Maratony filmowe - jakie konsekwencje wywołują u dzieci?

Maratony filmowe coraz częściej stają się powszechne również u dzieci. Zwyczaj ten nie wpływa jednak pozytywnie na ich rozwój.
Maratony filmowe - jakie konsekwencje wywołują u dzieci?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Maratony filmowe. Któż nie obejrzał kiedyś całego sezonu swojego ulubionego serialu w ciągu zaledwie kilku dni? Dzieci, młodzież i dorośli mają pokusę spędzania wielu godzin przed ekranem, pożerając treści audiowizualne. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, jakie wywołują maratony filmowe.

Termin ten, który stał się popularny w ostatnich latach, odnosi się do czynności polegającej na ciągłym oglądaniu seriali, filmów lub innych treści audiowizualnych. Coraz powszechniejszą praktyką jest organizowanie maratonów obserwacyjnych.

Chociaż trend ten dotyczy wszystkich grup wiekowych, najmłodsi są szczególnie narażeni. Ze względu na niedojrzałość poznawczą i emocjonalną są bardziej skłonni do uzależnienia się od telewizji. Ale oprócz tego konsekwencje mogą być bardzo szkodliwe dla ich rozwijającego się umysłu i ciała. Jak więc możemy temu zapobiec? Przyjrzymy się temu bliżej.

Maratony filmowe – dlaczego niebezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy, maratony filmowe polegają na oglądaniu nadmiernej ilości telewizji lub filmów w krótkim czasie. Ta praktyka rozprzestrzenia się od czasu pojawienia się i spopularyzowania platform streamingowych . To nie jest przypadek. Platformy wdrażają dobrze zbadane mechanizmy, które łączą się, aby wywołać u widza tę fałszywą potrzebę:

  • Treść jest udostępniana jako blok. Dzięki temu mamy cały sezon (a nawet całą serię) w ciągu jednego dnia, zamiast czekać cały tydzień na premierę nowego rozdziału.
  • Transmisja ciągła. Kiedy jeden się kończy, następny zaczyna się automatycznie po kilku sekundach. Nie musimy decydować, czy chcemy dalej oglądać i nie mamy na to czasu.
  • Możliwość pominięcia wstępu i zaliczenia. Te opcje wzmacniają naszą potrzebę natychmiastowości. Ludzki mózg nie lubi czekać i w ten sposób możemy uniknąć konieczności tego.
  • Wiele tytułów skierowanych do odbiorców dziecięcych zawiera elementy interaktywne. Są one w stanie przyciągnąć i zatrzymać uwagę dzieci na bardzo długi czas.

Wszystko to ma bezpośredni wpływ na mózg, ponieważ prowadzi nas do działania pod wpływem impulsu. Oglądanie serialu aktywuje mózgowy system nagrody, który tworzy przyjemne i przyjemne doznania oraz motywuje nas do dalszego wykonywania tej samej czynności. U dzieci, których zasoby samokontroli są bardziej ograniczone, efekt ten jest wzmocniony.

Przeczytaj również: Czy jedzenie przed telewizorem jest niebezpieczne?

Dziecko oglądające telewizję. Maratony filmowe

Główne konsekwencje u dzieci

Chociaż uważamy, że brak równowagi przed telewizorem jest bardziej typowy dla dorosłych, dzieci (jeśli nie są nadzorowane) również to robią, a duże platformy dobrze o tym wiedzą. W rzeczywistości zgodnie z raportem Nielsena, od 2020 r. 36% najczęściej oglądanych programów w streamingu było skierowanych do dzieci. Konsekwencje dla nieletnich mogą być poważne. Wśród głównych są następujące.

Lęk, depresja i zły stan psychiczny

Niektóre badania powiązały maratony filmowe ze zwiększonym stresem, lękiem i depresją u konsumentów. Wciąż nie jest jasne, czy te maratonowe sesje są konsekwencją złego stanu zdrowia psychicznego (forma ucieczki od rzeczywistości). W każdym razie są to bardzo istotne ustalenia.

Z drugiej strony nadmierna konsumpcja treści audiowizualnych w taki sposób powoduje, że widzowie (zwłaszcza dzieci) angażują się w bohaterów i wątki ich serii. Poprzez nadmierną empatię lub przywiązanie do nich, po zakończeniu programu mogą doświadczyć pustki lub emocjonalnego dołka. Ten rodzaj depresji znany jako post-bing-watching dotyka wielu nieletnich i jest związany z maratonami filmowymi.

Siedzący i niezdrowy tryb życia

Takie oglądanie telewizji powoduje, że dzieci spędzają długie godziny, siedząc na kanapie przed ekranem. Telewizja sprzyja w ten sposób do siedzącemu i niezdrowemu trybowi życia. Ma to znaczący wpływ na zdrowie, ponieważ sprzyja nadwadze, niskiej samoocenie, stresowi i zniechęceniu, a także wpływa na sprawność poznawczą, kontrolę impulsów i zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia w przyszłości.

Zobacz też: Media społecznościowe: poznaj ich wady i zalety

Zaniedbanie innych ważnych obszarów

Wreszcie, jednym z najbardziej szkodliwych czynników jest to, że te serie programów i filmów zabierają czas na inne podstawowe czynności, na przykład czas na zabawę, socjalizację, czas z rodziną lub dobry odpoczynek w nocy. Zaniedbywanie tych obszarów w celu poświęcenia czasu na konsumpcję treści audiowizualnych może mieć silny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Dziecko przed telewizorem

Co można zrobić?

Jeśli chodzi o dzieci, jasne jest, że kluczem do zapobiegania nadmiernemu oglądaniu jest nadzór rodzicielski. Rodzice muszą regulować ilość czasu, jaką ich dzieci spędzają przed ekranami, ograniczając je do rozsądnej ilości i uważając na rodzaj treści, które konsumują, a także sposób, w jaki to robią.

Ważne jest, aby ustalić pewne wytyczne, takie jak wyłączanie telewizora podczas posiłków lub niezmienianie pory snu z powodu serialu. W ten sam sposób rodzice powinni proponować swoim dzieciom alternatywy, aby mogły bardziej produktywnie wykorzystywać swój czas.

Pozwalanie im bawić się przed telewizorem to łatwa, ale zarazem bardzo szkodliwa opcja. Prowadzenie zajęć rodzinnych, organizowanie zajęć i wycieczek z innymi dziećmi lub zapisywanie ich na zajęcia pozaszkolne zawsze będzie lepszą i zdrowszą alternatywą.

Krótko mówiąc, chodzi o uświadomienie sobie istnienia tego problemu i jego powagi oraz podjęcie działań, aby temu zapobiec. Nawyki, które nabywamy w dzieciństwie, pozostają z nami w wieku dorosłym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gangadharbatla, H., Ackerman, C., & Bamford, A. (2019). Antecedents and consequences of binge-watching for college students. First Monday24(12). https://doi.org/10.5210/fm.v24i12.9667
  • Fung-Fallas, M.P., Rojas-Mora, E.J. & Delgado-Castro, L.G. (2020) Impacto del tiempo de pantalla en la salud de niños y adolescentes. Revista Médica Sinergia, 5(6), e370. DOI: https://revistamedicasinergia.com/index.php/rms/article/download/370/866?inline=1
  • Riddle, K., Peebles, A., Davis, C., Xu, F., & Schroeder, E. (2018). The addictive potential of television binge watching: Comparing intentional and unintentional binges. Psychology of Popular Media Culture7(4), 589.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.