Madopar – co to jest i do czego służy?

Madopar – co to jest i do czego służy?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Na madopar składa się połączenie lewodopy i benserazydu. To lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Skuteczne wyniki, jeśli chodzi o opanowywanie objawów tej choroby, sprawiają, że warto dowiedzieć się więcej na jego temat.

Madopar

Madopar to lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Składa się z dwóch aktywnych składników, tj. 200 miligramów lewodopy i 50 miligramów benzerazydu. Przyjmuje postać tabletek z nacięciem w kształcie krzyża, co daje pacjentowi możliwość otrzymania czterech dawek.

Jak działa madopar i do czego służy?

Lewodopa to substancja będąca prekursorem dopaminy. Stosuje się ją, ponieważ sama dopamina nie może dotrzeć do mózgu. Jednakże jej prekursor, lewodpoa, jest już w stanie dostać się do jego obszaru. To tutaj lewodopa jest przekształcana w dopaminę, a tym samym zwiększa jej poziom w mózgu.

Lewodopa jest najskuteczniejszą substancją czynną w leczeniu objawów związanych z ruchem i sztywnieniem towarzyszącym chorobie Parkinsona. Jeśli pacjent leczony się madoparem, nie powinien nagle przerywać jego przyjmowania. Dlaczego? Ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak gorączka, sztywność mięśni i dezorientacja.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Światowy Dzień Choroby Parkinsona – walka z chorobą

Dlaczego łączy się lewodopę z inną substancją?

Madopar
Leczenie, a właściwie łagodzenie objawów choroby Parkinsona opiera się na leku, jakim jest lewodopa.

Gdyby podawano samą lewodopę, w znacznym stopniu metabolizowałaby się ona przed dotarciem do mózgu. Z tego powodu łączy się ją z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak karbidopa czy benserazyd.

Te substancje czynne sprawiają, że do mózgu dociera wystarczająca ilość lewodopy. Poprawiają one jej skuteczność i zmniejszają możliwe skutki uboczne.

Kombinacja obecna w składzie madoparu utrzymuje się w stosunku 4: 1 dwóch aktywnych składników. W ten sposób uzyskuje się efekt praktycznie identyczny jak przy dużych dawkach lewodopy, ale z lepszą tolerancją.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie objawy choroby Parkinsona ulegają znacznej poprawie po pewnym czasie leczenia tym lekiem.

Jak należy przyjmować madopar?

Madopar to lek, który przyjmuje się doustnie 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po. Jeśli odczuwa się dyskomfort w żołądku, można przyjmować go z jedzeniem, chociaż wówczas trzeba upewnić się, że jedzenie nie jest bogate w białko.

Należy unikać przyjmowania tego leku razem z pokarmami bogatymi w białka, ponieważ mogą one zmniejszać wchłanianie lewodopy.

Tabletki madopar uwalniane są stopniowo, zapewniając długie działanie. Jeśli musisz zażywać ten lek, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdu, ponieważ może on wpływać na nasze odruchy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rasagilina w leczeniu choroby Parkinsona

Madopar: dawkowanie preparatu

Dzienna dawka madoparu ustalana jest indywidualnie w każdym przypadku, o czym zawsze decyduje lekarz. Jednak, ogólnie rzecz biorąc, najczęściej stosowane są następujące dawki:

Leczenie wstępne

Zazwyczaj rozpoczyna się od połowy tabletki trzy razy dziennie, zwiększając dawkę dobową o pół tabletki na tydzień, aż do osiągnięcia dawki skutecznej u każdego pacjenta. Jeżeli pacjent może być dokładnie monitorowany, dawkę można zwiększyć szybciej – o jedną tabletkę na tydzień zamiast o połowę tabletki.

Osiągnięcie skutecznej dawki zajmuje niewiele czasu. Ta skuteczna dawka wynosi od 2 do 4 tabletek dziennie, podzielonych na trzy lub cztery dawki.

Neurony
Ponieważ dopamina nie może samodzielnie dotrzeć do mózgu, w składzie leku znajduje się prekursor lewodopy.

Dawka podtrzymująca

Zwykle dzienną dawkę należy podzielić co najmniej na trzy części, a zwiększać o średnio trzecią część jednej tabletki dziennie. Jednak jest to sprawa indywidualna. Frakcjonowanie dziennej dawki podtrzymującej będzie dokonywane zgodnie z tym, co jest najbardziej odpowiednie dla każdego pacjenta.

Inną opcją ustalenia dawki podtrzymującej może być utrzymanie dawki dobowej z możliwością zmiany przyjmowania jednej z tabletek na ćwierć tabletki, lecz z częstszym ich przyjmowaniem.

Madopar nie leczy, ale pomaga

W obecnej chwili nie ma leczenia zdolnego do przezwyciężenia choroby Parkinsona, ale udaje się złagodzić główne objawy, poprawiając tym samym jakość życia pacjentów.

Madopar to dobra opcja leczenia stosowana przez tysiące osób z chorobą Parkinsona na całym świecie. Ważne jest, aby lekarz monitorował przyjmowanie leku i dostosowywał dawki do rzeczywistej sytuacji każdego pacjenta.

Artykuł napisała i zweryfikowała farmaceutka María Vijande.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • FERREIRA, F. D; FERREIRA, F.M.D; HELENO, R.B; MELLA, S. E. J. (2010). Parkinson’S Disease: Physiopathologic and Therapeutic Aspects. Revista de Saúde e Pesquisa.

  • Díaz, F., Chaná, P., Droguett, P., Gutiérrez, A., & Martínez, C. (1995). Complicaciones motoras precoces en parkisonianos de novo tratados con L-Dopa más inhibidor periférico de la decarboxilasa. Rev. Chil. Neuro-Psiquiatr.

  • Fernandez Pardal, M. M., Gatto, E., Micheli, F., Casas Parera, I., & Diaz, S. (1991). UN NUEVO PREPARADO DE LEVODOPA BENSERAZIDA EN PARKINSONIANOS CON FLUCTUACIONES MOTORAS REFRACTARIAS A TRATAMIENTOS CON L-DOPA STANDARD. Medicina.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.