Małopłytkowość - co robić, kiedy się pojawia?
Małopłytkowość to coś, co może wywołać niepokój. Możesz zacząć myśleć, że coś jest nie tak z Twoim ciałem. Jednak nie obawiaj się. Organizm rozpoznaje małopłytkowość, czyli kiedy poziom płytek krwi jest zaniżony i próbuje szybko temu zaradzić.
W dzisiejszym artykule podzielimy się informacjami o tym co powinieneś zrobić, jeśli zostanie stwierdzona u Ciebie małopłytkowość.
Co to są płytki krwi?
Płytki krwi, inaczej trombocyty, to komórki, które stanowią składnik krwi oraz odgrywają istotną rolę w jej krzepnięciu. Z tego powodu ważne jest, abyś zbadał dlaczego poziom Twoich płytek krwi odbiega od normy. Norma waha się między 150 000 a 145 000 komórek na milimetr kwadratowy.
Niektóre infekcje wirusowe takie jak Denga, Chikungynya czy AIDS mogą być odpowiedzialne za małopłytkowość. Ponadto pewne schorzenia takie jak marskość wątroby, niedobór witaminy B12 czy zażywanie pewnych lekarstw może wpływać na ich ilość.
Małopłytkowość i jej objawy
Ustalenie niedoboru trombocytów we krwi to coś, co może stwierdzić wyłącznie lekarz. Jednakże ciało może dawać pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą pomóc Ci rozpoznać małopłytkowość i udać się na badania.
Nadzwyczajne zmęczenie
Jedna z pierwszych oznak małopłytkowości to częste uczucie wyjątkowego zmęczenia bez wyraźnego powodu.
Co gorsza, często czujesz się zmęczony przez cały dzień. Może to też wpłynąć na Twój apetyt.
Zobacz także: Zmęczenie w czasie ciąży – jak je pokonać?
Wysypka i siniaki – to może być małopłytkowość
Następnym sygnałem świadczącym o tym, że może dolegać Ci małopłytkowość jest pojawianie się wysypki. Zwykle są to okolice pleców, klatki piersiowej i ramion. Możesz łatwo ją rozpoznać po kolistym kształcie i czerwonawo-fioletowej barwie.
Kiedy poziom Twoich płytek krwi odbiega od normy, na Twoim ciele pojawiają się też bardzo szybko siniaki, nawet jeśli nie przypominasz sobie żadnych uderzeń.
Ból mięśni
Następnym wyznacznikiem małopłytkowości jest ostry ból mięśni oraz trudności w poruszaniu się. Często towarzyszy temu uczucie zmęczenia oraz generalne osłabienie.
Co powinieneś zrobić, jeśli dolega Ci małopłytkowość?
Jeżeli cierpisz na powyższe symptomy, powinieneś udać się do lekarza, który wykona niezbędne testy. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, lekarz wyda Ci pewne instrukcje, a Ty możesz zacząć bardziej dbać o swoją dietę.
Jadaj produkty bogate w żelazo, takie jak szpinak, soczewica, wątróbka, małże, żurawina, jagody czy kiełki fasoli.
Ponadto nie zapominaj o czerwonej papryce, grejpfrucie, pomarańczy, truskawkach oraz wodzie kokosowej, które bogate są w witaminy A, B, C, D i K.
Przepisy na przywrócenie odpowiedniej ilości płytek krwi
Poniżej przedstawiamy kilka przepisów, które zwiększą przyswajanie substancji odżywczych dbających o poziom trombocytów we krwi.
Smoothie bogate w żelazo
Składniki
- 5 dojrzałych guajaw (450 g)
- 1 czerwona papryka (200 g)
- 1 szklanka wody mineralnej lub przegotowanej wody (250 ml)
Przygotowanie
- Opłucz guajawy i paprykę.
- Pokrój guajawy na małe kawałki bez obierania ich.
- Pokrój paprykę oraz usuń nasiona.
- Umieść składniki w blenderze i dodaj wodę. Zmiksuj.
- Spożywaj zaraz po przygotowaniu.
Pijaj jedną szklankę tego napoju rano, wieczorem oraz w nocy.
Przeczytaj również: Anemia z niedoboru żelaza u dzieci: co musisz wiedzieć
Pełnowartościowa sałatka na małopłytkowość
Składniki
- 1 marchew (100 g)
- 1 burak (100 g)
- Brokuł (400 g)
- 1 czerwona papryka (200 g)
- wiązka szpinaku (120 g)
- wiązka rukwi wodnej (120 g)
- 1 ząbek czosnku, zgnieciony
- 1 łyżka stołowa całych lub zgniecionych orzechów (100 g)
- sok z cytryny (50 ml)
- 2 łyżki oliwy z oliwek (30 ml)
- szczypta soli
Przygotowanie
- Dobrze opłucz warzywa.
- Obierz buraka i marchew oraz pokrój na średnie kawałki.
- Umieść je w garnku z gotującą się wodą, dodaj brokuł oraz gotuj przez 5 minut (pozwoli to zachować witaminy i proteiny).
- Odcedź wodę oraz zanurz warzywa w zimnej wodzie.
- Pokrój buraka i marchew na mniejsze kawałki i umieść w misce.
- Posiekaj paprykę na paseczki i oddaj do miski.
- Pokrój szpinak i rukiew i dodaj do reszty warzyw.
- Dodaj resztę składników: sok z cytryny, czosnek, oliwę z oliwek, orzechy i sól do smaku.
- Wymieszaj wszystko i podaj do stołu.
Pamiętaj, abyś nie próbował leczyć się sam i sięgać po leki bez konsultacji z lekarzem. Specjalista zaleci Ci odpowiednie leczenie. Możesz jednak uzupełnić je o domowe remedia.
Sięganie po żywność bogatą w żelazo, witaminy oraz inne wartości odżywcze jest bardzo ważne. Poza tym, iż jest to idealnie zbilansowana dieta, pomaga ona zapobiegać szeregowi schorzeń, między którymi znajduje się małopłytkowość.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Healthline.com How to Naturally Increase Your Platelet Count [Online] Available at: www.healthline.com/health/how-to-increase-platelet-count
- Díaz P, Nava A y Álvarez R. Evaluación del contenido de hierro en la guayaba (Psidium guajava) y pimentón (Capsicum annum L) y su impacto como complemento en la dieta. Rev. Fac. Cienc. 2017;6(2):73-86