Metody antykoncepcji: poznaj prawdy i mity na ten temat

Rozwianie wszelkich wątpliwości o prawdach i mitach dotyczących metod antykoncepcji jest niezwykle istotne nie tylko w aspekcie zapobiegania ciąży, ale również w aspekcie zapobiegania powstawaniu różnych chorób.
Metody antykoncepcji: poznaj prawdy i mity na ten temat
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Rozważymy dzisiaj niektóre prawdy i mity dotyczące metod antykoncepcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje szereg przekonań o metodach antykoncepcyjnych, które nie są do końca zgodne z prawdą.

Przekonania i mity, które czasem słyszymy o metodach antykoncepcji prowadzą do powstawania wątpliwości, a czasem są przyczyną popełniania błędów.

Dlatego też dzisiaj odkryjemy mity i prawdy dotyczące metod antykoncepcji.

Mity o metodach antykoncepcji

Rozpoczniemy od mitów dotyczących metod antykoncepcji, które zapewne wielu z nas już zna. Są to przekonania przyjęte w społeczeństwie za prawdziwe, a które takie nie są.

1. Pigułka powoduje tycie

Przy rozważaniach tego pierwszego z mitów o metodach antykoncepcji należy zachować ostrożność. Powodem tego jest fakt, że każda pigułka jest inna. Niektóre z nich mają niską zawartość hormonów, a niektóre mają dużą ilość estrogenu… Wszystko zależy od potrzeb organizmu każdej kobiety i tego, jak reagują one na pigułkę.

O ile kobieta nie ma problemów z układem krążenia, nadwagi, nie ma nałogów takich jak spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu, zbilansowany skład hormonalny pigułek antykoncepcyjnych nie wpływa negatywnie na jej organizm.

Różne metody antykoncepcji, kobieta i tabletki antykoncepcyjne

Dlatego też jeżeli kobieta nie ma wyżej wymienionych predyspozycji, pigułki antykoncepcyjne nie powodują u niej tego rodzaju skutków ubocznych.

2. Prezerwatywa chroni przed wszystkim

Poważnym błędem jest przekonanie, że stosując prezerwatywę jesteśmy chronieni przed wszystkim. Nie tak to działa. Nie dlatego, że prezerwatywa może pęknąć lub że jej skuteczność wynosi 90%, ale z innych powodów.

Oprócz zapobiegania ciąży prezerwatywa chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mówimy, że chroni, ale czasem zachorowania nie da się uniknąć.

Nawet używając prezerwatywy, możesz zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową. W jakich przypadkach?

  • W przypadku gdy nastąpił nawet minimalny kontakt – skóra do skóry – w sytuacji niedokładnego nałożenia prezerwatywy na penisa.
  • Jeśli prezerwatywa używana jest tylko przy stosunkach waginalnych, ale nie przy stosunkach analnych.
  • Zdarzają się przypadki, w których choroby przenoszone drogą płciową przenoszone są z genitaliów przez usta, dlatego też przy seksie oralnym również należy stosować zabezpieczenie.

3. Wkładka domaciczna jest nieskuteczna

Kolejnym mitem dotyczącym metod antykoncepcji jest przekonanie, że wkładka domaciczna nie działa. Jak dobrze wiemy, wszystkie metody mają pewien mały procent nieskuteczności.

Wkładka domaciczna również w małym procencie może okazać się nieskuteczna. Mimo to uważa się, że jest to bardzo skuteczna metoda, znacznie lepsza niż pigułki antykoncepcyjne lub krążki dopochwowe.

Wkładka domaciczna

Dlatego też wkładki domaciczne to bardzo wygodna metoda antykoncepcji, dzięki której Twoje stosunki seksualne są bezpieczne.

Metoda ta nie jest zalecana kobietom, które nigdy nie rodziły, ponieważ mają one wąską szyjkę macicy i stosowanie wkładki domacicznej może wywoływać u nich ból.

Prawdy o metodach antykoncepcji

Po przedstawieniu niektórych najczęściej słyszanych mitów, przejdziemy do omówienia prawd na temat metod antykoncepcji. Być może są to rzeczy, o których wiemy, ale które nie do końca wydają nam się prawdziwe.

1. Tabletka wczesnoporonna wywołuje poronienie

 

Tabletka wczesnoporonna jest dość drogim preparatem, przyjmowanym w czasie do 72 godzin po stosunku seksualnym. Im więcej czasu upłynie, tym będzie ona mniej skuteczna.

Tabletka ta jest przeznaczona do stosowania w wyjątkowych przypadkach i nie powinno się jej używać regularnie.

Tabletka wczesnoporonna zawiera dużą dawkę hormonów, które wywołują szereg efektów ubocznych: ból brzucha, lekkie krwawienie… Jest to rzeczą naturalną, ponieważ działanie tej tabletki polega na niedopuszczeniu do zagnieżdżenia się “zapłodnionej” komórki jajowej.

Częste zażywanie tej tabletki w celach antykoncepcyjnych może powodować bezpłodność.

2. Jeśli przestanę brać pigułki, mogę zajść w ciążę

Jest to informacja godna zapamiętania, ponieważ wiele ludzi uważa, że po odstawieniu pigułek organizm potrzebuje miesiąca lub dwóch, żeby zajść w ciążę.

Pigułki antykoncepcyjne

 

Nic bardziej mylnego, jak tylko odstawisz pigułki, możesz zajść w ciążę.

Dlatego też  jeżeli nie planujesz ciąży, ale decydujesz się na odstawienie pigułek, ważne jest, aby zastosować inne metody antykoncepcji w celu uniknięcia zajścia w ciążę. Dobrym rozwiązaniem mogą być prezerwatywy.

3. Plastry antykoncepcyjne i zastrzyki są również bardzo skuteczne

Mimo że prezerwatywy i pigułki to najbardziej znane metody antykoncepcji jest wiele innych, równie skutecznych metod zapobiegania ciąży. Ich dodatkowym atutem jest pomoc w zmniejszaniu objawów napięcia przedmiesiączkowego.

Plastry i zastrzyki nie chronią jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby mieć taką ochronę, niezbędne będzie stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład prezerwatywy.

Jakie więc mity i prawdy o metodach antykoncepcji były wam znane? A o których dowiedzieliście się teraz? Zachęcamy do dzielenia się z nami innymi, znanymi wam mitami i prawdami na temat metod antykoncepcji.

Dzisiaj omówiliśmy tylko te najczęściej powtarzane, ale jest ich znacznie więcej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.