Mięsak i jego rodzaje - dowiedz się więcej!
Mięsak to zróżnicowana przypadłość o różnych objawach klinicznych.Czasami są to guzki pod skórą, czasami ból kości lub nawet dyskomfort w jamie brzusznej i utrata wagi.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, choroba ta dotyka tkanek miękkich i kości, a także tkanki tłuszczowej i nerwowej w okolicy kości i mięśni.
Mięsaki są nietypowe. Wiele badań podaje, że na przykład mięsak kości stanowi tylko 0,2 % nowotworów złośliwych, co przekłada się na trzy przypadki na milion pacjentów w roku.
Nowotwór i jego znaczenie
Na początek warto poznać podstawowe informacje na temat nowotworów. Choroba ta charakteryzuje się niekontrolowanym namnażaniem się komórek w pewnym obszarze ciała. W ten sposób powstają guzy atakujące też inne części ciała, co nazywa się przerzutami.
Hiszpańskie Towarzystwo Onkologiczne (SEOM) podaje następujące dane na temat raka na świecie:
- W roku 2018 zdiagnozowano na świecie ponad 18 milionów przypadków nowotworów.
- Spośród nich 11,6 % stanowiły nowotwory płuc.
- Najrzadziej stwierdzano raka macicy (2,1 %), przy czym 24,6 % było nowotworami o nietypowym charakterze.
- W 2019 w Hiszpanii zdiagnozowano 277 234 przypadki raka.
- Liczba przypadków na świecie z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w 2040 roku osiągnie ona 30 milionów (o 63 % więcej niż w 2018 roku).
Statystyki są więc alarmujące. Dlatego konieczne jest dokładne poznanie wszystkich typów nowotworów, by móc ratować tysiące żyć na całym świecie.
Mięsak i jego rodzaje
Wszystkie rodzaje mięsaka złośliwe guzy na tkankach miękkich lub w kościach. Według statystyk stanowią one 20 % przypadków raka u dzieci i poniżej 1 % u dorosłych.
Predyspozycje do zapadnięcia na tego typu dolegliwość mają źródło w czynnikach genetycznych i środowiskowych. Dokładne przyczyny nie są jednak znane. Według artykułu opublikowanego na portalu naukowym ScienceDirect w 2007 roku, istnieją różne rodzaje mięsaka.
Tłuszczakomięsak
Najpopularniejszy rodzaj, stanowi 20 % przypadków mięsaka w USA. Nowotwór ten lokuje się w komórkach tłuszczowych w różnych partiach ciała, najczęściej jednak w kończynach lub na brzuchu.
Daje o sobie jasno znać, gdyż doprowadza do pojawienia się na kończynie rosnącego, bolesnego guza zmniejszającego ruchomość. Guzy na brzuchu powodują objawy takie jak wzdęcia, zaparcia i ból.
W większości przypadków guza się usuwa, a następnie stosuje się radioterapię. Istnieje kilka typów tłuszczakomięsaka i żaden z nich nie powoduje przerzutów. Dlatego też usuwane są one wyłącznie chirurgicznie.
Mięśniakomięsak-gładkokomórkowy
Według organizacji sarcomahelp.org, mięśniakomięsak-gładkokomórkowy powstaje w mięśniach gładkich takich jak te budujące macicę czy układ pokarmowy. Ten typ mięsaka stanowi od 5 do 10 % przypadków.
Nie ma on konkretnych typowych cech, ale cytowane wcześniej źródła podają, że najczęściej dotyka kobiety w wieku od 50 do 60 lat. Różne badania wykazały, że leczenie gemcytabiną daje dobre efekty u ponad 50 % pacjentów.
Czytaj dalej: Diagnoza nowotworu – jak przyjąć tę wiadomość?
Mięsak maziówkowy
Mięsak maziówkowy występuje rzadko i dotyka okolic stawów (zwłaszcza kolan) u młodych dorosłych. Charakteryzuje się pojawieniem się wolno rosnącego, wrażliwego na dotyk guza.
Badania wykazały, że ten typ raka powiązany jest ze zmianami w obrębie chromosomów, czyli dziedziczy się go. Najlepszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny.
Inne rodzaje mięsaka
Poza trzema głównymi rodzajami mięsaka, istnieją też inne. Oto niektóre z nich:
- Naczyniakomięsak: dotyka naczyń krwionośnych lub limfatycznych.
- Mięsak Kaposiego: objawia się różowawymi guzkami pod skórą lub na błonie śluzowej jamy ustnej. Zwykle pojawia się o osób o osłabionej odporności, na przykład u pacjentów z AIDS.
- Mięsak komórek prążkowanych: nowotwór złośliwy tkanki mięśniowej prążkowanej. Typowo pojawia się w dzieciństwie – dotyka 4 dzieci na milion.
- Mięsak kości: obejmuje tkankę kostną.
Istnieją różne typy mięsaka, więc lista jest długa. Zasadniczo, jest to złośliwy guz o wielu odmianach, zależnie od umiejscowienia.
Czytaj teraz: Jak rozwija się rak? Poznaj mechanizmy i czynniki ryzyka
Mięsak i jego rodzaje: co jeszcze warto wiedzieć?
Mięsak to nowotwór dotykający tkanek miękkich i tkanki kostnej. Objawy zależą od umiejscowienia guza.
Jak w przypadku każdego rodzaju raka, wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse pacjenta na wyzdrowienie. Dlatego też każdy podejrzany guzek i ból należy poddawać diagnostyce.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ¿Qué es el sarcoma de tejidos blandos? Sociedad Americana del Cáncer. Recogido a 21 de julio en https://www.cancer.org/es/cancer/sarcoma-de-tejidos-blandos/acerca/sarcoma-de-tejidos-blandos.html
- Picci, P. (2007). Osteosarcoma (osteogenic sarcoma). Orphanet journal of rare diseases, 2(1), 6.
- Cifras del cáncer, SEOM. Recogido a 21 de julio en https://seom.org/seomcms/images/stories/recursos/Cifras_del_cancer_2020.pdf
- Burningham, Z., Hashibe, M., Spector, L., & Schiffman, J. D. (2012). The epidemiology of sarcoma. Clinical sarcoma research, 2(1), 14.
- Skubitz, K. M., & D’Adamo, D. R. (2007, November). Sarcoma. In Mayo Clinic Proceedings (Vol. 82, No. 11, pp. 1409-1432). Elsevier.
- Leiomiosarcoma: Diagnóstico y tratamiento. Recogido a 21 de julio en http://sarcomahelp.org/translate/es-leiomiosarcoma.html#:~:text=El%20leiomiosarcoma%20es%20un%20sarcoma,en%20l%C3%ADneas%20de%20c%C3%A9lulas%20mesenquimales.
- Hensley, M. L., Maki, R., Venkatraman, E., Geller, G., Lovegren, M., Aghajanian, C., … & Spriggs, D. R. (2002). Gemcitabine and docetaxel in patients with unresectable leiomyosarcoma: results of a phase II trial. Journal of Clinical Oncology, 20(12), 2824-2831.
- Sánchez, Juan Segura, et al. “Liposarcomas. Aspectos clínico-patológicos y moleculares.” Revista Española de Patología 39.3 (2006): 135-148.