Mandarynki - 7 właściwości i zastosowań

Mandarynki to owoce o różnorodnych właściwościach. Są one wykorzystywane nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i medycynie naturalnej.
Mandarynki - 7 właściwości i zastosowań
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Powszechnie wiadomo, że mandarynki zawierają dużą ilość witaminy C, jak wszystkie cytrusy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z pozostałych właściwości tego pysznego owocu. Okazuje się, że mandarynki to m.in. świetny sposób na nawodnienie organizmu ponieważ składają się w dużej mierze z wody, podobnie jak ludzkie ciało.

Co więcej, owoce te mogą być stosowane nie tylko w kuchni, ale również do celów kosmetycznych. Dzięki swoim właściwościom są również wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dowiedz się jakie zaskakujące zastosowania mają mandarynki!

Mandarynki – mało znane właściwości

Mandarynka to wyjątkowy owoc. Zawiera mnóstwo witaminy A i C oraz dużą ilość karotenoidów, które pomagają walczyć z niektórymi chorobami.

Oto niektóre z jej mało znanych właściwości i zastosowań.

1. Mandarynki obniżają poziom złego cholesterolu

W mandarynkach znajduje się duża ilość substancji o nazwie synefryna, która redukuje poziom produkcji cholesterolu i pomaga uregulować jego poziom w organizmie. Przeciwutleniacze zawarte w mandarynce bezpośrednio zwalczają szkodliwe efekty działania cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Cholesterol w tętnicach zlikwidują mandarynki

Dzięki tym owocom stopniowo obniża się poziom złego cholesterolu we krwi, co z kolei pomaga zapobiegać wielu chorobom układu krwionośnego.

Aby skorzystać z tych leczniczych właściwości mandarynek, wystarczy, że będziesz jeść jedną mandarynkę dziennie.

2. Zapobiegają nowotworom wątroby

Osoby borykające się z chorobami wątroby powinny koniecznie włączyć mandarynki do swojej diety. Badania wykazały, że cytrusy (a w szczególności mandarynki) zawierają składniki pomagające zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów, w tym nowotworom wątroby.

Co więcej, osobom chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu C zaleca się picie soku z mandarynek ponieważ zawiera on dużą ilość kryptoksantyny beta. W soku tym znajdziemy również wysoki poziom limonenu, który pomaga chronić przed nowotworem piersi.

3. Pomagają usunąć zacieki z tłuszczu

Niewiele osób wie, że z pomocą mandarynek można bardzo łatwo usunąć zacieki z tłuszczu. Zawierają one bowiem – podobnie jak wszystkie cytrusy – dużą ilość witaminy C.

Zacieki z tłuszczu, jakie powstają w kuchni na blatach i kuchenkach podczas przyrządzania mięsa bardzo łatwo schodzą, kiedy potrzemy je ściereczką zamoczoną w soku z mandarynek.

Do tego celu najlepiej jest wykorzystać sok z lekko niedojrzałych owoców ponieważ jest on bardziej kwaskowaty.

Sprzątanie kuchni

Witamina C w soku radzi sobie z tłuszczem w kuchni równie dobrze, jak z cholesterolem w układzie krwionośnym kiedy spożywamy ten owoc.

4. Poprawiają koloryt skóry

Kondycja naszej skóry zależy zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jest jak gąbka, która wchłania składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem.

Jeśli chcesz zadbać o ładny i zdrowy koloryt skóry, sięgnij po mandarynkę. Owoc ten dostarcza bowiem dużej ilości witamin C i E, które są niezbędne dla zachowania zdrowej cery.

Witaminy te pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry ponieważ stymulują syntezę kolagenu, dzięki czemu twarz wygląda młodziej i bardziej promiennie.

5. Spowalniają siwienie włosów

Brzmi niewiarygodnie? Ale taka jest prawda – witamina B12 zawarta w mandarynkach pomaga spowolnić proces siwienia włosów.

Jeśli chcesz się o tym przekonać, wypróbuj prosty zabieg na włosy. Wyciśnij sok z kilku mandarynek i nałóż go na umyte włosy. Zostaw na kilkanaście minut, a potem spłucz sok letnią wodą.

Przekonasz się, że Twoje włosy natychmiast nabiorą blasku i pełniejszego wyglądu.

Mandarynki spowalniają siwienie włosów

Tak korzystny wpływ mandarynek na stan włosów wynika z faktu, że owoce te zawierają dużą ilość witaminy E i B12, które stymulują wzrost i regenerację włosów.

6. Przyspieszają leczenie ran

Olejek ze skórki mandarynki to doskonały środek pomagający w leczeniu powierzchownych ran na skórze.

Dzięki swoim właściwościom i składowi, olejek ze skórki mandarynki skutecznie przyspiesza gojenie ran, a jednocześnie dezynfekuje i stymuluje regenerację komórek naskórka.

7. Są pożywnym dodatkiem do sałatek

Nie sposób pominąć kwestii wartości odżywczych mandarynek. Ich regularne spożywanie ma dobroczynny wpływ na zdrowie pod wieloma względami.

Warto jest dodawać je do sałatek i łączyć z innymi zdrowymi produktami, jak sałata, marchew czy pomidory.

Sałatka z dodatkiem mandarynek

Dzięki takiej kombinacji produktów Twój organizm lepiej przyswoi niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze. Włącz mandarynki do swojej codziennej diety i korzystaj z ich dobroczynnego wpływu na twój organizm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, Y. , Heying, E. and Tanumihardjo, S. A. (2012), History, Global Distribution, and Nutritional Importance of Citrus Fruits. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 11: 530-545. doi:10.1111/j.1541-4337.2012.00201.x
  • Chemopreventive Agents and Inhibitors of Cancer Hallmarks: May Citrus Offer New Perspectives? (2016). Cirmi S, Ferlazzo N, Lombardo GE, Maugeri A, Calapai G, Gangemi S, Navarra M.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27827912
  • Yamada, T., Hayasaka, S., Shibata, Y., Ojima, T., Saegusa, T., Gotoh, T., Ishikawa, S., Nakamura, Y., Kayaba, K., Jichi Medical School Cohort Study Group (2011). Frequency of citrus fruit intake is associated with the incidence of cardiovascular disease: the Jichi Medical School cohort study. Journal of epidemiology, 21(3), 169-75.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3899405/
  • Yamada, T., Hayasaka, S., Shibata, Y., Ojima, T., Saegusa, T., Gotoh, T., Ishikawa, S., Nakamura, Y., Kayaba, K., Jichi Medical School Cohort Study Group (2011). Frequency of citrus fruit intake is associated with the incidence of cardiovascular disease: the Jichi Medical School cohort study. Journal of epidemiology, 21(3), 169-75.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3899405/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.