkcja hormonu może więc przyczynić się do anormalnego rozwoju komórek.
- Historia rodzinna: Mięśniaki macicy mogą być uwarunkowane genetycznie. Jeśli w Twojej rodzinie pojawiały się przypadki tego schorzenia, możesz być zagrożona ich rozwojem. Zapytaj koniecznie swoją mamę, babcię, siostrę i ciocię, czy zmagały z tym problemem.
- Ciąża: U kobiet w ciąży poziom estrogenu i progesteronu jest znacznie podwyższony. Właśnie dlatego są one bardziej narażone na rozwój mięśniaków macicy.
Kto jest zagrożony?
Najbardziej zagrożone są kobiety, których bliscy zmagały się z tą dolegliwością, a także kobiety w ciąży.
Jest jeszcze kilka innych grup ryzyka, do których można zaliczyć:
- kobiety powyżej 30 roku życia.
- kobiety z wyraźną nadwagą lub otyłością,
- Afroamerykanki.
Jak objawiają się mięśniaki macicy?
Objawy towarzyszące rozwojowi mięśniaków macicy zależą od ich typu i umiejscowienia, a także od liczby nagromadzonych w tym organie guzów. Jeśli włókniak jest dość niewielki lub przechodzisz już okres menopauzy, wówczas w ogóle możesz nie odczuwać żadnych symptomów.
Oto kilka najpowszechniejszych objawów:
- bardzo obfite krwawienie podczas miesiączki,
- ból pleców bądź ból w podbrzuszu,
- bolesne miesiączki,
- częste oddawanie moczu,
- ból w trakcie stosunku,
- dłuższa menstruacja,
- nacisk, wzdęcia, stany zapalne podbrzusza.
Jak diagnozować mięśniaki macicy?
Jeśli zaobserwowałaś u siebie jakiś z opisywanych powyżej objawów, koniecznie udaj się do ginekologa, aby wykonać odpowiednie badania. Pozwoli Ci to określić rodzaj, a nawet rozmiar ewentualnych mięśniaków i innych zmian w macicy.
Na podstawie wstępnych badań, ginekolog może podjąć następujące kroki:
- badanie USG – badanie wykorzystujące fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości, dzięki któremu uzyskuje się wyraźny obraz macicy. Dzięki niemu ginekolog zapozna się z budową tego narządu i określi, czy i jaki rodzaj mięśniaków rozwija się w Twojej macicy. Badanie USG można wykonać także dopochwowo – lekarz umieszcza aparaturę bezpośrednio w pochwie, dzięki czemu uzyskuje dokładniejszy obraz macicy.
- Rezonans magnetyczny – badanie pozwalające na uzyskanie obrazu macicy, jajników i innych organów rozrodczych.
Polecamy też artykuł: Higiena intymna – 5 domowych sposobów na zdrowie
Jak leczyć mięśniaki macicy?
Leczenie mięśniaków macicy koniecznie pozostaw wiedzy i decyzjom swojego lekarza prowadzącego. Dostosuje on leczenie do Twojego wieku, rodzaju i rozmiaru mięśniaków oraz ogólnego stanu zdrowia. Lekarz może wybrać kilka rodzajów leczenia.
Leczenie farmakologiczne
Zażywanie leków pozwoli przede wszystkim na unormowanie poziomu hormonów i obniżenie poziomu estrogenu i progesteronu. Dzięki temu może ustąpić na przykład obfite krwawienie, co przyczyni się do zmniejszenia rozmiaru mięśniaków.
Leczenie farmakologiczne obejmuje także zażywanie leków, które nie wpływają bezpośrednio na włókniaki, lecz łagodzą towarzyszące im objawy:
- leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen,
- tabletki antykoncepcyjne.
Leczenie operacyjne
Inną opcją leczenia guzów w macicy, zwłaszcza jeśli są one bardzo liczne lub duże, jest oczywiście leczenie operacyjne. Operacja polega na chirurgicznym usunięciu mięśniaków z macicy.
Może odbywać się z wykorzystaniem laparoskopii w celu zminimalizowania szkody i rozmiaru pozostającej blizny. W skrajnych przypadkach konieczna może być histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy.
Mało inwazyjne metody leczenia
- Operacja z wykorzystaniem ultradźwięków, która pozwala na zniszczenie włókniaków.
- Operacja z wykorzystaniem lasera lub prądu elektrycznego.
- Zamrażanie mięśniaków.
- Złuszczanie wyściółki macicy za pomocą ciepła, prądu lub fali.
Istnieje wiele sposobów leczenia mięśniaków macicy. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy ten problem dotyczy również Ciebie, udaj się do ginekologa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fernandez, H., Gervaise, A., & De Tayrac, R. (2002). Fibromas uterinos. EMC-Ginecología-Obstetricia, 38(2), 1-11.
- Olvera-Maldonado, A. J., Martínez-Uribe, A., Rendón-Macías, M. E., & Sangines-Martínez, A. (2015). Tratamiento de los miomas uterinos con medroxiprogesterona en pacientes perimenopáusicas. Ginecologia y Obstetricia de Mexico, 83(1).
- Rodríguez, A. M., Bravo, O. M., Ruiz, M. R., & Rodríguez, Y. A. (2012). Fibroma uterino y embarazo. Presentación de un caso. Gaceta Médica Espirituana, 14(1), 4.