Liszajec u dzieci - utrzymuj go pod kontrolą
Liszajec u dzieci wywoływany jest przez bakterię wywołującą infekcję skóry. Na ogół pojawia się zwykle wokół ust, nosa i uszu. Główną drogą zakażenia jest bezpośredni kontakt ze zmianą. Występuje częściej między 2 a 6 rokiem życia, ponieważ te dzieci częściej cierpią na zadrapania i skaleczenia. Częściej też się drapią, co prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii.
Liszajec u dzieci może wystąpić o każdej porze roku, chociaż częściej występuje w ciepłych miesiącach ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność.
Jak rozwija się liszajec u dzieci?
Liszajec pojawia się na skórze w postaci owrzodzeń pokrytych miodową skórką. Zwykle nie towarzyszy im gorączka, a pacjenci na ogół pozostają zdrowi. Rany zwykle goją się normalnie po pewnym czasie, bez blizn.
Jako powierzchowne zakażenie skóry może powodować swędzenie, pieczenie, a nawet ból, jeśli znajduje się w okolicy ust. Czasami występuje przy guzkach chłonnych w pobliżu miejsca zakażenia. Te guzki są ruchome i mogą powodować ból.
Przyczyny liszajca u dzieci
W około 90% przypadków liszajec jest wywoływany przez Staphylococcus aureus, a w pozostałych przyczyną jest Streptococcus pyogenes. Streptococcus jest również przyczyną na przykład paciorkowcowego zapalenia gardła. Zdecydowana większość z nas nosi obie bakterie na naszej skórze. Jednak w obliczu wszelkich ran, ugryzień, zadrapań lub skaleczeń bakterie są w stanie wywołać infekcję, powodując liszajec.
Liszajec u dzieci – rodzaje
Istnieją dwa główne rodzaje liszajca:
- Liszajec bez pęcherzy. Jest to w dużej mierze spowodowane przez paciorkowce. Eroduje powierzchnię skóry po małych ranach lub urazach i powoduje większe owrzodzenia, które później pokrywają się skorupą mielinową. W wyniku autoinokulacji u tego samego dziecka można zwykle zaobserwować kilka zmian. To nie jest związane z pęcherzami.
- Liszajec pęcherzowy. Jest to spowodowane przez gronkowce. Powoduje powstawanie pęcherzy i pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem na skórze. Łatwo pękają i tworzą obszar odsłoniętej, błyszczącej skóry właściwej, która pokryje się żółtawą skórką.
Przeczytaj również: Przeszczep skóry: kiedy się go wykonuje?
Diagnoza
W badaniu fizykalnym podczas konsultacji lekarskiej specjalista stawia diagnozę na podstawie charakterystyki wysypki i wywiadu. Pediatra może uznać, że konieczne jest złożenie posiewu laboratoryjnego w celu ustalenia, które bakterie powodują stan.
Istnieje kilka chorób dermatologicznych, które prowadzą do trudnej diagnostyki różnicowej:
- Pemfigoid pęcherzowy
- Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej
- Świerzb
- Reakcja alergiczna na ugryzienie
- Dermatofitoza
Dlatego podkreślamy potrzebę konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem. To, na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, doprowadzi do prawidłowej diagnostyki różnicowej. Jednak ostateczną diagnozę dostarcza hodowla mikrobiologiczna wysięku zmian.
Odpowiednie leczenie liszajca u dzieci
Celem jest wyeliminowanie infekcji, a zalecanym leczeniem są antybiotyki. Można je stosować miejscowo lub doustnie, w zależności od rozległości zmian na powierzchni ciała lub jeśli towarzyszą im objawy ogólnoustrojowe.
Stosowanie kremów zmiękczających pomaga w utrzymaniu funkcji bariery skórnej. W razie potrzeby objawowe leczenie uzupełniające można pokryć lekami przeciwhistaminowymi na swędzenie lub przeciwzapalne. Ważne jest, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby uniknąć przebarwionych obszarów na uszkodzonej skórze.
Liszajec u dzieci jest zaraźliwy, dopóki zmiany nie znikną. Należy jednak zachować ostrożność.
Jak zapobiegać i kontrolować rozprzestrzenianie się?
Niektóre zalecenia dotyczące zapobiegania rozprzestrzenianiu się liszajca u dzieci są następujące:
- Paznokcie u dzieci utrzymuj krótkie i czyste.
- Naucz je, aby nie drapały zmian skórnych, ponieważ przez to bakterie mogą się szybciej rozwijać.
- W przypadku dotknięcia zmian odsłonięty obszar należy przemyć wodą z mydłem.
- Dziecko powinno unikać kontaktu z innymi dziećmi.
- W przypadku zadrapań należy je oczyścić wodą z mydłem i nałożyć krem z antybiotykiem.
- Nie udostępniaj brudnych ubrań, prześcieradeł ani ręczników osobie z aktywną infekcją skóry.
- Utrzymuj odpowiednie nawilżenie skóry, aby aktywować barierę skórną.
Liszajec u dzieci jest powszechny, ale należy go kontrolować
Nawet jeśli uznamy liszajec u dzieci za jedynie zlokalizowaną infekcję skóry, leczenie należy rozpocząć szybko ze względu na dużą zaraźliwość. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się lub jeśli istnieje podejrzenie, że infekcja pogorszyła się, na przykład ból, gorączka lub zwiększony obrzęk.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García-Romero, M. T. (2017). Impétigo ampolloso. Acta pediátrica de México, 38(5), 351-354.
- Moyano, M., Peuchot, A., Giachetti, A. C., Moreno, R., Cancellara, A., Falaschi, A., & Roldán, D. (2014). Infecciones de piel y partes blandas en pediatría: consenso sobre diagnóstico y tratamiento. Arch Argent Pediatr, 112(2), 183-191.
- Sellarés Casas, E., & FA, M. L. (2007). Infecciones cutáneas bacterianas. Protocolos diagnósticos y terapéuticos en dermatología pediátrica, 1, 29-35.