Lumbago - 3 naturalne środki przeciwbólowe

Lumbago - 3 naturalne środki przeciwbólowe
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Lumbago często objawia się po upadku lub silnym uderzeniu w plecy. Chociaż może pojawić się również po nieprawidłowym wysiłku fizycznym, noszeniu ciężarów lub przy złej postawie.

Lumbago to silny ból pleców, ale w kilku przypadkach jest również odczuwany w mięśniach i pośladkach. Zwykle jest to spowodowane powtarzającymi się złymi postawami, przeciążeniami lub urazami mięśni. Walka z lumbago oznacza cierpliwość i wytrwałość.

Ból krzyża często objawia się po upadku lub silnym uderzeniu w plecy. Chociaż może pojawić się również po nieprawidłowym wysiłku fizycznym, noszeniu ciężarów lub złej postawie.

Rodzaje lumbago

Ból pleców

Lumbago może pojawić się w jednorazowo lub może być chronicznym i powtarzającym się problemem.

Aby zwalczyć lumbago, ważne jest, aby znać jego najważniejsze typy. W zależności od jego cech dyskomfort ten można podzielić na następujące rodzaje.

Tymczasowe lumbago

Jest to ból, który pojawia się w dolnej części pleców po nagłym wysiłku lub przyjęciu złej postawy. Są to uciążliwości, które znikają same i trwają od 3 do 4 dni.

Przewlekły lub nawracający ból krzyża

Jeśli te epizody bólu krzyża pojawiają się często i trwają dłużej niż 12 tygodni, mogą w końcu spowodować przewlekły ból krzyża. Szacuje się, że 20% przypadków przechodzi w stan przewlekły. Wiąże się również z ciążą, nadwagą, chorobą zwyrodnieniową stawów, a nawet stresem emocjonalnym.

Aby zwalczyć lumbago, konieczne jest skorygowanie złej postawy i unikanie sytuacji sprzyjających bólowi. To pierwsze kroki w łagodzeniu bólu, ale konieczne jest również skorzystanie z fizjoterapii, akupunktury czy masażu leczniczego, w zależności od sytuacji.

Możesz Cię także zainteresować: Lumbago – 3 podstawowe wskazówki

3 naturalne środki do walki z lumbago

Wierzba biała

Salicylowane pochodne wierzby działają przeciwzapalnie, zwłaszcza na poziomie stawów, a także wpływają na ból i gorączkę. Z tego powodu wierzba biała jest wskazana w leczeniu przeziębień i stanów grypowych. Łagodzi również wszelkiego rodzaju bóle, zwłaszcza bóle stawów. Dlatego bardzo przydatna jest też w walce z lumbago.

W postaci naparu można spożyć do 3 filiżanek dziennie, najlepiej w połączeniu z innymi roślinami wzmacniającymi jego działanie i poprawiającymi smak, takimi jak krwawnik pospolity, mięta, kalina i skrzyp polny.

Imbir

Imbir

Imbir to przyprawa przeciwzapalna, która pomaga zmniejszyć ból, taki jak ból krzyża. Może być stosowany jako napar lub miejscowo.

Imbir jest znany ze swojej silnej mocy przeciwzapalnej, dzięki czemu posiada wspaniałe właściwości zwalczania bólu krzyża. Może być stosowany jako napar lub okład.

Możesz użyć go jako naparu, w proporcji dwie łyżki stołowe na pół litra wody. Po przygotowaniu można go wypić lub namoczyć w miksturze gazę i nałożyć ją na bolące miejsce.

Jest również przydatny ze względu na działanie relaksujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Innym sposobem użycia jest delikatny masaż. W tym celu należy zmieszać 5 kropli olejku eterycznego z imbiru z 10 kroplami olejku ze słodkich migdałów.

Diabelski pazur do walki z lumbago

Istnieją badania, które potwierdzają, że leczenie oparte na diabelskim pazurze zmniejsza ból krzyża i potrzebę stosowania leków ratunkowych w krótkim okresie. Ważne jest, aby wskazać, że leczenie bólu krzyża diabelskim pazurem powinno trwać minimum 2 lub 3 miesiące, aby jego efekty były zauważalne i długotrwałe.

Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwskurczowo. Ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe jest również wskazany, gdy kości i ścięgna wykazują stan zapalny. Część, która jest używana to bulwa i spożywa się go w postaci kapsułek z 450-500 mg.

Ponadto ma również właściwości przeciwskurczowe, dzięki czemu służy do zwalczania skurczów. Z tego powodu jest również stosowany w leczeniu dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia, słaby apetyt czy zaparcia.

Jak uniknąć nawrotu lumbago?

Joga jest dobra na lumbago

Regularna praktyka technik relaksacyjnych pomaga zmniejszyć bóle i napięcie mięśni.

Zalecamy unikanie napięcia nerwowego wywołanego stresem. To jedna z głównych przyczyn przykurczów mięśni pleców i bólu.

Dlatego, gdy zauważysz sztywną dolną część pleców, usiądź na krześle i zegnij tułów, aż oprzesz się na nogach. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund.

Ponadto picie naparów na bazie melisy lub lawendy pomoże Ci uspokoić nerwy i uniknąć przykurczów spowodowanych napięciem. Fizjoterapia, ćwiczenia rehabilitacyjne, akupunktura i terapie relaksacyjne, takie jak joga, tai chi lub medytacja, to tylko niektóre z praktyk, które dobrze sprawdzają się zarówno w leczeniu bólu krzyża, jak i zapobieganiu mu.

Podsumowanie

Aby uniknąć bólu krzyża i mieć zdrowe plecy, pamiętaj o utrzymywaniu odpowiedniej wagi i regularnym uprawianiu sportów, takich jak pływanie i ćwiczenia rozciągające. Powinieneś także pamiętać o prawidłowej postawie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buka, A. J. (1934). Lumbago. The American Journal of Surgery. https://doi.org/10.1016/S0002-9610(34)90179-3
  • Da Silva, A. G., De Sousa, C. P. G., Koehler, J., Fontana, J., Christo, A. G., & Guedes-Bruni, R. R. (2010). Evaluation of an extract of Brazilian arnica (Solidago chilensis Meyen, Asteraceae) in treating lumbago. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.2934
  • Dissanayake, Kankanam Gamage Chithramala, W. A. L. C. Waliwita, and R. P. Liyanage. “A review on medicinal uses of Zingiber officinale (ginger).” International Journal of Health Sciences and Research 10.6 (2020): 142-148.
  • Dunford E, DClinPsy MT. Relaxation and Mindfulness in Pain: A Review. Rev Pain. 2010;4(1):18–22. doi:10.1177/204946371000400105
  • Gagnier, J. J., Chrubasik, S., & Manheimer, E. (2004). Harpgophytum procumbens for osteoarthritis and low back pain: a systematic review. BMC complementary and alternative medicine, 4, 13. https://doi.org/10.1186/1472-6882-4-13
  • Mauro, G. L., Martorana, U., Cataldo, P., Brancato, G., & Letizia, G. (2000). Vitamin B12 in low back pain: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. European Review for Medical and Pharmacological Sciences.
  • Shara, Mohd, and Sidney J. Stohs. “Efficacy and safety of white willow bark (Salix alba) extracts.” Phytotherapy Research 29.8 (2015): 1112-1116.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.