Liście roślin doniczkowych - jak je oczyszczać?

Czy kiedykolwiek czyściłeś liście swoich roślin? Powinieneś to zrobić! To może być przeszkoda na drodze do ich zdrowego wzrostu.
Liście roślin doniczkowych - jak je oczyszczać?

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Sprzątanie w domu dociera do najdalszych zakątków mieszkania – włączając w to liście roślin. Czy wiesz, że możesz nadać im lśniący wygląd stosując tylko kilka prostych wskazówek? Podpowiemy Ci, jak czyścić liście roślin w domu, aby mieć piękny i kolorowy ogród, o którym zawsze marzyłeś.

Czy czyszczenie liści roślin doniczkowych jest potrzebne?

Tak, jest to bardzo ważne. To dlatego, że w ten sposób utrzymujemy je w dobrej kondycji i dbamy o ich swobodny oddech. Pył lub inne groźne zanieczyszczenia środowiska mogą gromadzić się na liściach, a tym samym znacznie zmniejszyć dawkę promieni słonecznych, której tak potrzebują.

Jak wiadomo doprowadzi to do zmniejszonej produkcji chlorofilu, co ostatecznie prowadzi do choroby roślin. Nie tylko skutkuje to żółtawym, niezdrowym odcieniem rośliny – ale także jej obumieraniem.

Dlatego bardzo ważne jest czyszczenie tych roślin i ich liści, które nie otrzymują naturalnie wody deszczowej. Zaleca się powtarzanie tej procedury co najmniej dwa razy w miesiącu.

Liście roślin i metody ich czyszczenia

1. Po pierwsze – woda

Nie trzeba być ekspertem, aby myśleć o wodzie jako o niezbędnym źródle w procesie oczyszczania i podtrzymywania życia. To słuszna dedukcja.

Dobrym rozwiązaniem może być przeniesienie rośliny pod prysznic. Otwierając kran – upewnij się, że woda jest letnia. W ten sposób otrzymasz delikatny strumień wody, zamiast intensywnej strugi, która może zniszczyć delikatne liście. Korzystanie z węża lub opryskiwacza także może okazać się przydatne.

Kiedy uzbiera się znaczna ilość brudnego osadu na liściach – warto użyć zwykłego żelu pod prysznic. Preparat Należy nałożyć na liście a następnie spłukać czystą, letnią wodą. Rekomendujący ta metodę sugerują, że lepiej jest ochronić w tym procesie podłoże rośliny doniczkowej – tak, aby ta mieszanina pozostała tylko na kwiatach i liściach.

2. Naturalny błysk

Jest to bardzo skuteczna technika z wyjątkiem roślin o małych i kędzierzawych liściach. Najlepiej sprawdzi się w przypadku fikusów czy filodendronów.

Liście roślin należy posmarować i obmyć wodą i mydłem, aby nabrały blasku; innym specyfikiem przydatnym może być oliwa z oliwek. W obydwu przypadkach uzyskamy estetyczny blask, podkreślający walory roślin.

3. Oczyść liście roślin mlekiem lub piwem

Jakkolwiek wydaje się to zaskakujące – mleko jest odpowiednim produktem aby uzyskać poszukiwany w tym artykule efekt lśnienia. Procedura jest prosta: zwilż ściereczkę mlekiem i potrzyj nią przybrudzone liście. Natychmiast zauważysz owocne rezultaty. Możesz też użyć odrobiny piwa zamiast mleka.

Nie ma się czego obawiać – rośliny nie popadają w stan upojenia!

szklanka mleka mleko na oczyszczanie liście roślin

4. Skórki bananowe a liście roślin

Nawilżenie liści roślin wewnętrzną częścią skórki banana pozostawia je czyste i lśniące. Podobnie jak w przypadku mleka, szybko zauważysz jaką transformację przechodzi twoja roślina kiedy jej aparaty szparkowe nie są już zblokowane toksycznym osadem.

5. Oczyść rośliny za pomocą szczoteczki do zębów

Wcześniej wspomnieliśmy, że niektórych procesów nie warto stosować wobec aksamitnych, kędzierzawych liści o małych płaszczyznach. Aby je wyczyścić, możesz użyć starej szczoteczki do zębów.

To bardzo proste: trzymaj główkę szczotki pod spodem i delikatnie przesuwaj szczoteczkę po powierzchni. Rozpocznij od podstawy i ostrożnie przesuwaj ku górze. Pamiętaj, aby od czasu do czasu opłukać szczotkę i pozostawić ją do wyschnięcia przed ponownym użyciem.

Inne przedmioty, które można zastosować to miękkie pędzelki lub czyściki do rur (miotełki). Co więcej, nawet liście oczyszczanej rośliny możemy wykorzystać jako przydatny przyżąd do usuwania kurzu z pozostałych płaszczyzn.

Inne wskazówki

Poza tym ważne jest aby liście roślin były nie tylko regularnie odkurzane i czyszczone, ale także należy zapewnić im urozmaiconą pielęgnację. Być może najważniejszą czynnością będzie eliminacja chorych części roślin.

Jeśli roślina ma uschnięte kwiaty lub suche liście, w dodatku żółte lub słabe – najlepiej je usunąć. W ten sposób możesz poświęcić wszystkie swoje zasoby na ochronę i proliferację zdrowych części.

Uwzględniaj cechy charakterystyczne roślin w procesie pielęgnacji. Istnieją takie rośliny, którym nie sprzyja polewanie liści. Będą to np. kaktusy i sukulenty. Dla nich lepiej jest wybrać czyszczenie “na sucho”.

Czyszczenie liści roślin zajmie Ci zaledwie kilka minut, a rezultaty będą zadowalające. Jeśli używasz ich do dekoracji wnętrz, zdrowy i lśniący wygląd liści całkowicie zmieni witalność twojego domowego otoczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.