Metoda SAVERS: nawyki, które zmieniają Twoje życie

Metoda SAVERS: nawyki, które zmieniają Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2020

Metoda SAVERS to sposób na rozpoczęcie dnia, na który składa się z 6 kroków wykonywanych każdego ranka. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda ta strategia i jak ją włączyć w codzienne życie.

Oczyszczanie umysłu - rutyna

Metoda SAVERS opiera się na sześciu porannych ćwiczeniach, które pomogą Ci osiągnąć to, do czego dążysz, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. To coś więcej niż metoda działania – to filozofia życia, która zmieni sposób, w jaki postrzegasz rzeczy i pozwoli ci się skupić na Twoich celach. Tutaj powiemy Ci, co to jest i jak to zrobić.

Na czym polega metoda SAVERS?

Metoda SAVERS została stworzona przez Hala Elroda i opublikowana w książce The Miracle Morning. Autor wyjaśnia w niej sześć kroków, które musisz podjąć rano, aby skoncentrować swoje życie na osiąganiu celów i zrealizować zadania, jakie zamierzasz wykonać.

Co wiemy o autorze? Hal Elrod uległ poważnemu wypadkowi, po którym cudem wyzdrowiał, nie doznając żadnych następstw. W książce opowiada o swoim doświadczeniu i tym, co osiągnął dzięki filozofii życia, wykonując założony rytuał.

Nazwa metody odzwierciedla każdą pierwszą literę z 6 kroków, które musisz wykonać rano. To są:

  1. S jak silence (cisza)
  2. A jak affirmation (afirmacja)
  3. V jak visualisation (wizulacja)
  4. E jak exercise (ćwiczenia)
  5. R jak reading (czytanie)
  6. S jak scribing (pisanie)

Opiera się na przekonaniu, że w zależności od sposobu, w jaki zaczynamy dzień, minie on w określony sposób. Jeśli więc zaczniemy dzień skupieni na tym, co chcemy osiągnąć, łatwiej nam będzie to zrobić.

Jest wręcz przeciwnie. Jeśli pierwsze chwile naszego dnia poświęcimy uważnie na inne, mniej ważne rzeczy, takie jak sprawdzanie WhatsAppa lub e-maili, w ciągu dnia będziemy częściej odstępować od naszego celu.

Metoda SAVERS
Metoda SAVERS zachęca do przemyślanego początku dnia, aby stawić czoła celom.

Jakie kroki należy wykonać?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o tej metodzie, jest fakt, że aby ją stosować, będziesz musiał wstawać godzinę wcześniej każdego ranka. Dla niektórych stanowi to niepotrzebny wysiłek. Autor podkreśla jednak, że ​​niezbędny jest czas na wykonanie wszystkich czynności.

1) Cisza

Chodzi o milczenie przez pierwsze 5 minut po przebudzeniu. Zmniejszy to nasz poziom stresu i niepokoju. Te minuty można spędzić na medytacji, refleksji, koncentracji na oddechu lub ustalaniu celu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak hałas wpływa na nastrój?

2) Afirmacja

Opiera się na powtarzaniu pewnych zwrotów, celów lub zadań, które sprawiają, że czujemy się lepiej. Możemy użyć zwrotów, które często przychodzą nam do głowy, zwrotów z piosenek lub lektur.

Podstawą jest codzienne ich powtarzanie w celu poprawy samopoczucia i poczucia własnej wartości. Dzięki temu zaczniemy dzień z dużo większą siłą i energią, aby osiągnąć to, do czego się zobowiązaliśmy.

3) Wizualizacja

Ten krok również zajmie pięć minut. Poświęcimy się wizualizacji siebie – wyobrażeniu sobie, że już osiągnęliśmy cel, który sobie wyznaczyliśmy.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale powtarzając frazy, które przypominają nam, że możemy je osiągnąć, i wyobrażając sobie, że to zrobiliśmy, łatwiej będzie nam skupić się na realizacji celu.

4) Ćwiczenia

Na ten krok poświęć co najmniej 20 minut. W ciągu tych 20 minut wybierz jakiś rodzaj ćwiczeń, które lubisz ćwiczyć. Będzie to służyć aktywizacji Twojego ciała i napełnieniu go energią.

Najbardziej wskazane jest, aby były to ćwiczenia aerobowe, które bardziej nas aktywują. Mimo to możemy wykonywać każde ćwiczenie poprawiające samopoczucie, czy to jogę, pilates czy bieg.

Ćwiczenia fizyczne
Wykonywanie 20 minut ćwiczeń rano jest częścią tej metody.

5) Czytanie

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń, spędźmy 20 minut na czytaniu czegoś, co nam się podoba. Może to być gazeta, powieść, która nas w tym momencie zaintrygowała, lub jakikolwiek tekst, który nas motywuje lub skupia nasz umysł.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: 12 sposobów pozwalających stymulować zdrowie mózgu dziecka

6) Pisanie

Na koniec spędzimy ostatnie 20 minut na rytuale pisania. Autor metody na myśli zapisanie pomysłów, które przychodzą nam do głowy, celów, jakie nam przyświecają, lub po prostu prowadzenie osobistego dziennika.

Musimy to zrobić ręcznie w notesie przeznaczonym wyłącznie do tego celu.

Metoda SAVERS w Twoim życiu

Autor i wielu naśladowców zapewnia, że ​​dzięki ciągłemu wykonywaniu tej rutyny poprawi się Twoje życie i sposób, w jaki postrzegasz związane z nim sprawy. W ten sposób łatwiej Ci będzie osiągnąć cele.

Jednak tylko ty stanowisz siłę, które ma moc w Twoim życiu i która musi być w pełni wykorzystana, aby zrealizować tę lub inne rutyny sprawiające, że osiągasz swoje cele. Nawet jeśli nie tak dokładnie, jak opisuje to autor, możesz dostosować proponowane zasady do swojego codziennego życia.

Ten artykuł został napisany i zweryfikowany przez doktor Elisę Martin Cano.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • The Miracle Morning | Changing the World One Morning at a Time [Internet]. [cited 2020 Apr 30]. Available from: https://www.miraclemorning.com/
  • Sok, Sohyune, Kyung Soon Yang, and Kwuy Bun Kim. “The effect of morning stretching on depression and motivation of rehabilitation for stroke patients.” J Korean Acad Adult Nurs 17.4 (2005): 573.
  • Daurat, A., et al. “Detrimental influence of bright light exposure on alertness, performance, and mood in the early morning.” Neurophysiologie Clinique/Clinical Neurophysiology 26.1 (1996): 8-14.
  • Evans, Gary W., Richard E. Wener, and Donald Phillips. “The morning rush hour: Predictability and commuter stress.” Environment and behavior 34.4 (2002): 521-530.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.