Łupież i łojotok – Pozbądź się naturalnymi sposobami

Zarówno łupieżowi, jak i łojotokowi towarzyszą nieprzyjemne objawy w postaci swędzenia i dyskomfortu. Wpływa to również na nasze walory estetyczne.
Łupież i łojotok – Pozbądź się naturalnymi sposobami

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Łupież i łojotok, czyli łojotokowe zapalenie skóry są powszechnymi problemami, które mogą dotknąć każdego z nas. Są one niestety dolegliwościami bardzo nieprzyjemnymi i nieestetycznymi, ponieważ dotyczą skóry głowy.

Kiedy ulega ona przesuszeniu i pojawia się łupież w postaci płatów schodzącej skóry, również nasze ramiona zostają nią oprószone niczym szronem. Staje się on jeszcze bardziej widoczny, gdy nosimy ciemne ubrania. Kobiety, którym doskwierają problemy związane ze skórą głowy, takie jak łupież i łojotok, mają również w zwyczaju spinanie włosów, gdyż czują się niepewnie w rozpuszczonych.

W przypadku łojotoku dodatkowo pojawiają się na skórze nieprzyjemne strupy, które odpadając pozostawiają zaczerwienione ślady. Powodują one swędzenie oraz miejscowe łysienie, a niekiedy również i szereg innych dolegliwości.

Łupież i łojotok– Co jest ich przyczyną?

Łupież może mieć wiele przyczyn. Czynniki, które najczęściej prowadzą do jego występowania to:

  • Grzybica
  • Niezdrowa dieta
  • Nadmiar stresu
  • Stosowanie rozmaitych zabiegów i produktów nafaszerowanych chemią (na przykład farby do włosów).

Łupież i łojotok – naturalne metody leczenia

Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów, które skutecznie zwalczają łupież i łojotok oraz dbają o zdrowie skóry głowy.

Miód – łojotokowe zapalenie skóry

Bardzo skutecznym domowym środkiem leczącym łupież i łojotokowe zapalenie skóry jest naturalny miód pszczeli.

Wiele badań naukowych potwierdziło fakt, że miód działa uzdrawiająco na wszelkiego rodzaju problemy związane ze skórą głowy. Grupa osób walcząca z problemem łojotoku została poddana zabiegom na bazie miodu – na pozytywny efekt kuracji nie trzeba było długo czekać!

Jak można leczyć problemy związane ze skórą głowy miodem? Przygotuj mieszankę składającą się w 90% z czystego miodu i w 10% z letniej wody.

Następnie, nałóż miksturę na skórę głowy i wykonuj delikatny masaż. Zawiń głowę chusteczką i pozostaw na około trzy godziny. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz skórę głowy letnią wodą. Powtarzaj zabieg codziennie przez okres jednego miesiąca, a później stosuj go przez sześć kolejnych miesięcy, lecz tym razem już tylko raz w tygodniu. Zobaczysz, że dolegliwości stopniowo zaczną ustępować, a po sześciu miesiącach w większości przypadków ustępują całkowicie.

Dodatkowe zabiegi i porady, by zwalczyć łupież i łojotok

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Skóra głowy: 6 przyczyn jej podrażnienia

Mniszek ekarski na łupież i łojotok
  • Przygotuj napar zalewając wrzącą wodą kilka gałązek mniszka lekarskiego. Odstaw do ostudzenia, a następnie wypij. Pij ten napar trzy razy dziennie tak długo, aż zauważysz efekty.
  • Innym naturalnym środkiem doskonale zwalczającym problemy skóry głowy jest napar ze skrzypu polnego. Zalej łyżeczkę suszu szklanką wrzącej wody i odstaw aż dobrze się zaparzy. Zaleca się picie naparu raz dziennie.
  • Gdy gruczoły skóry głowy zaczynają produkować nadmiar łoju, zalecamy przygotować wywar z kilku gałązek cyprysów i 1 litra wody. Po ostudzeniu naparu, nanieś go na skórę głowy i wykonuj delikatny masaż. Następnie umyj włosy jak zwykle.
  • Osoby, które zmagają się z problemami skóry głowy, powinny szczególnie zadbać o odpowiednią dietę. Jeśli jest ona niezdrowa i brakuje jej podstawowych składników odżywczych, problem łojotoku może jeszcze bardziej się nasilić. Pamiętaj, by unikać tłustych i smażonych produktów, gotowych dań i wszelkiego rodzaju sosów. Najlepiej zastąp je wszystkimi rodzajami warzyw, szczególnie tych, które są bogatym źródłem selenu i cynku (ogórek, dynia, cebula, szparagi, bakłażany, figi, orzechy, itp).

Domowe sposoby na łupież i łojotok

  • Jeśli chcesz zmniejszyć produkcję łupieżu, niezwykle skuteczne okazuje się nacieranie skóry głowy octem jabłkowym. Bezpośrednio nanoś go na skórę głowy i wcieraj, wykonując przy tym delikatny masaż. Pozostaw na kilka minut, a następnie obficie spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu.
Ocet jabłkowy na łupież i łojotok
  • Niezwykle skutecznym naturalnym lekiem na łupież i łojotokowe zapalenie skóry jest również olejek z drzewa herbacianego. Posiada on silne właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, a także jest naturalnym antybiotykiem. Dlatego też efekty jego stosowania są widoczne już po krótkim czasie.
  • Doskonałe rezultaty dostarcza również mikstura z octu jabłkowego, rozmarynu i mięty. Do jej przygotowania potrzebujesz 1 litr octu jabłkowego, kilka świeżych gałązek rozmarynu i mięty. Wlej ocet jabłkowy do butelki, umieść w niej gałązki ziół, a następnie odstaw do ciemnego miejsca o temperaturze pokojowej na co najmniej dwadzieścia dni. Po upływie tego czasu przelej zawartość butelki przez sito i ponownie wlej do butelki. Miksturę wykorzystuj do delikatnego masażu skóry głowy, pozostaw ją na 15 minut, a następnie umyj włosy jak zwykle.
  • Staraj się często myć włosy – dzięki temu zapobiegniesz ich nadmiernemu przetłuszczaniu się i będą one wyglądały świeżo i czysto, a łupież będzie znacznie mniej widoczny.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aburjai, T., & Natsheh, F. M. (2003, November). Plants Used in Cosmetics. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1363
  • Ranganathan, S., & Mukhopadhyay, T. (2010). Dandruff: The most commercially exploited skin disease. Indian Journal of Dermatology55(2), 130. https://doi.org/10.4103/0019-5154.62734
  • Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of Cosmetic Dermatology12(4), 306–313. https://doi.org/10.1111/jocd.12058
  • Surya Prabha, M., Sravani, A., Spandana, A., Ramarao, N., & Santhosh Aruna, M. (2014). Formulation and evaluation of herbal hair powder against dandruff. International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research28(2), 43–47.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.