Liszajec u dzieci - utrzymuj go pod kontrolą

Liszajec u dzieci jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Choć jest zaraźliwa, można ją kontrolować, stosując odpowiednie leczenie.
Liszajec u dzieci - utrzymuj go pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2022

Liszajec u dzieci wywoływany jest przez bakterię wywołującą infekcję skóry. Na ogół pojawia się zwykle wokół ust, nosa i uszu. Główną drogą zakażenia jest bezpośredni kontakt ze zmianą. Występuje częściej między 2 a 6 rokiem życia, ponieważ te dzieci częściej cierpią na zadrapania i skaleczenia. Częściej też się drapią, co prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii.

Liszajec u dzieci może wystąpić o każdej porze roku, chociaż częściej występuje w ciepłych miesiącach ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność.

Jak rozwija się liszajec u dzieci?

Liszajec pojawia się na skórze w postaci owrzodzeń pokrytych miodową skórką. Zwykle nie towarzyszy im gorączka, a pacjenci na ogół pozostają zdrowi. Rany zwykle goją się normalnie po pewnym czasie, bez blizn.

Jako powierzchowne zakażenie skóry może powodować swędzenie, pieczenie, a nawet ból, jeśli znajduje się w okolicy ust. Czasami występuje przy guzkach chłonnych w pobliżu miejsca zakażenia. Te guzki są ruchome i mogą powodować ból.

Chłopiec z zadrapaniem

Przyczyny liszajca u dzieci

W około 90% przypadków liszajec jest wywoływany przez Staphylococcus aureus, a w pozostałych przyczyną jest Streptococcus pyogenes. Streptococcus jest również przyczyną na przykład paciorkowcowego zapalenia gardła. Zdecydowana większość z nas nosi obie bakterie na naszej skórze. Jednak w obliczu wszelkich ran, ugryzień, zadrapań lub skaleczeń bakterie są w stanie wywołać infekcję, powodując liszajec.

Liszajec u dzieci – rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje liszajca:

 • Liszajec bez pęcherzy. Jest to w dużej mierze spowodowane przez paciorkowce. Eroduje powierzchnię skóry po małych ranach lub urazach i powoduje większe owrzodzenia, które później pokrywają się skorupą mielinową. W wyniku autoinokulacji u tego samego dziecka można zwykle zaobserwować kilka zmian. To nie jest związane z pęcherzami.
 • Liszajec pęcherzowy. Jest to spowodowane przez gronkowce. Powoduje powstawanie pęcherzy i pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem na skórze. Łatwo pękają i tworzą obszar odsłoniętej, błyszczącej skóry właściwej, która pokryje się żółtawą skórką.

Diagnoza

Dziecko ze zmianami skórnymi

W badaniu fizykalnym podczas konsultacji lekarskiej specjalista stawia diagnozę na podstawie charakterystyki wysypki i wywiadu. Pediatra może uznać, że konieczne jest złożenie posiewu laboratoryjnego w celu ustalenia, które bakterie powodują stan.

Istnieje kilka chorób dermatologicznych, które prowadzą do trudnej diagnostyki różnicowej:

 • Pemfigoid pęcherzowy
 • Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej
 • Świerzb
 • Reakcja alergiczna na ugryzienie
 • Dermatofitoza

Dlatego podkreślamy potrzebę konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem. To, na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, doprowadzi do prawidłowej diagnostyki różnicowej. Jednak ostateczną diagnozę dostarcza hodowla mikrobiologiczna wysięku zmian.

Odpowiednie leczenie liszajca u dzieci

Celem jest wyeliminowanie infekcji, a zalecanym leczeniem są antybiotyki. Można je stosować miejscowo lub doustnie, w zależności od rozległości zmian na powierzchni ciała lub jeśli towarzyszą im objawy ogólnoustrojowe.

Stosowanie kremów zmiękczających pomaga w utrzymaniu funkcji bariery skórnej. W razie potrzeby objawowe leczenie uzupełniające można pokryć lekami przeciwhistaminowymi na swędzenie lub przeciwzapalne. Ważne jest, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby uniknąć przebarwionych obszarów na uszkodzonej skórze.

Liszajec u dzieci jest zaraźliwy, dopóki zmiany nie znikną. Należy jednak zachować ostrożność.

Jak zapobiegać i kontrolować rozprzestrzenianie się?

Niektóre zalecenia dotyczące zapobiegania rozprzestrzenianiu się liszajca u dzieci są następujące:

 • Paznokcie u dzieci utrzymuj krótkie i czyste.
 • Naucz je, aby nie drapały zmian skórnych, ponieważ przez to bakterie mogą się szybciej rozwijać.
 • W przypadku dotknięcia zmian odsłonięty obszar należy przemyć wodą z mydłem.
 • Dziecko powinno unikać kontaktu z innymi dziećmi.
 • W przypadku zadrapań należy je oczyścić wodą z mydłem i nałożyć krem z antybiotykiem.
 • Nie udostępniaj brudnych ubrań, prześcieradeł ani ręczników osobie z aktywną infekcją skóry.
 • Utrzymuj odpowiednie nawilżenie skóry, aby aktywować barierę skórną.

Liszajec u dzieci jest powszechny, ale należy go kontrolować

Nawet jeśli uznamy liszajec u dzieci za jedynie zlokalizowaną infekcję skóry, leczenie należy rozpocząć szybko ze względu na dużą zaraźliwość. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się lub jeśli istnieje podejrzenie, że infekcja pogorszyła się, na przykład ból, gorączka lub zwiększony obrzęk.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • García-Romero, M. T. (2017). Impétigo ampolloso. Acta pediátrica de México38(5), 351-354.
 • Moyano, M., Peuchot, A., Giachetti, A. C., Moreno, R., Cancellara, A., Falaschi, A., & Roldán, D. (2014). Infecciones de piel y partes blandas en pediatría: consenso sobre diagnóstico y tratamiento. Arch Argent Pediatr112(2), 183-191.
 • Sellarés Casas, E., & FA, M. L. (2007). Infecciones cutáneas bacterianas. Protocolos diagnósticos y terapéuticos en dermatología pediátrica1, 29-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.